Kredi Kartı ile SGK Prim Ödemesi Nasıl Yapılır?

Kredi-Kartı-ile-SGK-Prim-Ödemesi-Nasıl-Yapılır
Kredi-Kartı-ile-SGK-Prim-Ödemesi-Nasıl-Yapılır

Son yıllarda gelişen internet teknolojisini olumlu kullanan kurum ve kuruluşlar hizmetlerini bu platform üzerine taşımışlar ve her geçen gün internet üzerinden hizmet veren kurumlara yenileri eklenmektedir.  Bu gelişimin sağladığı avantajları fark eden SGK işlemlerini internet üzerine taşıyan kamu kurumlarındandır. SGK ile Bankalar Arası Kart Merkezi (BKM) arasında yapılan güvenlik işbirliği ile SGK primlerinin kredi kartı ile ödenmesi çalışması tamamlanmış ve kullanıcılara kredi kartı ile SGK prim ödemesi imkanı sunulmuştur.

Şuanda Kredi kartı ile SGK prim ödemesi için faaliyet gösteren 13 farklı banka ile anlaşma yapılmış durumdadır. Buna göre bu bankalara ait kredi kartı veya vadesiz hesaba bağlı banka kartı ile SGK prim ödemesi imkanı tanınmıştır. Bu gelişme sonrası kullanıcılar tarafında kredi kartı ile SGK prim ödemesi nasıl yapılır sorusu ortaya çıkmıştır. Peki bu işlem nasıl yapılır ve hangi bilgiler gereklidir?

Yapılacak olan kredi kartı ile prim ödemesi işlemi için kullanıcılara iki farklı yöntem sunulmaktadır. Ödemenin gerçekleştirilebileceği ilk yöntem anlaşma yapılmış olan bankanın hizmet verdiği internet bankacılığı olmaktadır. Diğeri ise SGK’ nın resmi web sitesidir. Bu işlemde E-Devlet şifresi kullanılacaktır. Bu nedenle E-Devlet şifresi almış olunmalıdır. Kredi kartı ile SGK prim ödemesinin nasıl yapıldığına gelinince, ilk işlem için bankanın internet bankacılığı sistemine giriş yapılır. Burada yer alan menülerden ödemeler menüsü oradan da SGK prim ödemesi seçeneği seçilir. Sonra açılan pencerede prim ödemesi yapılacak olan kişiye ait TC kimlik numarası girilir ve ödeme yapılacak hesap veya kredi kartı seçilerek ödeme işlemi tamamlanır. Diğer ödeme yönteminde ise, SGK resmi web sitesine www.sgk.gov.tr adresinden giriş yapılır. Buradan sağ üst kısımda yer alan E-SGK seçeneği ile diğer sayfaya geçiş yapılır. Burada kullanıcının grubuna göre menüler yer almaktadır. Uygun olan menü seçilerek işlemler listesi sayfasına ulaşılır. Bu sayfadan “Kart ile Prim Ödeme” seçeneği seçilir. Sonrasında açılan pencereden resme tıklanarak E-Devlet şifresi girişi istenecektir. Bilgiler girilip giriş yapıldıktan sonra ödeme ve borç sorgulama penceresine geçiş yapılır. Sonrasında yapılacak işlemler aşağıdaki şekilde olacaktır.

  • Borç sorgula butonuna ile güncel borç bilgileri görüntülenir.
  • Borçlu bilgileri kontrol edilerek ödemek istenen borç seçilir.
  • Tahsilat tutarı güncellenerek onayla butonuna basılır.
  • Açılan pencereden bankaların ödeme için aldıkları komisyon tutarları kontrol edilir.
  • Kredi kartı veya banka kartı bilgileri girilir.
  • Kredi kartına tanımlı ise 3D secure güvenlik işlemi tamamlanarak ödeme tamamlanır.
  • Dekont butonuna basılarak dekont alımı yapılır.

SGK prim ödemesi işlemi için bankanızın online işlem merkezini kullanarak otomatik prim ödeme talimatı verilebilir. Böylelikle primleriniz ödeme zamanı geldiğinde unutsanız dahi hiçbir gecikmeye düşmeden yapılacaktır. Bu gelişme kullanıcıların hayatını kolaylaştıran bir hizmet olmuştur.