İş Bankası IBAN Sorgulama

İş Bankası IBAN Sorgulama
İş Bankası IBAN Sorgulama ve öğrenme.

İş Bankası IBAN numarası, banka hesap numarasına alternatif olarak uluslararası standartları sağlamak amacıyla her hesaba özel olarak verilen bir hesap numarasıdır. İş Bankası iban numarası bir anlamda müşterinin hesap kimlik numarası olarak düşünülebilir. Bu noktada yapılacak işlemler için hesaba ait iban numarası gerekebilir ve bu noktada İş Bankası iban sorgulama için birçok alternatif yol banka tarafından sunulmaktadır. Öğrenilen iban numarasıyla eft ve havale işlemleri hızlı ve doğru gerçekleştirebilirsiniz.

İş Bankası iban numarası nasıl sorgulanır konusuna başlamadan önce iban çözümlemesi incelenecek olursa, iban numarası 26 karakterden oluşur ve ilk iki karakteri ülkemizi uluslararası sembolü olan TR harfleridir. Sonra gelen karakterlerin tamamı rakamdan oluşur ve son 16 karakteri banka hesap numarasını gösterir. Algoritmasında banka ve hesaba ait birçok bilgiyi barındırması nedeniyle eft ve havale gibi para transfer işlemlerinde bir tek bilgi ile daha hızlı işlem yapma imkanı sağlar.

Özellikle de para transfer işlemleri için gerekli olan İş Bankası iban numarası öğrenme için birçok farklı yol bulunmaktadır. Ya da bankanın resmi internet sitesi üzerinden hesap tipi, şube ve hesap numarası bilgilerini girerek iban hesaplama yapılabilir. Hesap tipi seçiminde vadeli hesap ya da vadesiz mevduat hesabı tipi seçimi yapılmaktadır. İş Bankası iban hesaplama işleminde, girilen bilgilere bağlı iban numarası verilmesi nedeniyle hatalı bilgi girişinde doğru olmayan bir iban numarası öğrenileceğinden banka bu işlem sonucunda sorumluluk kabul etmemektedir.

Bunun yerine İş Bankası müşterileri için sunulan diğer alternatif yollar kullanılarak iban öğrenme daha uygun olur. Peki bu alternatif yollarla iban no nasıl öğrenilir? Bunun için tercih edebileceğiniz ilk yöntem, gelişen teknolojinin müşterilere sunduğu avantajlardan olan; internet şubesi veya mobil şube kullanılarak hesaba ait iban numarası sorgulamadır. Bu işlem için internet bankacılığı kullanıcı tanımızın olması gerekir. İnternet şubesine giriş yaptıktan sonra hesap detayları işleminden ilgili hesaba ait iban numarası öğrenilir. Tercih edilebilecek bir diğer yöntem ise, İşi Bankası müşteri hizmetleri 0850 724 0 724 numaralı telefondan aranarak çağrı merkezi aracılığı ile iban numarası öğrenme işlemidir. Bu işlemde güvenlik aşamasından geçebilmek için banka müşterisi olma zorunluluğu vardır. Güvenlik aşamasından sonra müşteri temsilcisi yardımı ile istenilen İş Bankası hesabına ait iban öğrenilir.

Bir önceki makalemiz olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi yazımızda evleneceklere sağlanan evlilik kredisi başvuru şartları hakkında bilgi verilmiştir.