İnternetten EFT Nasıl Yapılır?

İnternetten-EFT-Nasıl-Yapılır
İnternetten EFT Nasıl Yapılır

Günümüzde bankaları en çok kullanılan bankacılık hizmetlerinden olan EFT işlemi bankaların hizmet verdiği birçok bankacılık kanalı ile gerçekleştirilebilmektedir. Bilgisayar ve internet teknolojisinde yaşanan gelişmeler bankalar tarafından artı yönde değerlendirilerek müşterilerine internet ve mobil bankacılık kanalları üzerinden hızlı ve güvenli hizmet vermelerini sağlamıştır. Teknolojinin gelişmesi bankacılık sektörüne pozitif yönde etki etmiş ve bankalarda değerlendirilen sermaye oranını artırmıştır. Buda farklı banka hesapları arası para transfer yöntemi olan EFT işleminin artmasına vesile olmuştur. Artan bu EFT işlemi bankaların birçok bankacılık kanalı üzerinden yapılabilmektedir. Özellikle de internet bankacılığı ve mobil bankacılık EFT işleminin en çok yapıldığı bankacılık kanallarıdır. EFT işlemini hızlı ve güvenli bir şekilde yapılmasına olanak tanıması nedeniyle İnternet’ten EFT ve mobil bankacılıktan EFT işlemleri tercih edilmektedir.

EFT nasıl yapılır?

EFT iki farklı banka hesapları arası yapılan para transfer işlemidir. Gerçekleştirilen EFT işlemi Merkez Bankası kontrolünden sonra karşı hesaba transfer edilmektedir. Bundan ötürü EFT işleminde girilen bilgilerin tam ve eksiksiz olması gerekmektedir. EFT işlemi IBAN numarası ile veya müşteri hesap bilgileri ( hesap numarası, şube numarası, müşteri adı ) ile gerçekleştirilebilir. Bu yöntemlerden IBAN numarası ile EFT yapılması daha güvenli ve hata oranı düşüktür, bu yöntemin kullanılması tavsiye edilmektedir.

İnternet’ten EFT Nasıl yapılır? Resimli anlatımı.

  1. Bankanın internet şubesine giriş sayfasına gelinir. Daha önceden oluşturulmuş olan müşteri bilgileri ile internet bankacılığı sayfasına girilir.

 

  1. Menülerden para transfer menüsüne , burada EFT seçeneğinden hangi yöntem ile EFT yapmak istiyorsak o tercih edilerek EFT işlemine başlanır.

  1. Karşımıza çıkan ekranda paranın gönderileceği hesap ile ilgili istenen bilgiler ve gönderilecek tutar girilir ve devam denir.

 

  1. Girilen bilgiler ve tutar özet penceresi sn kontrol amacı ile açılacaktır ve bu pencerede onay istenecektir. Onay verilmesi sonrası EFT ile transfer işlemi gerçekleştirilmiş olur.

Yapılan EFT işleminiz neticesinde para transferi gerçekleşmez ise bankanızın şubeleri veya telefon bankacılığı aracılığı ile banka müşteri temsilcisine ulaşarak EFT hatasını bildirip gerekli düzeltmeleri yaptırabilirsiniz.

 

İnternet bankacılığı kullanıcılarının unutmaması gereken en önemli konu, internet bankacılığı kullanımındaki artışa paralel olarak bankalar üzerinden yapılan dolandırıcılık faaliyetlerinin de artmış olmasıdır. Bu nedenle internet bankacılığı bilgilerinizi yabancı kimse ile paylaşmayın, bu banka görevlileri dahi olsa güvenlik amaçlı telefonunuza gelen veya sabit şifrelerinizi hiç kimseye vermeyin.