Kredi Kartı CVV Kodu Öğrenme

kredi kartı cvv kodu öğrenme
Kredi Karti CVV Kodu Ogrenme

İnternet alışverişlerinde gerekli temel bilgilerden biri olan CVV kodu olmadan işleminizi tamamlayamazsınız. Bahsedeceğimiz Kredi kartı CVV kodu öğrenme yöntemlerinden yararlanarak silinmiş olan güvenlik kodu nasıl öğrenilebilir ya da ilk kez ihtiyacınız olduysa CVV kodu nerede yazar sorularının yanıtını sizlerle paylaşacağız.

Online internet alışverişlerinde müşterilerin bilgilerini güvence altına almak için alternatif uygulamalar mevcuttur. Özellikle işlem sırasında kart numarasının yanı sıra son kullanma tarihi ve güvenlik kodu olarak CVV kodu bilgileri girilmektedir. CVV kodu, alışveriş sırasında kredi kartı veya banka kartı şifremiz yerine kullanılmaktadır.

CVV Kodu Nedir?

Kredi kartı CVV kodu nasıl öğrenilir bahsetmeden önce, kart güvenlik kodu yani CVV kodu nedir kısaca tanımlayacak olursak. Bankaların pos cihazı kullanılmadan yapılan alışverişlerde, yani online veya mail order ile yapılan işlemlerde sadece kart sahibi tarafından bilinen 3 haneli bir güvenlik kodudur. Alışverişlerde kart şifresi yerine üçüncü bir bilgi olarak kullanılır. Bu sayede kimse ile paylaşılmaması gereken kart şifresinin farklı alanlarda paylaşılması önlenmiş olur. CVV kodu ile önemli bir veri güvenliği problemi çözülmüş olmaktadır.

Kredi Kartı CVV Kodu Öğrenme

Online alışveriş yapmak istediğinizde 3 haneli kredi kartı CVV numarası sorularak, işlem güvenliğiniz sağlanmaya çalışılmaktadır. Peki, ihtiyacınız olan bu kredi kartı CVV numarası nerde yazar ve bu kod silinmişse nasıl bulunabilir?

Kredi kartı CVV kodu; ilgili kartın arka yüzünde, imza şeridinin sağ tarafında yazmaktadır. Aşağıdaki resimde verdiğimiz örnekteki gibi kartın arka yüzünde 3 haneden daha fazla rakam olabilir. Bu rakamların son 3 hanesi CVV kodu olup bu rakamların dikkate alınması gerekir.

American Express kredi kartlarında durum biraz farklı olup CVV kodu kartın ön yüzünde, kart numarasının üzerinde bulunan küçük fontlarla yazılmış 4 haneli numaradır.

kredi kartı CVV Kodu

Kredi Kartı CVV Kodu Silinmiş Ne Yapabilirim?

Kredi kartı veya banka kartının üzerinde yer alan bilgiler zamanla kullanılmaktan ötürü silinebilir. Bu bilgiler net okunmasalar dahi pos cihazından kullanımlarda sıkıntı çıkartmadan alışveriş imkanı sağlar. Ancak, online alışverişlerde gerekli kart bilgilerinin girilebiliyor olması gerekir. Bu nedenle kart üzerindeki cvv kodu silinmemiş okunabilir durumda olmalıdır. Eğer cvv kodu silinmiş durumdaysa cvv kodu öğrenme adımını uygulayarak kolayca işlem yapabilirsiniz.

Kredi kartı CVV kodu silinmiş ve bu kodu öğrenmek istiyorsanız aklınıza ilk banka müşteri hizmetlerini aramak gelebilir. Ancak, ilgili bilgi güvenlik nedeniyle banka personeli dahil bilinmemektedir. Bu nedenle müşteri hizmetleri size yardımcı olamayacaktır.

Silinmiş kredi kartı cvv kodu öğrenme için yapılacak tek işlem, kart bilgilerinizin silindiğini bildirerek şubeden veya banka müşteri hizmetlerinden yeni kart başvurusu yapmaktır. Alternatif bir yol arıyorsanız sanal kart oluşturabilir ve alışverişlerinizde bu kart bilgilerini kullanabilirsiniz.

Sanal Kart ile Online Alışveriş ve CVV Kodu

CVV kodu ya da kart numarası gibi bilgilerin okunmaması sebebiyle online alışverişlerinizde kartınızı kullanamıyorsanız, hemen bir sanal kart oluşturabilirsiniz. Bunun için internet şubesine girmeniz ve menüden sanal kart oluşturmanız yeterli olacaktır. Limiti asıl kart limitinizden sizin belirlediğiniz ve kart bilgileri asıl kart bilgilerinizden faklı olan bu dijital kart ile alışverişlerinizi güvenli ve hızlı bir şekilde yapabilirisiniz. Sanal kart cvv numarası da 3 haneli olup internet veya mobil bankacılık üzerinden öğrenilebilmektedir.