Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır
Kredi Kartı Borcu Taksitlendirme Nasıl Yapılır

Günlük alışverişlerde ve nakit ihtiyacında insanların vazgeçilmesi olan kredi kartı bilinçli kullanıldığında insanlara avantajlar sunan bir tüketim aracıdır. Ancak son dönemlerde bankaların kullanıcılara yüksek kredi kartı limitleri vermesi ve kredi kartı sahiplerinin bilinçsiz kullanımı sonrasında bankalara olan kredi kartı borçları artmıştır. Bu durum karşısında sadece asgari tutarını ödeyerek dönem atlatmaya çalışan kredi kartı sahipleri için BDDK devreye girmiş ve resmi gazetede yayımlanan mevzuatla kredi kartı borcu taksitlendirme ve yapılandırma imkanını getirmiştir.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumunun 27 Eylül 2016 yılında yayımladığı mevzuatla kredi kartı borcu olan ve ödeme problemi yaşan kredi kartı sahipleri için kredi kartı borçlarını taksitlendirme imkanı getirirken, kredi kartı kullanımına da bazı kısıtlamalar giderek lüks tüketim ürünleri olan cep telefonu ve birçok elektronik eşya ile beyaz eşya alımlarında kredi kartına taksit sınırlaması getirdi. Buna göre cep telefonlarında uygulanan 24 aya varan taksitler kaldırılırken bilgisayar, tablet gibi elektronik eşyalarda taksit 6 ayla sınırlandırıldı. Bunun yanında seyahat, konaklama ve sağlık gibi harcamalarda ise 9 taksit sınırı getirildi. Bu sınırlamaların yanında mevzuatta, bankalara yapılan harcamalar için müşteri onayıyla isterse belirli bir ücret alarak en fazla 12 aya kadar taksit yapma imkanı tanıdı.

Kredi kartı ile taksitli alışverişte yapılan değişikliklerin yanı sıra asıl önemli değişiklik, kredi kartı borcu olup sadece asgari tutarını ödeyerek borçlarını atlatan müşterilere tanınan kredi kartı taksitlendirme olanağı olmuştur. Bunun için bankalar, bu durumda olan müşterilerine SMS ve Mail göndererek kredi kartı taksitlendirme imkanını hakkında bilgi vererek başvuru önerisinde bulunmaktadır. Kredi kartı taksitlendirmede bankalar kendi masraf ve komisyonlarını alarak borç yapılandırma yapmaktadır. Kredi kartı taksitlendirme imkanından yararlanabilmek için gereken şart borcun bulunduğu kredi kartının yasal takibe girmemiş olmasıdır.

Bu durumda kredi kartı borcu yapılandırma için kredi kartı limiti uygun olan farklı bir banka kredi kartı kullanılarak kredi kartı borcu taksitlendirme yapılabilir. Bunun işlemde ilgili banka borcu sizin adınıza ödüyor ve kendi bankasındaki kredi kartına borç olarak ekleyerek taksitlendirme imkanı veriyor.

Bankalar ile yapılan kredi kartı borç taksitlendirme seçeneği haricinde dışarıdan hizmet veren özel şirketlerde bulunmaktadır. Bu işlemde şirket borcu sizin adınıza bankaya ödedikten sonra kredi kartınızdan taksitli alışveriş yapılmış gibi işlem yaparak ödenen borcu taksitlendirmektedir. Bu işlemde firma belirli oranlarda komisyon almaktadır.

Diğer makalemiz olan Borç Kapatma Kredisi Veren Bankalar yazımızda kredi kartı borcu için kredi veren bankalar ve ücretleri hakkında bilgi verilmiştir.