Hesap Kartıyla İnternetten Alışveriş Yapılır mı?

Banka Hesap Kartıyla İnternetten Alışveriş Yapılır mı?
Hesap Kartıyla İnternetten Alışveriş Yapılır mı

İnternetten alışveriş denildiğinde ilk akla gelen ödeme yöntemi kredi kartı ile ödeme olmaktadır. Sunduğu avantajlarıyla bu konumu hak etmediğini söylersek yanlış olur. Avantajları gibi dezavantajları olan bu ödeme yönemini tercih etmeyen, kullanmamış insanlar bulunmaktadır. Bu veya herhangi bir nedenle kartı kullanımını bırakmış olanlar için banka vadesiz hesap kartıyla internetten alışveriş yapılır mı? sorusuyla ilgili bilgileri yazımızda paylaşacağız.

Kredi kartının borçlanarak ödeme yöntemi olması çoğu insanın bilinçsiz kullanımı neticesinde zor durumlar yaşamasına veya bankalara borçlu halde yaşamalarına neden olmaktadır. Bazı insanlar bu durumdan hiç hoşlanmamış ve kredi kartı kullanımına yaklaşmamıştır. Bazıları da yaşadıkları sıkıntılardan sonra kredi kartı kullanımını bırakmışlardır. Bu durumdaki kişiler internet alışverişlerini de peşin yapmayı tercih etmektedir.

Banka Hesap Kartıyla İnternetten Alışveriş Yapılır mı?

Kredi kartı kullanmayarak internetten peşin alışveriş yapmak isteyen müşterilerin sayısı her geçen gün artması bankaları bu yönde de seçenek sunmaya itmiş ve alternatif ödeme yöntemleri sunmuşlardır. Kapıda ödeme ve havale ile ödeme yöntemlerine ek olarak vadesiz banka hesabı olanlar için banka kartıyla ödeme imkanını da eklenmiştir. Böylelikle artık banka hesap kartıyla internetten alışveriş yapılabilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kredi kartını İnternet Alışverişine Açma

Banka Hesap Kartıyla Alışveriş Nasıl Yapılır?

İnternetten alışveriş her geçen gün daha fazla yaygınlaşmakta. Özellikle sunduğu fiyat avantajı ve seçenek çeşitliliği bunda ki en büyük etendir. Bunun yanında sunulan alternatif ödeme seçenekleri bu alışveriş metodunu ön plana çıkarmakta. Banka kartı ile alışveriş, vadesiz hesabınızdan peşin ödeme yapmak için havaleye alternatif olarak kullanılabilecek bir yöntemdir.

Bu yöntemle ödeme için alışveriş tutarı kadar paranın hesabınızda olması yeterlidir.  Eğer hesap bakiyeniz yeterliyse, online alışveriş sitesinin ödeme yöntemleri adımında “Kartla Ödeme” ve sonrasında “Banka Kartı Bilgileri” girilerek ödeme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylelikle banka hesap kartıyla internetten alışveriş yapılmış olur.

Banka hesap kartı, yanında para taşımak istemeyenler için peşin ödeme aracı özelliği de kazanmış ve internetten alışverişleri haricinde market alışverişi olmak üzere kredi kartı kullanılabilen tüm pos cihazlarında kullanılabilmektedir.

Banka Hesap Kartı ile Alışveriş Güvenli mi?

Banka kartı ile ödeme yapacakların  ilk soruları banka hesap kartı ile alışveriş güvenli mi? Sorusu olmaktadır. Banka kartı ile ödeme yöntemi, kredi kartları için sağlanan alışveriş güvenliği uygulamalarının hepsini kapsamaktadır. Bu kapsamda istenirse vadesiz hesap kartınıza internetten alışverişler için sanal kart tanımlaması yapabilirsiniz veya tercih etmenz urumunda alışverişinizi 3D Secure güvenlik adımıyla gerçekleştirebilirsiniz. Dilerseniz mobil uygulama üzerinden alışveriş yapmadığınız dönemler için banka hesap kartınızı internet alışverişlerine kapatabilir, ihtiyacınız olduğunda açma şeklinde kullanarak kartınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Bankalar her ne kadar farklı güvenlik aşamaları uyguluyor olsa da her zaman kart güvenliğini kişi kendisi sağlar. Güvensiz sitelerden alışveriş yapmamalı ve kart bilgilerinizi paylaşmamalısınız.