Kıdem Tazminatı Tavan Ücreti 2017

Kıdem-Tazminatı-Tavan-Ücreti
Kıdem-Tazminatı-Tavan-Ücreti

Ülkemizde çalışan milyonlarca SSK’ lının emeklilik veya işsiz kalmaları durumunda kullanabilecekleri sigortası niteliğindedir kıdem tazminatı. Bu nedenle, çalışma hayatında ortak bir yol bulunamayan en önemli konularından olmuştur. İşverenler için yük, işçiler için ise bir güvence olan bu para son dönemlerde bir fonda toplanması gündeme gelmiş ancak şartlarda anlaşılamaması nedeniyle şuan için devreye alınmamıştır. Kıdem tazminatı hesaplanırken tavan ücret uygulaması mevcuttur. Kıdem tazminatı tavan ücreti Ocak ve Temmuz dönemlerinde en yüksek memur emeklisi maaş oranlarındaki artışa bağlı olarak yeniden belirlenmektedir. Bu kapsamda 2017 Ocak-Temmuz döneminde geçerli olacak kıdem tazminatı tavan ücreti 4.426 TL olarak belirlenmiştir.

Kıdem tazminatı şartları nelerdir?

Kıdem tazminatı, bir işverene bağlı olarak çalışan SSK’ lı çalışanlara tanınmış bir haktır. Bağ-Kur’ lular ile memurların bu haktan yararlanma imkanları yoktur. Bir çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için aynı işverene bağlı olarak en az 1 yıl çalışmış olması gerekir. Yani, iş feshi gerçekleştiğinde 1 yılı doldurmadıysa kıdem tazminatı alamaz.

Çalışanın kıdem tazminatı alabilmesi için şart konulmuş olunan 1 yıl çalışma süresinin hesaplanmasında, aynı işverene ait olduğu sürece firma ismi veya şehrin önemi yoktur, bu süre içerisinde dikkate alınır. Bunun yanında çalışanın iş yerinde geçirdiği deneme süresinde kıdem tazminatı için gerekli olan süre içerisinde değerlendirilir.

Çalışanların aynı iş yerinde sigortasız çalıştığı dönemler varsa bu dönemlerini de bu süre içerisinde hesaplayabilirler.

Kıdem Tazminatı Nasıl Alınır?

Kıdem tazminatı alabilmek için mağdur durumunda olmak gerekmektedir. Yani, kendi isteği ile istisna gösterilen durumlar dışında işten ayrılması durumunda kıdem tazminatı alma hakkı olmayacaktır. İstisna gösterilen durumlar erkekler için, askerlik durumu. Kadın çalışanlar için, evlilik durumudur. Evlilik sonrası 1 yıl içerisinde ve askerlik durumunda isteğe bağlı istifa edilebilir ve kıdem tazminatı alınır.

Bunun yanında 8 Eylül 1999 yılı öncesinde sigorta girişli ve emekli olma şartlarını, 15 yıl çalışma ve 3600 iş günü şartını yerine getirmiş çalışanlar emekli olmak için ayrılabilir ve kıdem tazminatlarını alabilirler.

Kıdem Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Kıdem tazminatı hesaplaması, her 1 yıl için 1 aylık brüt ücret olarak yapılmaktadır. Yani, 1 yıl kıdem süresi olan bir çalışan 1 aylık brüt ücretini alır. Çalışanın brüt ücreti kıdem tazminatı tavan ücretinden yüksek ise ocak ve temmuz aylarında belirlenen bu tavan ücreti dikkate alınır. Örneğin, çalışanın aylık brüt ücreti 10.000TL ise bu çalışanın 1 yıl için alacağı kıdem tazminatı 2017 yılı için 4.426TL olacaktır.

Kıdem tazminatı yasası kapsamında kıdem tazminatı zaman aşımı süresi 10 yıl olarak belirlenmiş ve bu süre içerisinde çalışan işverenden hakkını talep edebilir, alamaması durumunda dava açma hakkı bulunmaktadır.

Kıdem tazminatı almaya hak kazanmış bir çalışanın hayatını kaybetmesi durumunda tüm hakkı yasal varislerine kalır, çalışan yerine varisler kıdem tazminatını alabilirler.

Kıdem tazminatında Kesinti Olur mu?

Kıdem tazminatı gelir vergisine tabi değil ancak tazminattan binde 7,59 oranında damga vergisi tahsil edilir.

Kıdem Tazminatına Haciz Konulabilir mi?

Çalışanın borçlarının olması durumunda hak etmiş olduğu kıdem tazminatının tamamına haciz konulabilir.