İş Bankası Tanımlı EFT Hesabı Silme

İş Bankası Tanımlı EFT Hesabı Silme
İş Bankası Tanımlı EFT Hesabı Silme

İş Bankası online bankacılık kanalları olan internet bankacılığı ve İşCep mobil uygulaması ile dilediğiniz zaman EFT ile para gönderebilirsiniz. Dilerseniz bu işlemi daha hızlı yapabilmek ve istemediğiniz hesaplara para transferini engellemek için eft yapılacak hesaplarınızı işlem öncesinde tanımlayabilirsiniz. Dilediğiniz zaman kullanmayacağınız tanımlı eft hesaplarını listenizden silebilirsiniz. Yazımızda İş Bankası tanımlı eft hesabı silme nasıl yapılır paylaştık.

Bankaların en çok tercih edilen işlemlerinden olan eft ile para gönderme dijital bankacılık kanalları sayesinde oldukça kolaylaşmıştır. Farklı banka hesaplarına para transfer işlemi olan EFT ile zaman sınırlaması olmadan dilediğimiz zaman para gönderebilirsiniz. Sadece gerekli olan alıcı kişinin iban numarası ve isim bilgisinin bilinmesidir. Bunu daha da pratik hale getiren İş Bankası tanımlı eft hesabı uygulamasıyla, daha önce kaydedilen bilgileri sisteminde tutarak bu bilgi üzerinden eft yapılmasını sağlamaktadır. Tabi ihtiyacımız olmadığı zaman tanımladığımız eft hesabını silebilme imkanını da sunmaktadır.

İş Bankası Tanımlı EFT Hesabı Silme?

İş Bankası müşteri hesap güvenliğini sağlamak ve kontrolsüz hesap hareketlerinin önüne geçmek için ilk hesap tanımlamalarında işlem kısıtlaması tanımını standart olarak atamaktadır. Bu tanım nedeniyle eft işlemleri sadece tanımlı hesaba yapılabilirken, sizin bilgileri girerek eft yapmanıza izin vermemektedir. Bu durumda ya hesabı kayıt etmeniz veya işlem kısıtlama tanımını değiştirmeniz gerekir. Bu güvenlik uygulamasıyla bilinmeyen hesaplara para hareketinin önüne geçilmektedir.

İlginizi Çekebilir: İş Bankası EFT İptali

Bu güvenlik kısıtlaması değişmesin, devam etsin istiyorsanız; eft yapacağınız hesapları tanımlamanız gerekir. Eğer çok fazla farklı hesaba eft yapan biriyseniz, tanımlı eft hesabı listesinin belirli bir süre sonra dolar ve karışıklıklara sebep olabilir. Bu durumda listede yer alan, kullanmadığınız eft hesaplarını silmeniz gerekebilir. Bu işlemi İş Bankası online bankacılık kanalları ile kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. İnternet bankacılığı veya İşCep uygulamasına yapıldıktan sonraki işlem adımları şu şekildedir.

  • Para Aktarma
  • Kayıt Hesap Ekle/Sil
  • Başka Banka / İş bankası Hesap bankası seçilir
  • Kişi Sil seçimi yapılır
  • Silinmek istenen hesap seçilir

İş Bankası Tanımı eft hesabı kaydetme/silme işlemleriyle uğraşmak istemiyorsanız dilediğiniz zaman online bankacılık kanallarından kısıtlama tanımızı değiştirebilirsiniz. Sonrasında iban ve alıcı isim bilgilerini işlem esnasında girerek eft yapabilirsiniz.

İşlem kısıtlamanızı değiştirmek için; İşCep giriş yapıldıktan sonra işlem menüsünden Profil Ayarları > İşlem Kısıtlaması > Standart olan işlem ayarınızı > Sınırsız seçerek eft işlem kısıtlamanızı kaldırabilirsiniz. Burada dikkate etmeniz gereken, kısıtlama değişikliğinizle sadece eft kısıtlamanız kaldırılmayacak olup bunun yanında farklı güvenlik kısıtlamalarınız da değişecektir. Bunlarla ilgili detayı bilgi kısıtlama seçeneği altında verilmektedir.