İş Bankası EFT Ücretleri

İş Bankası EFT ve Havale ücretleri
iş bankası eft ücretleri

BDDK bireysel ve ticari müşterilerin işlem masrafı yükünü azaltmak için 2020 yılı yeni dönem EFT ücretlerinde üst sınır uygulamasına geçti. Bu karar ile İş Bankası EFT ücretleri müşteri grubuna göre ne kadar oldu? İş Bankası EFT ücretleri hakkında detaylı bilgiye, işlem yapılan bankacılık kanallarına göre yazımızda bulabilirsiniz.

Son günlerde tüm dünyayı etkisi altına alan korona virüs tedbirleri kapsamında İş Bankası da müşterilerinin evden çıkmamaları ve bankacılık işlemlerini online yapabilmeleri için adımlar atmıştır. Bunun yanında müşterilerin para transferlerinde yükünü hafifletmek için, EFT ve Havale ücretlerinde değişiklik yapmış ve belirlenen üst limit kapsamında EFT ücreti yenilenmiştir.

İş Bankası EFT Ücreti

İş Bankası 30 Nisan 2020 tarihine kadar, İşCep, İnternet Şubesi, Bankamatik ve Çağrı Merkezi kanalları aracılığı ile yapılacak Havale, EFT ve Kartsız Para Yatırma işlemlerinden EFT ücreti almayacağını duyurmuştur.

Bu tarihten sonra geçerli olacak İş Bankası EFT ücretleri, işlem yapılan bankacılık kanalına ve işlem tutarına göre aşağıda tablodaki şekilde uygulanacaktır.

İşlem Yöntemi 1.000 TL ye Kadar 1.000 TL – 50.000 TL Arası 50.000 TL Üzeri
İnternet Bankacılığı 1 TL 2 TL 25 TL
İşCep (Mobil Bankacılık) 1 TL 2 TL 25 TL
Düzenli EFT Talimatı 1 TL 2 TL 25 TL
Bankamatik 2 TL 5 TL 50 TL
Şubeler 5 TL 10 TL 100 TL
Çağrı Merkezi 5 TL 10 TL 100 TL

 

İş bankası EFT ücreti normal EFT saatleri olan 9:00 ila 16:00 EFT saatleri arası yapılacak işlemler için geçerlidir.

16:00 – 17:15 Geç EFT Saatleri arası yapılacak işlemler için, İnternet ve Mobil bankacılık kanalları için 1,5 TL, Bankamatiklerden (ATM) yapılacak işlemlerden 3 TL Geç EFT Ücreti alınacaktır.

Aynı şekilde isme gelen EFT ödemelerinde alınan masraflarda üst sınıra tabi olmakta ve işlem tutarına göre alınan masraflar 5 TL, 10 TL ve 100 TL olarak uygulanmaktadır.

Uygulanmaya başlanan yeni dönem İş Bankası EFT ücretleri, İşCep ve internet bankacılığından yapılan EFT ücreti 1.000 TL altı işlemler için 4,5 TL den 1 TL ye düşürüldü. ATM’den yapılan EFT ücreti 10 TL den 2 TL ye düşürüldü. Şube ve diğer kanallardan yapılan EFT ücreti 55 TL den 5 TL ye düşürülmüş oldu.

İş Bankası Havale ücretleri ise yeni dönemle birlikte, her iki müşteri grubu için EFT ücretlerinin yarısı olarak uygulanmasına karar verildi. Buna göre asgari 0,5 TL ile 50 TL arasında değişmektedir.