ING Bank EFT İptali Nasıl Yapılır?

ING-Bank-EFT-_İptali-Nasıl-Yapılır
ING-Bank-EFT-_İptali-Nasıl-Yapılır

ING Bank hizmetleri arasında en çok kullanılanı farklı banka hesapları arası para transfer işlemi olan EFT işlemidir. Bu işlem sayesinde ING Bank müşterileri hızlı ve güvenli para transferi yapabilirler. Bu işlemi yapabilmek için ING Bank, internet bankacılığı olmak üzere tüm bankacılık platformları üzerinden hizmet vermektedir. Şubeler harici yapılan ING Bank EFT işlemininde gönderilecek hesaba ait IBAN numarası ya da banka hesap bilgilerinin eksiksiz ve tam olarak işlem esnasında girilmesi gerekir. Bu işlem sırasında bilgiler hatalı girilebilir ve yapılan para transferi için ING Bank EFT iptali yapılması gerekebilir. İşlem sırasında bilgilerin hatalı girildiğinde EFT işlemiyle ilgili iki farklı durumla karşılaşılır.

Bunlardan ilki Müşteriler için risksiz olan hata anında bildirim ekranının yansımasıdır. Hatalı bilgi girişi neticesinde uyarı çıkar, böylelikle işlem devam ettirilmeden girilen bilginin düzeltilmesi ve doğru bilgilerin girilmesine sağlanır. Karşılaşılan ikinci durum ise para transferinin farklı bir hesaba yapılması durumudur. Bu durumda bilgilerde herhangi bir hata olmaması nedeniyle uyarı gelmez ve EFT işlemi tamamlanır. Yapılan EFT işleminin hatalı olduğu fark edildikten sonrası hızlı hareket edilmeli ve zaman kaybetmeden  ING Bank EFT iptali işlemine başlanmalıdır. Yoksa EFT iptali çok daha zorlaşacak ve para iade süresi uzayacaktır. Yapılması gereken ING Bank EFT iptali işlemini üç senaryoda inceleyebiliriz.

Karşı Hesaba Ulaşmayan ING Bank EFT İptali

ING Bank EFT işleminde gönderilen para öncelikli olarak ING Bank yetkilisi, sonrada diğer banka yetkilisi tarafından incelemesi yapılır. Gerçekleşen inceleme işlemleri sırasında gönderilen para bankaların EFT havuzuna alınır ve bekletilir. Paranın EFT havuzunda bekleme süresi bankaların yoğunluk durumuna göre ortalama 10-15 dk sürmektedir. Bu nedenle yapılan hatalı EFT işlemi fark edildiğinde zaman kaybetmeden ING Bank müşteri hizmetleri 0 850 222 0 600 numaralı telefondan aranmalı bildirimde bulunulmalıdır. Transfer edilen para henüz ING Bank EFT havuzunda ise EFT işlemi müşteri temsilcisi tarafından iptal edilir ve para iadesi gerçekleştirilir. Ancak, para ING Bank EFT havuzundan çıkmış ve karşı banka havuzunda ise alıcı bankanın müşteri hizmetleri aranarak EFT iptal talebinde bulunulmalıdır.

Karşı Hesaba Geçmiş ING Bank EFT İptali

Gönderilen para karşı hesaba transfer olmuşsa, EFT iptali zorlaşacak ve para iade süresi uzayacaktır. Yapılan hata fark edildikten sonra ING Bank müşteri hizmetleri aranarak yapılan hatalı EFT bildiriminde bulunulur. Sonrasında ING Bank müşteri temsilcisi tarafından EFT iade talebi oluşturularak karşı banka müşteri temsilcisine gönderilir. Bu işlem için bazı bankalar dilekçe ile şubeye başvuru yapılmasını talep edebilir. İade talebini alan karşı banka müşteri temsilcisi hesabın sahibi ile iletişime geçerek hatalı gelen EFT için müşteriden teyit ister. Müşterinin onay vermesi durumunda gönderilen para geri iade işlemi başlatılır. Geri iade işleminin de bir EFT olması nedeniyle iade edilen paradan EFT ücreti tahsil edebilirler. Karşı banka müşterisinin EFT ‘nin hatalı olduğuna onay vermemesi durumunda banka para iadesini gerçekleştirmeyecektir. Bu durumda EFT’ yi yapan ING Bank müşterisi yasal yollara başvurarak para iade talebinde bulunabilir.

ING Bank İleri Tarihli EFT İptali

EFT saatleri dışında ve hafta sonu yapılan EFT ile önceden belirlenmiş bir tarihe yapılan işlem EFT talimatı olarak dikkate alınır. Bu iki işlemde gönderilen para EFT saati gelene kadar hesapta bekletilir ve EFT saatinde yeterli para olması durumunda transferi gerçekleşir. Bu nedenle EFT talimatında hata tespit edildiğinde ya da EFT den vazgeçildiğinde EFT iptali çok daha basit gerçekleşir. Bunun için, EFT saati gelmeden mobil bankacılık veya internet bankacılığı kullanılarak para transfer menüsüne girilir. Buradan EFT talimatları görüntülenerek iptal seçeneği seçilerek Finansbank EFT iptali yapılmış olur. Diğer bir yöntem ise ING Bank Müşteri Hizmetleri 0 850 222 0 600 numaralı telefondan aranarak EFT iptali yapılır.

Diğer bankaların EFT iptali nasıl yapılır bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.