İş Bankası EFT Saatleri

iş bankası eft satleri ve geç eft saati

EFT işlemi, günümüzde en çok kullanılan bankacılık işlemlerindendir. Bir banka hesabından farklı bir banka hesabına yapılan para transferi anlamına gelir. Yazımızda sizler için İş Bankası EFT saatleri nedir, EFT yapabileceğiniz zaman aralığını ve günleri sizler için hazırladık.

İş Bankası müşterileri EFT yapmak istediklerinde havaleden farklı olarak işlem saati sınırlaması ile karşılaşırlar. Bu durumda acil para göndermesi gerekenler için sıkıntı yaratabilmekte. Zor durumda kalmamak ve zamanında işlemi gerçekleştirebilmek için İş Bankası EFT saatlerini bilme ihtiyacı olmaktadır.  İş Bankası EFT saatleri içerisinde EFT yapamazsanız ne olur? Bu sorunun yanıtını da yazımızda bulabilirsiniz.

Para gönderme denildiğinde Havale ve EFT akla gelmekte ve çoğu kişi havale ve EFT ‘yi aynı işlem gibi düşünebilir. Ancak ikisi birbirinden farklı işlemler olup, arasındaki farkı en basit şekliyle belirtecek olursak. EFT farklı banka hesapları, Havale ise bankanın farklı hesapları arasında yapılan para transfer işlemidir.

İş Bankası EFT Saati

EFT’ nini farklı banka hesapları arasında yapılan para gönderme işlemi olması nedeniyle, gönderen ve alıcı banka işlem kontrolü yaparlar ve neticesinde para transferi onaylanarak karşı hesaba ulaşır. Bu nedenle İş Bankası EFT Saati uygulaması mevcuttur.

Bu nedenle uygulanan güncel İş Bankası EFT saatleri 9:00 ile 17:15 saatleri arasıdır. 16:00 – 17:15 saat aralığında yapılacak işlemlerden Geç EFT Saat Ücreti tahsil edilmektedir.  Gönderilen tutara göre 5 ila 20 TL arasında değişmektedir.

EFT saati tüm bankalar için geçerli bir uygulama olup, bankaların işlem kontrolü yapabilmeleri için, banka çalışma saatleri içerisine denk gelmektedir. Resmi tatil günleri ve ya hafta sonları EFT işlemi yapılamamaktadır.

EFT’nin bu saatler dışında veya tatil günlerinde EFT yapılabilir mi? diye bir soru sorabilirsiniz. Evet, yapılabilir. Ancak, yapılan işlem EFT talimatı olarak kayda alınır ve ilk EFT saati başladığında işleme alınarak para gönderilir. Bunun için tabi hesabınızdaki tutarın EFT tutarını karşılıyor olması gerekir.

İş Bankası EFT Nasıl Yapılır?

İş Bankası EFT için bankanın tüm bankacılık kanalları, şubeler, ATM’ler, Telefon bankacılığı ve internet/mobil şubeler kullanılabilir.

EFT işlemi, IBAN Numarası ya da hesap numarası kullanılarak gerçekleştirilebilir. Daha az bilgi gerektirdiği için IBAN kullanımı bu işlem için kolaylık sağlamaktadır. Peki EFT nasıl yapılır?

Şubeler harici kullanacağınız bankacılık kanalları için giriş veya telefon etme adımını geçtiğimizde işlem adımları aynı şekilde olup, aşağıda ki gibidir.

  • İşlem menüsünden para transfer işlemi seçilir
  • EFT ile para gönderme seçilir
  • IBAN veya müşteri numarasıyla gönderme seçilir
  • IBAN numarası ile gönderme seçilmişse: IBAN Numarası, alıcı adı, tutar ve sizin kullanılacak hesap seçimi yapılır ve işlem onaylanır.

İş bankası EFT saatleri içerisinde yapılan işlem için hangi kanal kullanılırsa kullanılsın EFT ücreti tahsil edilmektedir. Bu tutar gönderilen para tutarına veya müşteri sözleşmesine göre değişmektedir.  Maaş müşterilerinden ücret alınmaz.