İş Bankası Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

İş-Bankası-Kredi-Kartı-İptali-Nasıl-Yapılır
İş-Bankası-Kredi-Kartı-İptali-Nasıl-Yapılır

İş Bankası Atatürk’ ün talimatı ile kurulmuş, cumhuriyet sonrası bankacılık hizmeti vermeye başlamış olan özel bankalarımız dandır. Günümüze kadar geçen sürede oluşturduğu hizmet ağı ve tüketicilere sunduğu bankacılık ürünleri ile finans sektörünün önemli özel bankalarındandır. Özellikle de müşterilerine birçok ödeme sistemine ait kredi kartı ve ürünleri sunmaktadır. İş Bankası sunduğu kredi kartı ve kredi kartı hizmetleri ile birçok müşterinin beğenisini kazanırken memnun olmayan müşterilerde mevcuttur. Memnun olmayan müşterilerinin en çok şikayetçi olduğu konuların başında kredi kartı aidatları gelmektedir. Bu nedenle ya da kredi kartı çalınması gibi durumlarda İş Bankası kredi kartı iptali nasıl yapılır konusunu açıklayacağız.

İş Bankası Kredi kartı iptali, talebe göre iki durumda ele alınır. İlki, kredi kartı çalınması veya kaybolması durumunda yapılacak olan İş Bankası kredi kartı iptali. Diğeri ise, müşterinin bankanın tahsil ettiği kredi kartı aidatı veya bilinçsiz kullanım ya da farklı bir gerekçe ile kredi kartı hesabının iptali işlemi olan İş Bankası Kredi Kartı Kapatma işlemidir.

İş Bankası Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kullanılan mevcut İş Bankası kredi kartının çalınması veya kaybolması durumunda yapılacak olan iptal işlemidir. Burada, müşterinin kredi kartından istenmeyen bir kulanım olmadan önce durumu fark eder etmez hızlı bir şekilde kredi kartı iptali yapması gerekmektedir. Bu iptal işlemi iki şekilde gerçekleştirilebilir.

İlk yöntem önerilecek en hızlı yöntem olan Çağrı merkezi aracılığı ile iptal işleminin yapılmasıdır. Bu işlemde, İş Bankası çağrı merkezi 444 02 02 numaralı telefondan aranarak müşteri temsilcisi aracılığı ile kredi kartı iptali gerçekleştirilir. Kredi kartı kullanıcıların istemeden karşılaştıkları bu durum karşısında daha fazla mağdur olmaması adına banka çağrı merkezlerinde kredi kartı iptal işlemine öncelik verilmiştir. Birkaç saniyede müşteri temsilcisine ulaşılmaktadır. Böylelikle İş Bankası müşteri temsilcisi hızlı bir şekilde kredi kartı iptalini gerçekleştirerek kullanıma kapatır.

Diğer yöntem ise, gelişen teknolojiyle hayatımıza girmiş olan ve her geçen gün verilen hizmet ve kullanımı artan İş Bankası internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamasının kullanılmasıdır. Kullanılan dijital bankacılık kanalına giriş yapıldıktan sonra ekrana gelen işlem menülerinden “Kredi Kartı” menüsüne, oradan “Kredi Kartı iptali” seçeneği seçilerek tercih edilen İş Bankası kredi kartı iptali yapılır.

Kullanılan bu yöntemlerin her ikisi de çalınan veya kaybolan kredi kartının geçici süreyle kullanıma kapatılmasıdır, İş Bankası kredi kartı hesabınız kapatılmamaktadır. Bu nedenle, banka tarafından en kısa sürede yeni kredi kartı numarası ve CVV kodu basılı olan plastik kartı müşterinin güncel adresine kargo veya kurye ile gönderilerek hesap kullanımı devam ettirilir. İş Bankası kredi kartını kullanmak istemeyen müşterinin kredi kartı kapatma işlemi yapması gerekmektedir.

İş Bankası Kredi Kartı Kapatma Nasıl Yapılır?

İş Bankası kredi kartı bir daha hiç kullanılmamak üzere iptal ettirilmek istendiği durumlarda kredi kartı kapatma işlemi yapılmalıdır. Bunun için öncelikli yapılması gereken ileriki yıllarda banka ile kredi kartı kart ücreti veya buna benzer sıkıntılarla karşılaşmamak için kartınıza ait olan tüm borçların kapatılmasıdır. Bu borçlar kapatılırken ileriye dönük taksitli işlemlere ait borçlarında hesaplanarak ödenmesi ileride sıkıntı yaşanmasının önüne geçer. Çünkü önemsenmeyerek ödenmemiş birkaç kuruş borç için bankalarla yaşanan sıkıntılı durumlara örnekler mevcuttur.

Bu noktada, müşterinin İş Bankası kredi kartı tüm borcunu tek seferde kapatabilecek maddi durumu olmayabilir. Böyle bir durumda, ödenmesi gereken tutar için tüketici kredisi çekilebilir veya kullanılan başka bir bankaya ait kredi kartı varsa borç bu karta transfer edilebilir.

İş Bankası Kredi Kartı Hangi Yollarla Kapatılır

İş Bankası kredi kartı kapatma işlemi müşteri tercihine göre bankanın şubeleri veya Çağrı merkezi aracılığı ile yapılabilir. Kredi kartı kapatma işlemi için en güvenli ve hızlı yöntem kredi kartı kapatma dilekçesi ile banka şubesine şahsen başvuru yapılmasıdır. Bununla uğraşmak istemeyen müşteriler çağrı merkezi aracılığı ile de kredi kartı kapatma imkanı bulunmaktadır. Ancak, telefon bankacılığı kullanan müşterilere, ileride ihtiyaç olması ihtimaline karşın yapılan görüşmenin tarih ve saatin bir yere not etmesi önerilmektedir.

İş Bankası Kredi Kartı İptal Dilekçesi.

İş Bankası kredi kartı kapatma işlemi için en uygun yöntem kredi kartı kapatma dilekçesi ile banka şubelerine başvurulmasıdır. Bu işlem sonrası yasal düzenleme gereği bankanın kredi kartını 7 gün içerisinde kullanıma kapatması gerekmektedir. Kredi kartı kapatma için kullanılması gereken kredi kartı iptal dilekçesi örneğine Buradan ulaşabilirsiniz.

Diğer bankaların kredi kartı iptali ile ilgili detaylı yazımıza Buradan ulaşabilirsiniz.