KOBİ’ye Düşük Faizli Destek Kredisi

KOBİ’ye Düşük Faizli Destek Kredisi
KOBİ’ye Düşük Faizli Destek Kredisi

Dövizde yaşanan dalgalanmanın etkisini en aza indirmek ve ekonomiye destek olmak için KOBİ’lere yeni bir kredi destek paketi devreye alındı. 8 Bankanın katılımıyla bu dönemde nakit ihtiyacı olan küçük ve orta büyüklükteki işletmelere (KOBİ) yıllık 8-10 puan avantaj sağlayacak faizlerle 03 Eylül 2018 tarihi itibari ile KOBİ Destek Kredisi verilmeye başlanacak.

KOBİ’lere destek amacıyla kamu ve özel bankaların katılımıyla verilen “Nefes Kredisi” ile 2017 yılı içerisinde 5 milyar lira, 2018 yılının ilk yarısında ise 7.5 milyar liralık kaynak sağlanmıştır. 2018 yılı ikinci dönemi itibari ile başlayan kurda dalgalanmalar nedeniyle ekonomik istikrarı sağlamak ve yatırımcıya daha fazla destek olmak amacıyla KOBİ’lere sunulan Nefes Kredisinin devamı olarak işletmelerin faiz yükünü azaltacak düşük faizli Destek kredisi verilmeye başlanacak. Bu kredi desteği ile iki üç ay gibi bir sürede binlerce KOBİ’ye kredi desteği sunulması hedeflenmektedir.

Düşük Faizli Destek Kredisi Koşulları

Yaşanan ekonomik dalgalanma neticesinde artan faizler nedeniyle kaynak sıkıntısı yaşayan küçük ve orta büyüklükteki işletmelere Hazine ve Maliye Bakanlığı ve TOBB öncülüğünde düşük faizli kredi desteği sağlanacak. Nefes Kedisine devamı niteliğinde KOBİ’lere verilecek olan düşük faizli Destek Kredisi 6 ayı ödemesiz 18 ay vadede olacak. Kredi üst limiti 200 bin lira, toplamda ise 10 milyar lira kredi sağlanması planlanmaktadır. KOBİ Destek Kredisinin faizi aylık yüzde 1.85, yıllık yüzde 22 olacak. Şu anki kredi faizine göre işletmelerin elde edeceği avantaj bir yılda yüzde 8-10’u bulacak. Verilecek kredinin %85’i Hazine destekli KGF kefaleti kapsamında olacaktır.

KOBİ Düşük Faizli Destek Kredisi Veren Bankalar

Olumsuz ekonomik koşullara karşı herkesin birlik ve beraberlik içinde olduğu bu dönemde KOBİ’lere destek için bankalarda KOBİ’lere destek için Nefes Kredisinin devamı niteliğinde olan düşük faizli KOBİ Destek Kredisi vermeye devam edecektir. Bu noktada düşük faizli KOBİ Destek Kredisi veren bankalar; Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank, İş Bankası, Yapı Kredi Bankası, Garanti Bankası, Vakıf Katılım, Ziraat Katılım bankalarıdır.

Kaynak ihtiyacı olan ve bu düşük faizli kredi imkanından yararlanmak isteyen işletmeler TOBB’ den alacakları üye belgesi ile yukarıda belirttiğimiz destek kredisi veren bankalardan birine başvuru yaparak 1.85 aylık faizle 18 ay vadeli kredi imkanından yararlanabilirler.