İş Bankası EFT İptali Nasıl Yapılır?

İş-Bankası-EFT-İptali-Nasıl-Yapılır
İş-Bankası-EFT-İptali-Nasıl-Yapılır

Banka müşterilerinin en çok kullandığı bankacılık işlemlerinin başında para transfer işlemi gelmektedir. Özellikle de son zamanlarda gelişen internet teknolojisi bankalar arası iletişimi hızlandırmış ve iki banka arası para transfer işlemi olan EFT işleminin zaman kaybetmeden güvenli ve hızlı bir şekilde yapılmasını sağlar bir duruma getirmiştir. Para transferinde yaşanan bu kolaylık aynı zamanda hata yapma oranını da artırmaktadır. Bu da EFT iptali nasıl yapılır konusunun bilinmesini mecburi kılmıştır.

İş Bankası müşterileri bankanın hizmet verdiği mobil bankacılık, internet bankacılığı, şube, ATM ve çağrı merkezleri aracılığı ile hızlı ve güvenli bir şekilde EFT yapabilirler. Yapılan EFT işleminde girilen IBAN numarası ya da banka hesap bilgileri her iki banka yetkilisi tarafından incelenir. Yetkili inceleme neticesinde herhangi bir sıkıntı görmez ise paranın hesaba transfer işlemine onay verir. Bu işlem sırasında girilen bilgilerin, IBAN numarası veya banka hesap numarasının hatalı olması ihtimali vardır. Bu durum EFT yapan müşteri için her zaman karşılaşılabilecek bir problemdir.

Hatalı EFT bilgisi girilmesi durumunda iki farklı sonuçla karşılaşılabilir. İşlem sırasında hatalı IBAN bilgisi ya da hesap bilgisi girilebilir bu durumunda EFT’ nin yapıldığı bankacılık kanalında ekrana uyarı yansır ve EFT işlemi devam ettirilemez. Bu yapılan hatanın devam ettirilmeden önlenmesini ve doğru ilgilerin girilmesini sağlar. Diğer sonuçta, alıcı bilgileri hatalı girilebilir ve uyarı alınmaz. Bu durumda hatanın fark edilmesi sonrası hızlı davranılmalıdır. Yoksa EFT iptali zorlaşacak para iade işlemi uzayacaktır. İş Bankası EFT iptalini üç başlıkta inceleyebiliriz.

Karşı Hesaba Ulaşmayan EFT İptali

İş Bankası EFT işlemi sonrası gönderilen para EFT havuzuna alınarak banka yetkilisinin incelemesini ve onay vermesini beklemektedir. Bu süre yoğunluk durumuna göre ortalama 10-15 dk sürmektedir. Bu süre içerisinde hata olduğunu fark edildiğinde zaman kaybetmeden İş Bankası müşteri hizmetleri 0850 724 0 724 numaralı telefondan aranmalı ve hatalı EFT bildiriminde bulunulmalıdır. Para İş Bakası EFT havuzunda ise EFT iptal edilir ve para iadesi sağlanır. Ancak, para karşı banka havuzunda bekliyorsa diğer banka müşteri hizmetleri aranarak EFT iptal talebinde bulunulmalıdır. Bu nedenle EFT iptali için aceleci davranılmalıdır.

Karşı Hesaba Geçmiş EFT İptali

EFT işlemi sonrası paranın karşı hesaba geçtiği durumda EFT iptali zorlaşacak ve para iade süresi uzayacaktır. Hata fark edildikten sonra İş Bankası müşteri hizmetlerine hatalı EFT bildiriminde bulunularak EFT iade talebi oluşturulur. Bu talep sonrası İş Bankası müşteri temsilcisi karşı bankaya EFT iptal talebi gönderir. Gönderilen bu talebe istinaden banka paranın gönderildiği ilgili hesabın sahibi ile iletişime geçerek hatalı EFT teyidini alır. Banka müşterisinin hatalı EFT ye onay vermesi durumunda gönderilen para geri iade işlemi başlatılarak iade edilir. İade işleminin geriye dönük EFT olması nedeniyle bankalar gönderilen paradan EFT ücreti tahsil edebilirler. Karşı banka müşterisinin EFT iptali işlemine onay vermemesi durumunda para geri iade edilmeyecektir. Bu durumda EFT’ yi gönderen müşteri yasal yollarla para iadesini isteyebilir.

İş Bankası İleri Tarihli EFT Talimatı İptali

İş Bankası EFT talimatı iki şekilde oluşmaktadır. EFT saatleri dışında yapılan EFT ve ileri tarihli yapılan EFT işlemleri EFT talimatı olarak kayda alınır. Böyle bir durumda yapılan EFT işleminde hata tespit edilmesi ya da EFT den vazgeçilmesi durumunda EFT iptali çok basit olacaktır. Bunun için yapılması gereken EFT saati gelmeden İş Bankası mobil bankacılık uygulaması veya İş Bankası internet bankacılığı üzerinden para transfer menüsüne girilerek EFT talimatları görüntülenir. Henüz EFT işlemi gerçekleşmediği için ilgili EFT talimatı üzerinden İptal seçeneği seçilerek İş Bankası EFT talimatı iptali gerçekleştirilmiş olacaktır. EFT talimatının iptali için diğer bir yöntem ise İş Bankası Müşteri Hizmetleri numarasının 0850 724 0 724 aranarak EFT iptali gerçekleştirilebilir.

Diğer bankaların EFT iptali nasıl yapılır bilgisine buradan ulaşabilirsiniz.