HSBC Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

HSBC-Kredi-Kartı-İptali-Nasıl-Yapılır
HSBC-Kredi-Kartı-İptali-Nasıl-Yapılır

Bankacılık sektöründe müşteri memnuniyeti odaklı olarak faaliyet gösteren HSBC bankası birçok bireysel ve kurumsal ürün ile müşterilerine hizmet vermektedir. Bu ürünlerden biride kendi markası olan Advantage kredi kartıdır. HSBC bankası kullandırdığı bu kredi kartı ile alışverişlerde taksit ve puan imkanı, fatura ödeme ve kredi kartından EFT ve Havale imkanı gibi birçok bireysel ihtiyaca yönelik hizmet sunmaktadır. Sunduğu avantajlı hizmetler ile geniş bir kullanıcı hacmine sahip olan HSBC Advantage kredi kartı, memnun olan müşteriler kadar memnun olmayıp iptal ettirmek isteyen müşterileri de mevcuttur. Bu müşteriler için HSBC kredi kartı iptali nasıl yapılır ve kredi kartı iptal ettirme durumlarını açıklayacağız.

Öncelikli olarak belirtmek gerekirse kredi kartı iptali iki başlıkta değerlendirilir. Buna göre ilki kredi kartının çalınması veya kaybolması durumunda yapılacak olan HSBC kredi kartı iptali. Diğeri ise müşteri memnuniyetsizliği neticesinde kredi kartı kullanımının tamamen iptal edilmesi olan HSBC kredi kartı kapatma işlemidir.

HSBC Advantage kredi kartını çalınması veya kaybolması durumunda müşterinin zaman kaybetmeden hızlı bir şekilde kredi kartı iptal ettirmesi gerekmektedir. Bu işlem için kullanılabilecek en hızlı yöntem bankanın çağrı merkezini aramaktır. HSBC bankası çağrı merkezi 0850 211 0 111 numaralı telefondan aranarak müşteri temsilcisi yardımı ile kredi kartı iptal ettirilir. Bu işlem mevcut kredi kartının geçici süreliğine iptal işlemdir. Yapılacak iptal işlemi sonrasında yeni Advantage kredi kartı müşterinin güncel adresine en kısa sürede kargo veya kurye ile gönderilir.

Müşterinin HSBC Advantage kredi kartı kullanımından herhangi bir nedenden ötürü vazgeçmesi durumunda kredi kartı iptali yapabilir. Bunun için öncelikli olarak kredi kartı iptal başvurusu yapılmadan önce kredi kartına ait olan tüm borç kapatılmalıdır. Bu borç kapatılırken ileriye dönük taksitli alışverişlerinde dikkate alınarak ödenmesi ileride istenmeyen borçların çıkmasını ve bankaya ödenmemiş gözüken çok küçük tutarlardan ötürü faiz ödenmesini ve sıkıntı yaşanmasının önüne geçer. Bu durumda HSBC kredi kartı iptali için en güvenli yöntem bankanın hizmet verdiği şubelere gidilerek kredi kartı iptal dilekçesi ile yapılan başvurulardır. Başvuru esnasında banka yetkilisi borç durumunu kontrol eder ve kredi kartı iptal talebini işleme alır. Bu işlem sırasında kullanılacak olan HSC kredi kartı iptal dilekçesi örneğine Buradan ulaşabilirsiniz.

Bunun yanı sıra şubelere giderek zaman kaybetmek istemeyen müşteriler HSBC bankası çağrı merkezini kullanarak kredi kartı iptal ettirme işlemini yapabilirler. Bu bankacılık kanalının iptal işleminde tercih edilmesi durumunda ileride doğabilecek istenmeyen durumlara karşı müşteri temsilcisi ile yapılan görüşmenin tarih ve saatinin not edilmesi uygun olacaktır.

Yapılan başvuru sonrası “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” gereğince bankanın HSBC kredi kartı iptalini 7 gün içerisine gerçekleştirmesi gerekmektedir.

Diğer bankaların kredi kartı iptali ile ilgili detaylı yazımıza Buradan ulaşabilirsiniz.