Hesap Numarası Kartın Neresinde Yazar?

Hesap Numarası Kartın Neresinde Yazar
Hesap Numarası Kartın Neresinde Yazar?

Birçok kişi herhangi bir nedenle bankada mutlaka bir hesap açtırmıştır. Hesap açıldığında o hesaba ait, o hesabı tanımlayan ve ona özel bir hesap numarası, bunun yanında ATM’den bankacılık işlemlerini yapabilmek için birde banka kartı verilir. Banka kartı ile para çekme işleminden kredi başvurusuna kadar birçok bankacılık işlemi yapılabilirken, para transferi için gerekli olan hesap numarasını da öğrenebiliriz. Banka kartından hesap numarası nasıl öğrenilir, hesap numarası kartın neresinde yazar sorularının cevabını sizler için araştırdık.

Hesap Numarası Kartın Neresinde Yazar?

Bankada hesap açtığınızda, bankalar kendi standartlarına göre değişen uzunluk ve yapıda hesabımıza özel hesap numarası verirler. Bu numaraya çoğunlukla biri bize para gönderecekse ihtiyacımız olur ve o zaman hesap numaramız neydi, nasıl buluruz diye araştırırız. Bu durumda ilk aklımıza gelen bankanın bize verdiği banka kartı olur ve banka kartında hesap numarası nerede yazar diye bakarız.

Banka kartını incelediğimizde, ilk dikkatimizi çeken kartın üzerinde yazan 16 haneli rakam olmaktadır. Dörderli gruplar halinde büyük fontla yazılmış bu rakamlar banka kartı numarasıdır, hesap numarası değildir. Bazı bankalar bu kart numarasının altında daha küçük fontla hesap numarasını veya müşteri numarasını vermektedir. Ancak, belirttiğimiz gibi bunu son dönemlerde bazı bankalar tarafından uygulanmaktadır her banka kartında olmaz.

Peki, banka kartından hesap numarasını nasıl öğrenilir? Banka kartınızla ATM’den hesap işlemleri ve hesap detayı işlemlerini yaparak banka hesap numarası öğrenilir. Bunun haricinde dijital bankacılık kanalları olan internet şubesi ve mobil şube ile bankanın çağrı merkezlerini kullanarak da hesap numarası öğrenilebilir.

IBAN Numarasından Hesap Numarası Öğrenme

Uluslararası hesap numarası olarak hesap numarasına ek olarak birde IBAN numarası verilmektedir. TR ile başlayan ve toplamda 26 haneli olan IBAN’dan hesap numarası bulmakta mümkündür. IBAN numarasının son 16 hanesi banka hesap numaraları için ayrılmıştır. Bazı bankaların hesap numarası daha kısa olabilir. Bu nedenle sağdan başlayarak hesap numarası bilgileri yazıldıktan sonra kalan haneler sıfır yazılarak 16 haneye tamamlanır.

Bankaların hesap numarası uzunluklarıyla ilgili olarak Hesap Numarası Kaç Haneli Olur? yazımızı inceleyebilirsiniz.