Kredi Kartı Borcu Zaman Aşımı Kaç Yıl

Kredi-Kartı-Borcu-Zaman-Aşımı-Kaç-Yıl
Kredi-Kartı-Borcu-Zaman-Aşımı-Kaç-Yıl

Kredi kartı almanın çok kolaylaştığı günümüzde herkesin mutlaka bir kredi kartı var. Bunun yanı sıra bankaların bonkörce verdiği kredi kartı limiti sayesinde, insanlar gelirlerinin çok üzerinde kendilerine ait olmayan bir parayı cüzdanlarında taşır durumdalar. Bunun verdiği güven artan ve ihtiyaçlar nedeniyle kontrolsüzce kullanım neticesinde geri ödemesi yapılamayan kredi kartı borçları her geçen gün artmaktadır. Peki bu borç ödenmezse müşteri nasıl bir durumla karşılaşacak, kredi kartı borcu zaman aşımı kaç yıldır ya da kredi kartı borcunda zaman aşımı var mı? Soruları araştırılmaktadır.

Bu noktada kredi kartı borcunun ödenmesi için kredi çekme veya diğer kredi kartından nakit çekme gibi alternatif yolarla borçlar ödenmeye çalışılacaktır. Ancak kredi kartı borcunun üç ay üst üste ödenmemesi durumunda dosya bankanın çalıştığı bir hukuk firmasına devredilir. Bundan sonra artık borcun tahsili için hukuk bürosu görüşecektir. Hukuk bürosu müşteri ile iletişime geçer ve ödeme için bir süre bildirir. Bu süre sonunda borcun ödenmemesi durumunda icra işlemleri başlatılarak borcun tahsili başlatılır. Müşterinin mal varlığı haczedildi ve borcu kapatmaya yetmedi ya da icra süresince borç tahsil edilemedi, bu durumda ne olacak? İcra takibinde olan borçlar zaman aşımına uğrayacak mı?

Bu durumla ilgili borçlar kanununda yapılan son değişiklik ile birlikte kredi kartı ve kredi borçları 5 yıllık zaman aşımı süresi vardır. Bu süre iflas durumunda 20 yıl, adli ceza durumlarında 10 yıl olarak uygulanmaktadır. 5 yıllık zaman aşımı süresi içerisinde kredi kartı borcunun tahsili için dosya farklı hukuk bürolarına devredilerek borcun tahsili istenir. Bu 5 yıllık zaman aşımı süresi içerisinde, borçlunun bir maaşı olursa bunun ¼’ünü borçlarına karşılık kesilmesini sağlanabilir veya üzerine edineceği bir mal varlığına haciz koydurabilir. Bunların yanı sıra başka bir banka üzerinde ki hesapta olan parayı haczettirebilir. Bu denemeler sonrasında 5 yıllık süre içerisinde borç kapatılmamışsa kredi kartı borcu zaman aşımına uğrayarak ve borç ortadan kalkar. Ancak kredi kartı borcu zaman aşımı icra ve iflas kanununa göre 20 yıl olduğundan bu süre içerisinde borcun 1 kuruşunun dahi ödenebilecek durumda olması, alacaklının dosyayı yenilenerek tahsile gitmesini sağlayabilir. Bu nedenle kredi kartı borcu zaman aşımı süresinin 5 yıl olduğu söylemek tam doğru değildir. Bu uygulamaya alınan 5 yıllık zaman aşımı süresi ile kamuda tahsilat için kendine bir zaman sınırı koymuş oluyor.

İlginizi çekebilecek Kredi Kartı Asgarisi Ödenirse Ne Olur yazımızda, kredi artı asgarisi ödeme oranı ve kredi kartı asgarisi ödeme sonrası işletilecek faizler hakkında bilgi bulabilirsiniz.