Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi-Kartı-Borç-Yapılandırması-Nasıl-Yapılır

Kredi kartı borçlarındaki artış ve ödeme oranının düşmesi bu konuda tedbirler alınmasını gerektirmiş ve bu kapsamda bireysel tüketicilerin kullandıkları kredi kartlarıyla ilgili yönetmelik değişikliği yapılmıştır. Uygulamaya alınan yeni yönetmelikle alışverişlerde bazı ürünlerdeki taksit sayısı artırılmış ve ödeme zorluğu çeken müşterileri için borçların yeniden yapılandırılması imkanı sağlanmıştır. Böylelikle kredi kartı borçlarını ödemede zorluk yaşayan müşterilere kredi kartı borç yapılandırma yaparak azami 72 aya kadar vade yapılması hakkı tanınmıştır. Bunun yanı sıra kredi kartı alışverişlerinde kuyumculuk, akaryakıt, telekomünikasyon ve gıda ürünlerinde harici ürünlerde kredi kartı taksit sayısı 12 ye çıkarıldı. Bu ürünler için ise kredi kartı taksit sayısı, kuyumculuk ürünlerinde 4 ay, elektronik eşya ve bilgisayar alımlarında 6 ay, havayolları, seyahat acenteleri, taşımacılık, konaklama, sağlık ve sosyal hizmetler ile ilgili harcamalarda, sağlık ürünü alımlarında, kulüp ve derneklere yapılan ödemelerde ve vergi ödemelerinde taksit sayısı 9 ay olarak belirlendi.

Kredi Kartı Borç Yapılandırması Nasıl Yapılır?

Kredi kartı borcunu ödemekte zorluk çeken bireysel kredi kartı kullanan tüketicilerin talep etmesi durumunda borçları bir defaya mahsus en fazla 72 aya kadar vade yapılabilecektir. Bu yönetmelikten yararlanmak isteyen müşteriler için borçların yasal takip kapsamında olmaması şartı konulmuştur. Borçları yasal takipte olmayan kredi kartı müşterileri bankaları ile iletişime geçerek kredi kartı borçlarını tercih ettikleri vadede yapılandırabilirler. Bu yapılandırma işleminde bankalar belirli bir faiz oranı uygulayacaktır ve bu oranın temerrüt faizinden daha düşük bir oran olacaktır. Bu nedenle borçlarını ödeyemeyen ve yasal takibe düşerek temerrüt faizi ödemek durumunda kalacak müşteriler için avantaj oluşturmaktadır.

Yapılandırma işlemi için bankalar ayrı bir birim oluşturmuştur. Bu birimin iletişim bilgisinin çağrı merkezi veya şubeden alınarak işlemlerin bu merkezden yapılması müşteri için daha yararlı olacaktır. Bu işlemde müşterinin yapılandırılacak borcu ödeme durumunun olup olmadığına dikkat edilmektedir. Bu nedenle herkes kredi kartı borç yapılandırmadan yararlanamayabilir. Bankalar bu tür işlemlere müşterilerin daha fazla bilinçsiz borçlanma yaparak sonradan istemeyen durumlarla karşılaşmak istememesi nedeniyle sıcak bakmamaktadır.

Sonuç olarak kredi kartı borç yapılandırma, kredi kartı borcunu ödeme zorluğu yaşan müşteriler için borçlarını uzun vadeye yayma imkanı sağlayarak finansal gücünü artırmıştır. Ayrıca, müşterinin yasal takibe düşerek temerrüt faizi ve ekstra masraf yükünü azaltmaktadır.

İlginize çekebilecek diğer yazılarımızda Kredi Kartı Limit Düşürme ve Kredi Kartı İptali konularını inceleyebilirsiniz.