İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü Nedir

İşletmelerin ve kurumların birbirleri ile olan işlemlerinde adını sıkça duyduğumuz imza sirküsü hukuki açıdan önem arz eden bir belgedir. Peki, bu kadar sık duyulan imza sirküsü nedir, neden bu kadar önemlidir? diye düşünebilirsiniz. İmza sirküsü, yetkisiz kişilerin sahte imza kullanımı gibi işlemlerin önüne geçmek amacıyla şirketler veya banka tarafından kredi için istenir. Yazımızda imza sirküsü nasıl çıkarılır, imza sirküsü için gerekli evraklar ve imza sirküsü ücreti hakkında bilgi verilmiştir.

İmza Sirküsü Nedir?

İmza Sirküsü, ilgili işletmede görev yapan ve işletmeyi temsil yetkisi bulunan kişilerin belirlenen sorumlulukları kapsamında imza atma yetkisinin olduğunu gösteren, yetkilinin imza örneklerini barındıran resmi belgeye denilmektedir. İmza Sirküsü grupları üç ayrılmaktadır. Bunlardan ilki a grubu imzalarıdır, bu grupta firmanın yönetim kurulu başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin imza örneklerinin yer aldığı gruptur. İkinci grup b grubu imzalarıdır, bu grupta firma üst yönetiminin imza örnekleri yer alır. Son grup c grubu imzalarıdır, bu grupta firma orta düzey yöneticilerin imza örnekleri yer almaktadır. Yalnızca ilgili firma için geçerli olan bu belgeye çalışanlar işlemlerini resmi olarak hızlı bir şekilde gerçekleştirebilirler.
İmza sirküsü nereden çıkarılır; imza sirküsü çıkarmak isteyen firma, imza sirküsü çıkarma için gerekli evrakları tamamlayarak herhangi bir notere müracaat ederek işlemi gerçekleştirebilir. İmza sirküsü noter harici farklı bir kurumdan alınamamaktadır.

İmza Sirküsü Nasıl Çıkarılır?

İmza sirküsü çıkarma veya alma işlemi iki ana başlıkta işlem yapılır. İlk işlem hazırlık aşaması, ikinci işlem başvuru aşamasıdır. Hazırlık aşamasında imza sirküsü çıkarma işlemi için gerekli olan evraklar hazırlanmalıdır. İkinci aşamada başvuru ve başvuru sırasında yapılan işlemler incelenebilir.

İmza Sirküsü Çıkarmak İçin Gerekli Evraklar

Firma imza sirküsü çıkarmak istediğinde bazı evraklar hazırlaması gerekmektedir. Bunlar; şirketin vergi levhası, şirketin kayıtlı olduğu ticaret sicil gazetesi örneği ve imza sirküsü çıkartılacak kişiye ait kimlik ve kimlik fotokopisini için çıkarma işlemi yapılacak olan notere sunması gerekmektedir.

İmza sirküsü alma sırasında; noter tarafından gerekli olan bilgiler alınarak imza sirküsü belgesi hazırlanır ve hazırlanan belgeye ilgili çalışanın 3 imza örneği alınır. Böylelikle ilgili çalışan o imzanın kendine ait olduğunu onaylatmış olacaktır. İşlem sonrası imza sirküsü harcı ödemesinden sonra hazırlanan imza sirküsü örneği başvuran firmaya veya kişiye teslim edilir.

İmza Sirküsü Fiyatı

noterden alınacak nüsha sayısına göre değişmektedir. Bu nedenle işlemlerde orijinal nüshanın kullanılması yerine fotokopi verilmesi ve istenmesi durumunda orijinal nüshanın gösterilmesi uygun olacaktır. 2017 yılı için noterler tarafından alına imza sirküsü ücreti tek nüsha için 62,68 TL, ikinci nüsha için 99,70 TL, üçüncü nüsha için 137,23 TL olarak gerçekleşmektedir.

Diğer makalemiz olan Mobil İmza yazımızda, mobil imza nedir ve nasıl kullanılır hakkında bilgi verilmiştir.