İş Bankası Hesap Bloke Kaldırma

İş Bankası Hesap Bloke Kaldırma
İş Bankası Hesap Bloke Kaldırma

Bankada hesabınız varsa ve aktif olarak hesaplarınızı kullanıyorsanız herhangi bir nedenle hesabınıza bloke konulabilir. Bunun neticesinde beklenmedik zor durumlarla karşılaşmamak için hızlı ve kolay İş Bankası hesap bloke kaldırma nasıl yapılır? Bloke hesap kaç günde açılır gibi soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

İş Bankası hesap bloke kaldırma yöntemlerine başlamadan önce hesap bloke nedir ve bloke neden konulur bunu açıklayacak olursak. Hesap bloke; banka hesaplarında bulunan paranın bir kısmının ya da tamamının kullanıma kapattırılması durumudur. Bu da genelde alacaklı olan kişi, kişiler ya da Devlet veya özel kurumlar tarafından yatırılır. Bunun haricinde hesaptan şüpheli işlem yapılması veya OHAL döneminde olduğu gibi farklı suçlar nedeniyle savcılık kararıyla da hesap blokesi konulabilir. Daha detaylı bilgi için Banka Hesabına Konulan Bloke Nasıl Kaldırılır yazımızı inceleyebilirsiniz?

İş Bankası Hesap Bloke Kaldırma

İş Bankası vadeli veya yatırım hesabımıza borçlarımız nedeniyle bloke konulabilir. Borcumuz özel kurum ya da kişilere ise bunun için mahkeme ya da icra dairesi kararı neticesinde banka tarafından borç tutarınca bloke konulurken, Devlet kurumlarına olan SGK, KYK, OGS gibi borçlar için kurumdan gönderilen bir üst yazı ile banka tarafından borç tutarında ya da tamamen bloke konulabilir. Böyle bir durumla karşılaştığımızda İş Bankası hesap blokeyi kaldırma için izlememiz gereken adımlar şu şekildedir.

İş Bankası hesabımız bloke olduysa öncelikli olarak bloke kim tarafından ve neden konulduğunu öğrenmeliyiz. Bunun için İş Bankası internet ve mobil şubeden yararlanabileceğimiz gibi 0850 724 0724 numaralı telefonu arayarak da bilgi alabiliriz. Vaktiniz varsa İş Bankası şubelerinden de bloke konulma detaylarını öğrenebilirsiniz.

Hesap blokesi borç nedeniyle konulmuşsa, bloke koyduran kurum ve ya kişiye giderek anlaşma yoluna gidilmeli, borçların ödenmesiyle ilgili anlaşma sağlanarak bloke kaldırma yazısı alınmalıdır. Bu yazı alındıktan sonra bankaya verilerek hesap üzerindeki bloke kaldırılır. Devlet kurumlarına olan borçlar nedeniyle konulan İŞ Bankası hesap blokesini kaldırmak biraz daha zahmetli ve uzun olabilir. Bunun için bloke koyduran kuruma gidilerek borç yapılandırma ya da tamamen ödeme yönteminde anlaşılmalı ve borçlar ödemesi sonrası kurumdan bloke kaldırma yazısı alınarak bankaya verilmelidir. Bu durum savcılık kararıyla konulan bloke için de geçerli olup hesap bloke kaldırma için savcılık nedenlerinin ortadan kaldırılması ve savcılıktan yazı alınarak bankaya verilmesi gerekir.