Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar?

Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar
Kredi Kartı Güvenlik Kodu Nerede Yazar

Kredi kartı hemen hemen herkesin en çok tercih edilen tüketim araçlarındandır. Özelliklede nakit ihtiyacı olmadan alışveriş, taksit ve acil durumlarda nakit imkanı gibi avantajları ile insanların vazgeçemediği bir tüketim aracı olmuştur. Bunun yanında gelişen teknoloji ile birlikte artan internet alışverişlerinde sağladığı hızlı ödeme imkanı ve  ek avantajları ile kredi kartı kullanımı insanlar için çok daha cazip bir hal almıştır. Ancak artan internet alışverişlerinde kredi kartı kullanımı, tüketicileri dolandırıcıların hedefi haline getirmiştir. Bu kapsamda birçok uygulama ile güvenli alışveriş ortamı sağlanmaya çalışılmaktadır. Bu esnada tüketicilerin hayatına birçok kavram girmiş ve bu kavramlardan biride kredi kartı güvenlik kodu veya diğer tanımı ile CVV kodudur.

Kredi kartı güvenlik kodu özellikle internet teknolojisinin gelişmesiyle ortaya çıkan internet alışverişleriyle birlikte kullanılmaya başlanmıştır. 2001 yılında ödeme sistemlerinden olan Visa kart tarafından kullanımı zorunlu hale getirilmiş, günümüzde ise tüm ödeme sistemleri tarafından kullanılmaktadır. Genellikle internet alışverişlerinde ödeme işlemi sırasında kullanılan kredi kartı güvenlik kodu, alışveriş işleminin tamamlanabilmesi için gerekli bir bilgidir. Güvenlik kodu bilinmiyorsa ödeme gerçekleştirilemez, böylelikle sadece kart sahibinin bilmesi gereken bu kod ile kredi kartı kullanımı güven altına bir nebze alınmış olur.

Bu noktada her tüketici kullandığı kredi kartı güvenlik kodunu ezbere bilemeyebilir. Böyle bir durumda ne yapılacak? Alışveriş yapılmayacak mı? Tabi ki ne bankalar nede ödeme sistemleri bu şekilde bir tercihi istemezler. Bunun için ise güvenlik kodu öğrenme imkanı tanımışlardır. Sadece gereken kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar konusunda bilgi sahibi olmaktır. Bunun için tüketicinin tercihine göre iki farklı alandan kredi kartı güvenlik koduna ulaşılabilir. Bunlardan ilki plastik karttır. Plastik kartta kredi kartı güvenlik kodu, kartın arka yüzünde imza bandının yanında yer alan ve aşağıda görseli verilen üç haneli 565,787 gibi rakamlardır. Bazı kartlarda bu kod 6367 481 şeklinde yedi haneli olabilir. Bu durumda son 3 hanede yer alan 481 şeklindeki kod kredi kartı güvenlik kodudur.

CVV Kodu.

İnternet şubesinden kredi kartı güvenlik kodunu öğrenebilmek için, internet şubesine giriş yapıldıktan sonra kartlar işlemi seçilmeli. Buradan güvenlik kodunu öğrenmek istediğimiz kart seçilir ve kart bilgilerine giriş yapılır. Kart bilgileri içerisinde yer alan CVV kodu kartımıza ait güvenlik kodudur.

Bilindiği üzere kredi kartı, kart ön yüzünde yazan son kullanma tarihine birkaç ay kalana kadar uzun bir süre kullanıldıktan sonra yenisi ile değiştirilir. Her zaman kartımızı iyi muhafaza edemeyebiliriz, kartımız yıpranabilir veya kırılabilir. Yıpranmasa dahi güvenlik kodu baskılı yazılmadığı için cüzdanımıza çıkarıp koyarken silinebilir. Alışveriş yapacaksınız ancak kredi kartınızın güvenlik kodu silinmiş. Peki şimdi, kredi kartı güvenlik kodu silinmiş ne yapılacak? Kredi kartını alışverişlerde kullanamayacak mısınız?

Tabi ki böyle bir durum olmayacak. Bahsettiğimiz üzere kredi kartı güvenlik kodu tüketiciye internet alışverişlerinde gereken bir bilgidir. Bu nedenle normal pos cihazı ile yapılan alışverişlerde veya ATM’lerden nakit çekmede sıkıntı çıkarmadan kullanımına devam edilebilir. Olurda internetten alışveriş yapılacak olursa bu durumda yukarıda bahsettiğimiz şekilde internet şubesi kullanılarak ya da çağrı merkezi aranarak müşteri temsilcisinden kredi kartı güvenlik kodu öğrenilir ve alışveriş yapılabilir.

Kredi kartı son kullanma tarihine daha çok var ve güvenlik kodunuz silinmiş, bu sizi rahatsız edebilir. Bu durumda kredi kartınızı değiştirmek isteyebilirsiniz. Bu gibi durumlar için bankalar tüketiciye yılda 2 kez ücretsiz kredi kartı yenileme hakkı  vermiştir, bu haktan yararlanabilirsiniz. Kredi kartı yenilemeyle ilgili daha fazla bilgi için Kredi Kartı Yenileme Nasıl Yapılır yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir önceki makalemiz olan Altın Hesabı Avantajlı Mı? Yazımızda, altın karlı bir yatırım mı olur bunun neticesinde altın hesabı açtırmak karlı mıdır konularında bilgi verilmiştir.