IBAN Numarası Nedir? IBAN Sorgulama

IBAN-Nedir
IBAN-Nedir

Ülkemiz, Avrupa birliği uyum paketleri kapsamında finans sektöründe 01 Ocak 2010 tarihi itibari ile IBAN numarası kullanımını devreye almıştır. Avrupa ülkelerinin birçoğunda kullanılan “International Bank Account Number “ kelimesinin kısaltması olan IBAN klasik banka müşteri hesap numaraların uluslar arası standartlardaki karşılığı olarak kullanılmaktadır.

IBAN no nedir?

Her ülkenin banka müşterilerine verdiği hesap numaraları kullanılan karakter ve uzunlukları açısından farlılık göstermektedir. Kullanılan müşteri numaralarında standart bir yapının olmaması ülkeler arası para transfer işlemlerinde hatalı işlemlerle karşılaşılmasına neden olmuştur. Bu standart olmayan karmaşık bilgiler ile para transferi yapmak yalnızca bireysel müşteriler için problem oluşturmamış, aynı hata riskleri ticaret yapan işletmeler içinde geçerliydi. Bu firmaların ticaret hacmi düşünüldüğünde yaşanacak küçük bir hata büyük sıkıntılara sebebiyle verebilecekti.

Yapılan geliştirme çalışmaları sonucu ülkeler arası standart, sade bir yapıya sahip olan, tüm müşteri bilgilerini barındıran IBAN numarası kullanımına başlamıştır. Geliştirilen IBAN numarası kullanılan ülkelere göre değişik uzunluklarda olmasına karşın sahip olduğu özel şifreleme yöntemleri ile oluşturularak müşteriye ait bilgilerin bu kodlarda taşınması sağlanmıştır. Böylelikle para transferi yapılacağında birçok müşteri bilgisinin bilinmesine ve bu bilgilerin bankaya verilmesine gerek kalmadan sadece IBAN numarası ile para transferi yapılabilir hale gelmiştir. Para transferi esnasında banka verilen IBAN numarası doğruluk kontrolünü daha hızı yapabilmekte ve daha hızlı para transferi gerçekleştirilmektedir.

IBAN Numarası Kaç hanedir?

IBAN tüm bankalardaki hesaplara özel, yalnızca bir hesabı gösteren harf ve rakamlardan oluşan ve ülkelere göre uzunluklarında değişiklik gösteren şifre algoritması dır. IBAN en uzun 34 karakteri geçmeyecek şekilde ülkeler serbestçe belirlenebilmektedir. Ülkemizde IBAN numarası 26 karakterdir, örnek biçimi aşağıdaki şekildedir.

IBAN numarası hane sayısı ve IBAN çözümlemesi.

 

IBAN numarası nasıl öğrenilir?

Bankaların müşterilerine hesap açılışı esnasında o hesaba özel verdikleri IBAN numarası banka kartı veya kredi kartı gibi bankacılık ürünleri üzerinde belirtilmez, bankaların müşteri temsilcileri aracılığı ile ve ya bankaların sunduğu IBAN sorgulama sayfalarına ulaşılabilir. IBAN sorgulama, kart numarası, hesap numarası, şube kodu gibi bilgiler girilerek öğrenilir.

Bankaların IBAN sorgulama sayfalarına aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.