İş Bankası Vadeli Hesaptan Vadesiz Hesaba Para Aktarma

İş Bankası Vadeli Hesaptan Vadesiz Hesaba Para Aktarma
İş Bankası Vadeli Hesaptan Vadesiz Hesaba Para Aktarma

İş Bankası yatırım araçlarıyla birikimlerinizi risk almadan değerlendirebilirsiniz.  Banka farklı özellikte birçok yatırım aracıyla müşterilerine faiz getirisi sağlamaktadır. İş Bankası vadeli mevduat yatırım araçlarını kullananların araştırdığı konulardan biri vadeli mevduat hesabından vadesiz hesaba para aktarılır mı? sorusu olmaktadır. Yazımızda İş Bankası vadeli hesaptan vadesiz hesaba para aktarma nasıl yapılır şartları nelerdir konusuyla ilgili bilgi hazırladık.

İş Bankası Vadeli Hesaptan Vadesiz Hesaba Para Aktarma

İş Bankası yatırım hesaplarında birikimlerini değerlendirmek isteyen müşterilerine başta vade süresi olmak üzere birçok farklı özellikte vadeli hesap sunmaktadır. Uzun vade sürelerini beklemeden faiz getirisi elde etmek ve dilediklerinde hesaplarından para çekmek isteyenler için günlük vadeli yatırım hesabını sunarken faiz değişimlerinden etkilenmek istemeyenler için sabit faizli vadeli mevduat hesabını sunmaktadır.

Bu tarzda müşterinin tercihine göre her biri farklı özellikte birçok yatırım ürünü sunulmaktadır. Vadeli hesabınızdaki paranızı dilediğiniz zaman vadesiz hesabınıza aktarma imkanınız vardır. Ancak, bununda kullandığınız vadeli hesap türüne göre farklı şartları bulunmaktadır.

Standart vadeli mevduat hesabı, adındanda anaşıldığı gibi belirli bir vade süresi neticesinde faiz getirisi veren hesap türüdür. Vadeli mevduat hesabı en düşük 1 ay olmak üzere 1 ay, 3 ay, 6 ay, 1 yıl, 2 yıl ve 3 yıl standart vadede açılır ya da müşteriler dilerse kendine özel farklı vadede hesap açma imkanı bulunmaktadır.

Vadeli mevduat hesabını bankada vadesiz hesabınız varsa, şubesiz bankacılık kanalları dahil tüm bankacılık kanallarından açılabilir. İlk kez hesap açılacaksa banka şubesinden yapılabilir. Açtığınız bu hesabınıza dilediğiniz zaman vadesiz hesaptan vadeli hesabınıza para aktarabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Vadesiz hesaptan vadeli hesaba para Aktarma

Vadeli Hesaptan Para Çekme

Yukarıda belirttiğimiz gibi vadeli hesaplar diediğiniz vadede açabilirsiniz. Para çekme veya para yatırmak istediğinizde vadenizin bozulmaması ve faiz getirisi elde etmek için bu vade süresince paranızın hesapta durması gerekir.

Vade süresi dolmadan para çekmek istediğinizde, vadeli mevduat hesabının kapatılıp paranın çekilmesi şeklinde br işleyiz izlenmektedir. Yani, vade süresi bitmeden çekilen parada faiz getirisi elde edilemez.

Bu durumdan ötürü getiri elde edemeyen ve ihtiyacı olduğu zaman vade sonunu beklemeden para çekmesi gerekenler için Vade Bekletmeyen Mevduat Hesabı ürünüsunulmaktadır. Bu yatırım aracında, paranız günlük bakiye tutarı üzerinden faiz geliri elde ederken siz dilediğiniz zaman para çekebilirsiniz. İşCep kullanıyorsanız dilediğiniz zaman uygulamadan giriş yaparak İş Bankası vadeli hesaptan vadesiz hesaba para aktarma yapabilirsiniz. Bunun için Para Transferi >>  Hesaplar Arası >> Vadeli Hesaptan >> hesap seçimi işlem adımlarını takip edebilirsiniz.

İş Bankası Vadeli Hesaba Para Yatırma Vadeyi Bozar mı?

 İş Bankası standart vadeli mevduat hesabı genel olarak risk almadan uzun dönemli faiz geliri elde edilen yatırım araçları olarak kabul edilir. Bu nedenle bu hesaplardan vade süresinden önce, günlük vadeli mevduat hesabı değilse para çekmek veya para yatırmak vadeyi bozacak ve yeni tutar için yeni vade belirlenmesini gerektirecektir. Bunun neticesinde kaldığı süre için herhangi bir faiz geliri elde edemez, faiz kaybedersiniz.