İş Bankası Kartsız Para Çekme

İş Bankası Kartsız Para Yatırma
İş Bankası Kartsız Para Yatırma

Gelişen teknolojiyi yakından takip eden İş Bankası, mobil bankacılık hizmetlerini aktif olarak kullanan müşterileri için İş Bankası kartsız işlem hizmeti ile kartı yanında olmayan ancak para çekmeye ihtiyacı olan müşterilerine işlem yapabilme imkan sağlamıştır. Bu kapsamda bankanın ülke genelinde bulunan yaygın ATM ağı ile istenildiği zaman banka kartına gerek olmadan kartsız para çekilebilmektedir. Bu hizmetten yararlanmak isteyen müşterinin öncelikli olarak İşCep mobil uygulamasını kullanıyor olması gerekir. Bu uygulamayı kullanan müşteriler Karekod (QR) kod, Bluetooth ve Cep Anahtar işlemlerinden birini kullanarak para çekebilirler. Bu uygulamalardan Karekod veya Bluetooth ile para çekme işlemi için mobil cihazın işletim sistemi sürümünün uygulamayı desteklemesi gerekmektedir. İş bankası kartsız para çekme limiti olarak bankanın ATM günlük para çekme limiti geçerlidir. Bu limit müşteri grubuna göre değişiklik göstermektedir.

Karekod (QR Kod) ile para çekme, mobil uygulama teknolojisinin gelişmesiyle birlikte hayatımıza giren QR kod ya da diğer adıyla karekod kartsız işlem için kullanılan bir uygulama olarak bankacılık sektörü tarafından kullanılmaya başlanmıştır. Böylelikle kartınız yanınızda olmasa da mobil cihazınızda yüklü olan İşCep uygulamasında yer alan karekod veya QR kod ile hızlı ve güvenli bir şekilde iş bankası kartsız para çekme işlemi yapılabilir. Yapılan işlemden herhangi bir para çekme ücreti tahsil edilmemektedir. İşlem  için aşağıdaki adımların yapılması yeterli olacaktır.

 • İşCep mobil uygulamasına giriş yapılır.
 • İşlem menüsünde para çekme işlemi seçilir.
 • Karekod (QR kod) ile para çekme işlemi seçilir.
 • Kullanılacak hesap seçilir ve tutar girilir.
 • ATM klavyesinde 9 tuşuna basılır.
 • ATM ekranında çıkan karekod (QR kod) telefonda İşCep uygulamasına okutulur ve anında kartsız para çekilir.

Bluetooth ile para çekme, mobil telefonların gelişmesiyle birlikte duyduğumuz terimlerden biride Bluetooth teknolojisi olmuştur. Genelde veri transferi için kullanılan bu uygulama bankacılık sektöründe kartsız işlem için kullanılmaya başlanmış ve ATM’lerden kartsız para çekmek için kullanılır hale gelmiştir. Bu uygulama kullanılarak yapılan işlemden herhangi bir kartsız işlem para çekme ücreti tahsil edilmez. Bunun için aşağıdaki adımların yapılması yeterlidir.

 • İşCep bankacılık mobil uygulamasına giriş yapılır.
 • Para çekme işlemi seçilir.
 • Bluetooth ile para çekme işlemi seçilir.
 • Kullanılacak hesap seçilir ve tutar girilir devam tuşuna basılır.
 • İş Bankası bankamatiklerde bulunan Bluetooth etiketine telefon yaklaştırılır.
 • Bankamatikten kartsız para çekilir.

Cep anahtar ile para çekme, İşCep uygulaması telefona yüklendiği andan itibaren Cep Anahtar uygulaması kullanılmaya başlanır. Cep Anahtar uygulaması, İş Bankası müşterilerinin anlık olarak alacakları tek kullanımlık şifre ile internet bankacılığı ile İş Bankası kartsız para çekme işlemlerini yapmalarını sağlayan bir hizmettir. Bu uygulama kullanılarak yapılan işlemden kartsız para çekme ücreti tahsil edilmez.  Bunun için bankamatikte kartsız işlem seçimi yapıldıktan sonra telefonunuzda kurulu olan Cep Anahtar ile üretilen şifre ile giriş yapılır. Sonrasında İş Bankası Kartsız işlem menüsünde yer alan para çekme işlemi kullanılarak anında para çekilir.

Bir önceki makalemiz olan Yapı Kredi Bankası Yurtdışı Para Çekme yazımızda, Yapı Kredi müşterilerinin yurt dışında paraya ihtiyaçları olması durumunda nasıl para çekecekleri ve para çekme ücreti ile anlaşmalı bankalar hakkında bilgi verilmiştir.