Kredi Kartı İle MTV Ödeme Nasıl Yapılır?

Kredi Kartı İle MTV Ödeme Nasıl Yapılır
Kredi Kartı İle MTV Ödeme Nasıl Yapılır

Araç sahibi olan kişilerin her yıl ödemekle yükümlü oldukları sabit ödemeler bulunmaktadır. Bu ödemelerden biri Motorlu Taşıtlar Vergisi diğeri ise Zorunlu Trafik Sigortasıdır. Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) yılda iki dönem olmak üzere her yıl Ocak ayı sonuna kadar ve Temmuz ayı sonuna kadar Vergi Dairelerine yatırılması gereken bir ödemedir. Gelişen bankacılık teknolojisi ile birlikte MTV ödemeleri istenirse bankaların en çok kullanılan bankacılık ürünü olan kredi kartı ile de yapılabilir hale gelmiştir. Böylelikle araç sahipleri Vergi Dairelerine gitmeden bankaların hizmet verdiği internet bankacılığı üzerinden kredi kartı ile MTV ödemesini rahat ve hızlı bir şekilde yapabilirler. Ayrıca bankalar kredi kartı ile MTV ödemesi yapan müşterilerine belirli bir taksit imkanı da sunmaktadır. Bu imkandan yararlanmak Ocak ve Temmuz ayı sonuna kadar MTV ödemesi yapılması gerekmektedir. Bu durumda Motorlu Taşıtlar Vergisi Kredi Kartı ile Ödemesi nasıl yapılır.

Bu noktada iki farklı yöntemle kredi kartı ile MTV ödemesi yapılabilir. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesi ya da tercihe göre kredi kartının ait olduğu bankanın internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamaları kullanılabilir.

Gelir İdaresi Başkanlığının resmi internet sitesini kullanacak ise, resmi internet sitesine https://intvd.gib.gov.tr adresinden giriş yapılır. İşlem menüsünden 03 numaralı olan “Motorlu taşıtlar işlemi seçilir”. Açılan işlem menüsünden “Motorlu Taşıt Sorgulaması ve Kredi Kartı ile Ödeme” işlemi seçilerek bilgi giriş ekranına geçiş yapılır. Bu ekranda araç plakası, TC kimlik numarası veya Vergi kimlik numarası ve araç tescil tarihi girilerek işleme devam edilir. Açılan ekranda araç ve araç sahibi bilgilerinin görüntülenir. Bu ekranda iken üst yatay menülerden “Motorlu Taşıtlar Vergisi” işlemi seçilir ve ödenmemiş vergiler görüntülenir. Ödenmek istenen MTV vergisi için seçiniz kısmındaki kutucuk işaretlenerek aktif hale gelen “Kredi Kartı ile Ödeme” seçeneği seçilir. Açılan pencereden kredi kartı bilgileri ve 3D Secure güvenlik işlemleri gerçekleştirilerek Kredi kartı ile MTV ödemesi yapılmış olur. Ödeme sonrası hesap belgesi (dekont) tercih edilirse pdf indirme işlemi yapılarak arşivlenebilir.

Motorlu taşıtlar vergisinin kredi kartı ile ödemesinde bankanın dijital bankacılık kanallarını tercih eden araç sahipleri, bankanın internet bankacılığı veya mobil bankacılık uygulamalarına giriş yapar. Sonrasında işlemler menüsünden ödemeler işlemini oradan da vergi ödemelerini seçerler. Sonrasında MTV ödemesini seçerek kredi kartı ile MTV ödemesini yapılabilir.

GİB resmi sitesi kullanılarak yapılacak MTV ödemesi işleminde, işlem sırasında yapılacak taksitle ilgili işlem yapılmaz. Taksitlendirme banka tarafından müşteriye bildirilen oranda otomatik olarak gerçekleşir.