Kredi ve Bankacılık İşlemleri

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır

20.05.2017
Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır

Günlük yaşantımızda sunduğu alışverişlerde taksiti geri ödeme, acil nakit ihtiyacı durumlarında nakit desteği, borçlanarak ödeme ve alışveriş puanları gibi avantajları ile tüketiciler için vazgeçilmez bankacılı ürünlerinden olmuştur. Bankalar kredi notu ortalamaya yakın ve belirli bir sabit geliri olan herkese çok rahat bir şekilde kredi kartı vermektedir. Tüketicinin sabit gelirine göre belirli bir tutarda limiti olan kredi kartı bilinçli kullanılmaması durumunda sunduğu avantajlarından daha çok dezavantajları ile tüketicileri zor durumda bırakmaktadır. Bu gibi durumlarda kredi kartı iptali nasıl yapılır, Kredi kartı iptal dilekçesi örneği, kullanılmayan kredi kartı iptali ve kredi kartı iptali hangi durumlarda yapılır konularını açıklayacağız.

Kredi kartı iptali iki başlıkta değerlendirilebilir. İlki kredi kartı çalınması veya kaybolması durumunda yapılan kredi kartı iptali. Diğeri ise kredi kartı kullanımının tamamen vazgeçilmesi durumu için yapılan kredi kartı iptal işlemidir. Bu işlem Kredi Kartı Kapatma işlemi olarak da tanımlanmaktadır.

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Mevcut durumda kullanılan kredi kartının çalınması veya kaybolması durumunda yapılacak işlemdir. Bu şekilde bir durumla karşılaşıldığında kredi kartı iki şekilde iptal edilebilir.

İlk yöntem banka çağrı merkezi aracılığı ile kredi kartı iptalidir. Karşılaşılacak bu durum için bankalar işlem önceliğini iptal işlemine vermişlerdir. Müşteri temsilcisine bir iki saniye gibi kısa sürede bağlanılır ve kredi kartı iptali için gerekli destek sağlanır.

Diğer bir yöntem ise bankanın internet şubesi veya mobil bankacılık şubesi kullanılarak kredi kartı iptalinin yapılmasıdır. Bu işlemde bankanın kullanılan dijital bankacılık kanalına giriş yapılır. İlgili bankacılık menülerinden “Kredi Kartı” menüsüne oradan “Kredi Kartı iptali” seçeneği seçilerek kredi ilgili kredi kartı iptal edilir.

Bu iki yöntem sorasında yapılan kredi kartı iptali mevcut kredi kartının geçici süreli kullanıma kapatılmasıdır. Banka yeni kredi kartı ve CVV numarasına sahip plastik kartı en kısa sürede güncel adresinize kargo veya kurye ile gönderecektir.

Kredi Kartı Kapatma Nasıl Yapılır?

Kullanılan kredi kartı bir daha hiç kullanılmamak üzere iptal edilmek istendiği durumlarda bankadan kredi kartı kapatma işlemi yapılmalıdır. Kartınızı hiç kullanmamak üzere kapatmak istediğinizde ileriki yıllarda banka ile kart ücreti veya buna benzer sıkıntılarla karşılaşmamak için karta ait olan tüm borçların ödenmesidir. Bu borçlar kapatılırken ileriye dönük taksitli işlemlere ait borçlarda dikkate alınmalıdır. İleriki dönemde ödenmemiş birkaç kuruştan dahi bankalarla sıkıntı yaşanabilir.

Bu noktada, kredi kartını kapatmak isteyen müşterinin tüm borcu tek seferde kapatabilecek mali durumu olmayabilir. Bu durumda iki farklı yöntemle kredi kartı borcu ödenebilir. Ödenmesi gereken tutar için tüketici kredisi çekilerek borç kapatılabilir veya kullanılan başka bir kredi kartı varsa borç bu karta transfer edilebilir.

Kredi Kartı Hangi Yollarla Kapatılır

Kredi kartı kapatma için öncelikli olarak mevcut tüm borcu kapatılması gerekmektedir. Bu borç kapatıldıktan sonra telefon bankacılığı veya şubeler aracılığı ile kredi kartı kapatma yapılabilir. Bu işlem için en temiz ve hızlı yöntem kredi kartı kapatma dilekçesi ile banka şubesine başvuru yapılmasıdır. Bununla uğraşmak istenmiyorsa telefon bankacılığı üzerinden müşteri temsilcisinin yönlendirmeleri ile kredi kartı kapatılabilir. Bu yöntem kullanılması durumunda ileride ihtiyaç olması durumunda kullanabilmeniz için yapılan görüşmenin tarih ve saatin bir yere not edilmesi önerilmektedir.

Kredi Kartı İptal Dilekçesi

Banka şubesine kredi kartı kapatma için verilecek olan dilekçe örneği aşağıdaki şekilde olmalıdır. Bu dilekçe banka şubesine verildikten sonra başvurunuz dikkate alınarak kapatma işlemi gerçekleştirilecektir.

 

….. BANKASI A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

 

Bankanıza ait… numaralı kredi kartı kullanıcısıyım. 5464 sayılı BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNU’ nun 25. maddesi gereğince ilgili kredi kartının iptali ve kartla ilgili sözleşmenin feshedilmesini, BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİK’ in 18. maddesinin 2. fıkrasına göre talebimin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin tarafıma verilmesini, 4982 sayılı BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNU’ nun 11. ve 12. maddesi gereğince, kredi kartının iptalini ve sözleşmenin feshini takip eden 7 iş günü içinde işlem sonucuyla ilgili tarafıma yazılı bilgi verilmesini talep ediyorum. Gereğini arz ederim

                                                                         …/…/20..

                                                                           İmza

Ekler: Nüfus cüzdanı fotokopisi

Adres:

İsim / Soyisim:

 

 

Sonuç olarak kredi kartı iptali çıkarılan “Banka Kartları ve Kredi Kartları Hakkında Yönetmelik” kapsamında bulunmaktadır. Bu kapsamda kredi kartı iptali başvurusu, ister telefon bankacılığı ister şubeler aracılığı ile yapıldıktan sonra 7 gün içerisinde talebin yerine getirilmesi gerekmektedir. Kredi kartı iptali sırasında kimlik doğrulama işlemi sıkı tutulmakta ve önem verilmektedir. Bu nedenle istenen bilgilerin doğru verilmesi önemlidir.

Bankaların kredi kartı kapatma  ile ilgili detaylı yazımıza aşağıdaki linklerden ulaşabilirsiniz.

QNB Finansbank Kredi Kartı İptali
Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı İptali
Garanti Bankası Kredi Kartı İptali
İş Bankası Kredi Kartı İptali
Akbank Kredi Kartı İptali
Denizbank Kredi Kartı İptali
HSBC Kredi Kartı İptali
Vakıfbank Kredi Kartı İptali
Ziraat Bankası Kredi Kartı İptali 
Halkbank Kredi Kartı İptali

Bir önceki makalemiz olan Halk Bankası Çalışma Saatleri yazımızda bankacının mesai başlangıç ve bitiş saatleri ile öğle arası saatleri hakkında bilgi verilmiştir.

Yorumlar
  1. Davut acar dedi ki:

    Ben boyle rezil bi banka gormedim zorla kredi karti veriyolar ve bunuda aydatli yapiyolar resmen musteri soygunu bu istemiyorum boyle bi bankanin ne kartini be hesabini ve ustune ustun karti kapatmak icin genel merkezi ariyosun hat meskul diyo bu nebicim bi is nasil bi musteri memnunuyeti