İş Bankası HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

İş Bankası HGS Başvurusu, hgs nerelerden alınır
İş Bankası HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Otoyollarda hızlı geçiş imkanı sağlayan HGS etiketleri artık PTT harici ülkemizin önde gelen bankalarından olan İş Bankası tarafından da müşterilerine sunulmaktadır. İş Bankası HGS ile otoyollarda hızlı ve kolay geçiş yapılırken İş Bankasının sunduğu avantajlı hizmetlerden de yararlanılmaktadır. Yazımızda HGS nerelerden alınır ve İş Bankası HGS başvurusu nasıl yapılır? Konularında tüm detayları sizlerle paylaşacağız.

HGS Nedir, Nerelerden alınır?

Konumuza başlamadan önce HGS nedir ve nerelerden alınır hakkında biraz bilgi verecek olursak. HGS, Eylül 2012 yılı itibariyle otoyol ve köprülerde nakit ödeme ve KGS sisteminin kaldırılmasıyla kullanılmaya başlanmış Hızlı Geçiş sistemidir. Daha öncesinde gişelerde oluşan metrelerce uzunluktaki ödeme ya da kart okutma kuyruklarını azaltmak için Karayolları Genel Müdürlüğü ve PTT işbirliği ile oluşturulmuş, araçların otoyol ve köprü gişelerinde durmadan geçiş yapmalarını sağlayan sistemdir.

HGS sisteminde bakiyesi bulunan bir hesap açılmakta ve her geçişte otomatik olarak geçiş tutarı bu hesaptan düşülmektedir. Burada bakiye kalmadı ya da yetersiz bakiye gibi problemlerin önüne geçmek için açılan hesap kredi kartına ya da bir vadesiz hesaba bağlanarak hesap tutarı belirli bakiyenin altına düştüğünde otomatik yükleme imkanı sağlanmaktadır.

Gelelim HGS nerelerden alınır sorunun yanıtlamaya. HGS ilk devreye alındığı dönemlere sistemin işbirlikçisi olan PTT tarafından verilirken günümüzde PTT’nin yanı sıra bankalarda müşterilerine HGS etiketi/kartı vermektedir, ayrıca bankalar HGS alan müşterilerine alternatif kampanyalar yaptıkları dönemler olmaktadır.

İş Bankası HGS Başvurusu Nasıl Yapılır?

Ülkemizin önde gelen bankalarından olan İş Bankası da müşterilerine araç sınıfına uygun HGS etiketi/kartı vermektedir. Banka araç sınıfına göre 1.2.3.4. sınıf araçlara HGS etiketi verirken 6. sınıf araçlara (motosiklet grubu) da HGS kartı vermektedir.

İş Bankası HGS almak için farklı yollar bulunmaktadır. Bunlardan ilki İş Bankası şubesine TC kimlik numarası yazan kimlik kartı ve araç ruhsatı veya plakası ile şahsen başvurudur.  Diğer kullanabileceğiniz yöntem gelişen teknolojinin bankacılık alanında en büyük avantajlarından olan internet bankacılığıdır. Eğer İş Bankası internet bankacılığı kullanıcısıysanız işlemler menüsünden Başvurular işlemi altında yer alan HGS başvurusu adımıyla kolaylıkla HGS etiketi/kartı başvurusu yapabilirsiniz.

İş Bankası alacağınız HGS etiketi için banka 20 TL, HGS kartı için ise 40 TL ücret tahsil etmektedir. Alacağınız etiket/kartı İş Bankası kredi kartlarına bağlayabilir ve limitiniz sizin tercih edeceğiniz limitin altına düştüğünde bu hesaptan yükleme yapılmasını sağlayabilirsiniz.