İş Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

İş Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?
İş Bankası EFT Sorgulama Nasıl Yapılır?

EFT işlemi bankaların müşterilerine sunduğu para transfer işlemlerinden biridir. Farklı bankalar arası para göndermek istendiğinde yapılan işlem EFT yöntemi ile para gönderme işlemidir. Gelişen teknolojiyle artan şubesiz bankacılık hizmetleri EFT işlemini çok daha fazla kullanılır hale getirdi. Bu değişim müşterilere şubeye gitmeden ve sıra bekleme derdi olmadan istedikleri zaman ve yerden para gönderme olanağı sundu. Şubesiz bankacılık hizmetleri alanında yenilikleri takip eden ve müşterilerine sunan İş Bankası, EFT yapan müşterilerine İş Bankası EFT sorgulama hizmetini vererek gönderilen paranın durumu hakkında bilgi sahibi olmalarını ve EFT ne zaman hesaba geçer sorusunun cevabını vermektedir.

EFT sorgulama İş Bankası bankacılık işlemleri içerisinde çok fazla kullanılmasa da bazı müşteriler tarafından tercih edilmektedir. Bu nedenle banka sorgulama işlemi için çok fazla seçenek sunmuyor. Burada EFT yapmış olan kişinin dikkate etmesi gereken en önemli unsur EFT ile gönderilen paranın karşı hesaba geçmemiş olmasıdır. Diğer bir tabirle EFT işleminin tam anlamıyla gerçekleşmemiş olması gerekir. Peki, EFT yapıldıktan sonra ne kadar süre içerisinde İş Bankası EFT sorgulama işlemi yapılabilir ya da EFT ne zaman hesaba geçer?

EFT işlemiyle gönderilen para farkı bir banka hesabına gidiyor olması nedeniyle önce gönderen banka, sonrada alıcı banka tarafından EFT havuzuna alınır ve girilen bilgilerin kontrolü sağlanır. Bu nedenle işlem Havale ile para gönderme işlemindeki gibi hızlı gerçekleşmez. Bunu için EFT saati uygulaması yer almaktadır. EFT, EFT saati içerisinde yapılıyorsa işlem sırasında girilen alıcı iban numarası veya hesap numarası bilgileri bankalar tarafından incelenerek onaylanır ve girilen hesaba para transferi sağlanır. Bu kontrol işlemi ortalama 5 ile 10 dakika arasında sürer ve bu süre sonunda para karşı hesaba aktarılır. Bazen yoğunluk durumuna göre bu süre 30 dakikaya kadar çıkabilir. İş Bankası EFT sorgulama için sahip olunan vakit aralığı bu süre kadardır. Bu nedenle EFT sorgulama için çok geniş bir vakit aralığı yoktur. Bunun yanında EFT, EFT saatleri dışında veya tatil günlerinde yapılan bir işlem ise, banka tarafından ilk EFT saati içerisinde gerçekleştirilmek üzere EFT talimatı olarak kayda alınır. Bu durumda gerçekleşmemiş bir EFT olması nedeniyle İş Banası EFT sorgulama işlemi yapılabilir.

Bu şartları sağlayan bir EFT işlemi için yapılacak olan İş Bankası EFT sorgulama, şubeler veya çağrı merkezi aracılığı ile yapılabilir. Bunun için şubelere şahsen başvurarak hesap bilgilerinizi ve gönderi durumu hakkında bilgi alınır. Şubelere gidecek vakitleri olmayan ya da tercih etmeyen müşteriler ise, İş Bankası telefon bankacılığını 0 850 724 0 724 numaralı telefondan arayarak istenen güvenlik bilgilerini tuşladıktan sora müşteri temsilcisi yardımıyla hesap bilgilerine ve EFT durumuna ulaşabilir.

Diğer makalemiz olan İş Bankası EFT Saatleri yazımızda bankanın 2017 yılı EFT saatleri hakkında bilgi verilmiştir.