Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır?

Kredi-Çekmek-İçin-Kredi-Notu-Kaç-Olmalıdır
Kredi-Çekmek-İçin-Kredi-Notu-Kaç-Olmalıdır

Herkesin zaman zaman nakit ihtiyacı olur ve bu durumda bankalara başvurulur. Yapılan başvuru sonrası bankalar müşterinin kredi çekmek için gerekli şartları yerine getirip getirmediğini kontrol eder. Bankaların yaptıkları bu değerlendirme iki aşamada gerçekleşir. İlk aşamada başvuru esnasında bankanın isteği doğrultusunda verilen evraklar ile müşterinin güncel mali durumu hakkında bilgi edinilirken. Diğer aşamada bankaların ortaklaşarak oluşturdukları Kredi Kayıt Merkezi tarafından tutulan ve müşterinin bankacılık işlemleri sonrası elde ettiği kredi notu ile kullanılmış olan kredi ve kredi kartı borç ödeme performansı tespit edilir. Müşterinin elde ettiği bu kredi notu bankaların kredi değerlendirmesinde önemli bir ölçüt olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle kredi başvurusu yapan kişilerin aklına kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır sorusu gelmektedir.

Öncelikli olarak kredi notu nedir kısaca hatırlarsak. Bankacılık ürün ve hizmetlerinden yararlanmış olan müşterilerin kullandıkları ürünler ve bunların ödemeleri sonrası elde ettiği puandır. Bu puan 0 ile 1900 arasında değişmekte ve 5 farklı risk grubunu oluşturmaktadır. Bu guruplarla ilgili daha detaylı bilgiye Findeks Kredi Notu Anlamları yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Kredi notu değerlendirilirken müşteriye ait kullandığı kredi, kredi kartı ve son dönemde dikkate alınmaya başlanan fatura ödemeleri dikkate alınır. Eğer müşteri ödemelerini zamanında ve eksiksiz yapmış ise kredi notu yüksek olur. Ödemelerini düzensiz yapan müşterilerin ise kredi notu yüksekten sıfıra doğru düşüş gösterir. Ülkemizde kredi notu ortalaması 1450 puandır. Bu ortalama puan kredi alacak olan müşteriler için oldukça önemlidir sınırı göstermektedir.

Bu ortalama puanın üzerinde kredi notu olan müşteriler bankalar için risk oranı düşük ve risksiz müşterileri grubunu oluşturur. Bu nedenle, ortalama kredi notu üzerindeki müşterilerin bankalardan kredi alması çok daha kolay ve hızlı olur. Ortalama kredi notunun altında ve 1300 puan üzeri olan müşteriler banka özel değerlendirmesi veya ek şart istenerek kredi alabilirler. Bu gruptaki müşterilerin kredi başvurularına üst grupta yer alan müşterilere nazaran daha zor onay verilir. 1000 ile 1300 arası olan müşterilerden ise ek şart olarak kefil veya ipotek istenerek kredi verilebilir. Kredi notu 1000 altıda olanların ne şartla olursa olsun kredi alma ihtimali yoktur. Bu müşterilerin ve kredi başvurusu yapmış ve olumsuz yanıt almış müşterilerin kredi notu yükselterek işlem yapmaları gerekir. Bu noktada, kredi notu yükseltme nasıl yapılır konusunda Kredi Notu Yükseltme Teknikleri yazımızda sizlere daha detaylı bilgi verilmektedir. Buradaki maddeleri uygulayarak kısa sürede kredi notu yükseltilebilir ve kredi ihtiyacı karşılanır. Sonuç olarak belirtmek gerekirse kredi çekmek için kredi notu kaç olmalıdır sorusunun cevabını 1000 olarak belirtmek yanlış olmaz.

Diğer makalemiz olan Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve Yükseltilir? yazımızda, kredi notu tanımı ve kredi notu sorgulama yöntemleri hakkında bilgi verilmiştir.