Kredi ve Bankacılık İşlemleri

İş Bankası SIM Kart Bloke Kaldırma

17.03.2018
İş Bankası SIM Kart Bloke Kaldırma

Telefon operatörlerinin sunduğu avantajlı kampanyalar nedeniyle ya da daha hızlı internet bağlantısı imkanı sağlayan 4.5 G mobil uyumlu sim kart değişikliği yapıldıktan sonra dijital bankacılık kanalları olan internet bankacılığı ve mobil bankacılık kanallarına giriş yapılamaz. Yani, banka tarafından sim kart bloke işlemi uygulanır ve onay verilene kadar bankacılık kanallarına giriş kapatılır. Bu durumda olan İş Bankası müşterileri aşağıdaki adımları uygulayarak sim kart bloke kaldırma işlemi yapabilirler.

Sim kart bloke işlemi, gelişen teknolojiyle birlikte artan internet şubesi ve mobil şube kullanımında müşterilerin güvenliğini sağlamak için bankalar ile operatörlerin ortak çalışması sonrası uygulanan bir güvenlik adımıdır. Sim kart değiştirildiğinde otomatik olarak devreye giren sistemle İş Bankası internet ve mobil şube girişlerinde telefona gönderilen tek kullanımlık şifre gönderimi banka tarafından kapatılır. Böylelikle hesap sahibi haricinde gerçekleşecek bankacılık işlemlerinin önüne geçilir. Tek kullanımlık şifre bloke işlemi hesap sahibi onayına kadar devam eder, hesap sahibi onay verdikten sonra şifre gönderimi aktif edilir. Bu işlem oldukça basit ve hızlı bir bankacılık işlemidir.

İş Bankası sim kart bloke kaldırma için birçok alternatif yol sunmaktadır. Bu durumda kullanılabilecek ilk yöntem banka şubelerine şahsen başvurudur. Şubeye gidilerek müşteri temsilcisi yardımıyla sim kart bloke kaldırma işlemi yapılır. Bu işlem zamanı kısıtlı olan müşteriler için çok tercih edilir bir yöntem değildir.

Bunun yerine kullanılabilecek bir diğer yöntem ise, İş Bankası telefon bankacılığıdır. Bunun için sim kart bloke gerçekleştikten sonra sisteme kayıtlı cep telefonu ile 0 850 724 0 724 numaradan İş Bankası Telefon Şubesi aranarak işlem menüsünden Şifre ve Mobil Onay Kodu Bloke Kaldırma İşlemleri >  Mobil Onay Blokesi Kaldırma işlem adımları takip edilerek sim kart bloke kaldırılır.

İş Bankası Telefon Bankacılığı ile işlem yapmayı tercih etmeyenler için kullanılabilecek diğer bir yöntem ise, birçok AVM ve bölgede yaygın bulunan İş Bankası Bankamatikleridir. Bankamatiğe giriş yaptıktan sonra Daha fazla > Anında Bankacılık >  Mobil Onay Kodu Bloke Kaldırma işlem adımları uygulanarak İş Bankası Sim kart bloke kaldırma gerçekleşir ve tek kullanımlık şifre gönderimi tekrardan aktif edilir.

Yorumlar
 1. mustafa yıldız dedi ki:

  bankaya gittim yok dediler eve döndüm nete giremedim bu nası iş

 2. Sebahattin KUTLU dedi ki:

  Arkadaşın bahsettiği olayı birebir yaşadım. ben de soruyorum. bu nasıl iş? insanlarla kafamı geçiliyor?

  1. finans dedi ki:

   Bankaların temel bankacılık işlemleri için şubelerinden hizmet vermesi ve müşterilere yardımcı olmaları gerekir. Ancak, işlem sürecinin basitliği ve alternatif bankacılık kanallarının kullanımının yaygınlaştırılması adına Bankalar günün durum ve şartlarına göre değişiklik yapabilir, yaşadığınız durumda bundan kaynaklıdır.