İş Bankası Altın Hesabı Nedir?

İş Bankası altın hesabı
İş Bankası altın hesabı

İnsanlar birikim yaparak geleceklerini güvence altına alma çabasında olmuşlar ve bununu için birçok farklı yatırım aracından yararlanmışlardır. Bu yatırım araçlarından en çok tercih edileni altın, günümüzün yatırım merkezleri olan bankalar tarafından sunulan ürünlerle tüketiciler tarafından tercih edilen ve kazançlı bir yatırım ürünü haline gelmiştir. Bu noktada İş Bankası altın hesabı sunduğu avantajlarıyla tüketiciler tarafından tercih edilen bir mevduat hesabı olmuştur. Banka bu noktada müşterilerine vadeli altın hesabı ve vadesiz altın hesabı olmak üzere iki farklı mevduat hesabı ile hizmet sunmaktadır.

İş Bankası altın hesabı avantajlarını ve hesap türlerini daha detaylı anlatacak olursak. Vadesiz altın hesabı avantajları ile konumuza başlayabiliriz. İş Bankası vadesiz altın hesabı, bankanın vadesiz mevduat hesapları grubunda yer alır ve yatırımcıya sunduğu avantajlar şu şekildedir. Altın normalde fiziki olarak cumhuriyet, külçe, bilezik gibi türlerde alınan fiziki bir yatırım aracıdır ve alındıktan sonra bir yerde muhafaza edilmesi, saklanma gerekliliği vardır. Bu zorunluluk altını çalınma ve kaybolma gibi olumsuz durumlara karşı güvensiz kılmaktadır. Bu noktada İş Bankası vadesiz altın hesabı ile bu olumsuz durumlar ortadan kalkmış, tüketiciye istedikleri miktarda gram cinsinde altın alarak dijital olarak hesaplarında tutma imkanı sağlamıştır. Bununla da kalınmamış gelişen teknolojinin olumlu kullanılmasıyla vadesiz altın hesabından internet bankacılığı veya ATM gibi kesintisiz bankacılık hizmeti veren kanallarından istenilen saatte alım/satım işlemi yapma imkanı verilmiştir. Bu işlemler neticesinde herhangi bir vergi kesintisi yapılmaz piyasa işlem fiyatları uygulanır.

Vadeli altın hesabı avantajları ise, sağladığı güvenli yatırım imkanı ve istenilen gram miktarında işlem yapabilme imkanı ile vadesiz altın hesabı ile aynıdır. Ancak bu hesabın en önemli farkı ya da avantajı alınan altının hesapta beklediği süre/vade için faiz getirisini yatırımcıya sağlar. Böylelikle hesabınızdaki altın beklerken de değer kazandırmış olur. Ancak vadeli altın hesabından kazanç elde edebilmek için alınan altının 6 ay ile 1 yıl içerisinde hesapta tutuluyor olması şartı vardır. Bunun yanında birde bu hesabın vadeli mevduat hesabı grubundan olması nedeniyle yapılan işlem neticesinde vade sonunda kazanılan faiz üzerinden %15 MSİGV kesintisi yani stopaj kesintisi uygulanır.

Bir önceki makalemiz olan Halkbank Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır yazımızda bankanın kredi kartı iptal yöntemleri ve kredi kartı iptal dilekçesi hakkında bilgi verilmiştir.