KOSGEB Kredisi Veren Anlaşmalı Bankalar

KOSGEB Kredisi Veren Anlaşmalı Bankalar
KOSGEB Kredisi Veren Anlaşmalı Bankalar

Binlerce işletmeye ve girişimciye faizsiz kredi imkanı sunan KOSGEB, faizsiz kredi, faizsiz Kobi kredisi veya girişimci kredisi başvurusu sonrası değerlendirmede projeyi uygun bulması durumunda kredi onayı verir ancak kurum kredi ödemelerini elden yapmamaktadır.  Bu noktada kredi ödemeleri için hem devlet hem de özel bankalarla ortak çalışarak kredi ödeme anlaşmaları yapmaktadır. Her yıl olduğu gibi 2018 yılı içinde KOSGEB anlaşmalı bankalar üzerinden hibe ve faizsiz kredi ödemesine devam edilmektedir.

KOSGEB faizsiz Kobi kredisinden yararlanmak için öncelikli olarak KOSGEB veri tabanına kayıtlı olmak gerekir. Bunun için ise belirli şart ve koşulları sağlıyor olmak gerekmektedir. Peki, bu şartlar nedir ve nasıl öğrenebilirsiniz? Bunun için online bir sorgulama sisteme mevcut değildir, KOSGEB merkezlerine gidilerek yetkili kişilerden şartlar hakkında bilgi alınabilir. Sonrasında şartlarınız uygunsa KOSGEB veri tabanına kayıt olarak faizsiz kredi imkanlarından yararlanılır.

KOSGEB faizsiz kredi imkanı sadece projeler için verilmekle kalmamakta bunun yanında işletmelerin her an başına gelebilecek bir doğal afet veya terör gibi durumlarda da sunulmaktadır. Bu neticede yapılan başvuruların olumlu sonuçlanması durumunda başvuru sahipleri ilk onayı almış olur ve KOSGEB anlaşmalı bankalara faizsiz kredi başvurusu yapma hakkını kazanır. Ancak, bu durum kredinin alınacağı anlamına gelmemektedir. Bankalar KOSGEB’den olumlu sonuç alanların kredi başvurusunu kendi protokolleri çerçevesinde değerlendirir ve buna göre olumlu ya da olumsuz cevap verme hakları vardır.

Bu nedenle bankalar kredi başvurusunda bazı evrakları talep etmektedir. Bu evrakların eksiksiz ve doğru sunulması kredi değerlendirmesi için önemli bir etkendir. Eğer bankalarla ticari işbirliğiniz varsa ve bir kredi geçmişiniz oluşmuşsa bu kredi sonucunda belirleyici bir etkendir.

2018 yılı için KOSGEB anlaşmalı devlet bankaları; Ziraat Bankası, Vakıfbank ve Halkbank iken anlaşmalı özel bankalar; QNB Finansbank, İş Bankası, Denizbank, Akbank ve Yapı Kredi Bankasıdır. Bu bankalardan kullanacağını faizsiz kredi sorasında bankaların kredi faiz tutarları KOSGEB tarafından karşılanmaktadır.