Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kredi kartı iptali ve kart kapatma
kredi kartı iptali nasıl yapılır

Kredi kartı iptal ettirme, kart sahiplerinin sık araştırdığı konuların başında gelmektedir.  Bankaların kolay bir şekilde verdikleri kredi kartı, maddi sıkıntılar veya farklı nedenlerle iptal edilmek istenebilir. Neden ne olursa olsun banka müşterisinin kredi kartı iptal hakkı bulunmaktadır. Bu noktada Kredi kartı iptali nasıl yapılır haklarınız nelerdir sizlerle paylaşıyoruz.

Kredi kartı iptali nasıl yapılır konusunda bilgi vermeye başlamadan önce bilinmesi gereken, kredi kartı iptali ile kredi kartı kapatma işlemlerinin bir birinden faklı olduğudur. Bu nedenle ne yapmak istediğinizi önceden netleştirmeli ve işlemlerinizi buna göre yapmalısınız. Bu ikisi arasında ki farkı da yazımızda sizlerle paylaşacağız.

Kredi Kartı İptali ile Kredi Kartı Kapatma Arasındaki fark

Her iki işlemde aynı gibi gözükse de aslında birbirinden oldukça farklı işlemlerdir. Bu nedenle aralarındaki farkı öğrenip, sonradan mağdur olmamak için işlemlerimizi doğru olan üzerinden ilerletmelisiniz.

Kredi kartı kapatma, bu işlem çoğu kişinin başına gelebilecek kayıp çalıntı veya herhangi bir nedenle kredi kartı kullanılmayacağı durumlarda, kredi kartının geçici süreliğine işlemlere kapatılmasıdır. Bu işlem sonrasında varsa kartınızdan kart aidatı alınmaya devam edilir. Sizin talebinizle anında kart aktif edilir.

Kredi kartı iptali, mevcut kredi kartımızı artık kullanmak istemiyor, tamamen kullanıma kapatmak ve artık bankanın kredi kartı müşterisi olmak istemiyorsanız yapılacak işlemdir. Bu işlem için süreç diğerinden biraz daha uzun olabilir.

Kredi Kartı Kapatma Nasıl Yapılır?

Banka çağrı merkezi aracılığı ile kredi kartı kapatma. Bu yöntem kredi kartı kapatma işlemi için en uygun yöntemdir. Özellikle kayıp çalıntı işlemi için bankanın telefon bankacılığı arandığında, müşterilerin zarara uğramasını önlemek, zaman kaybedilmemesi için bir iki saniye gibi kısa sürede müşteri temsilcisine ulaşılır.

İlginizi Çekebilir: Kullanılmayan Kredi Kartı İptal Olur mu?

Kullanılabilecek diğer yöntem internet bankacılığı veya mobil bankacılıktır. Bankanın internet şubesine veya mobil şubesine giriş yapıldıktan sonra işlem menüsünden “Kredi Kartı” işlemlerine oradan “Kredi Kartı kapatma” işlemi seçilerek işlem yapılabilir.

Kredi kartı kapatma işlemi yapıldıktan sonra farklı kart numaralı ve CVV numaralı kartınız banka tarafından adresinize gönderilir.

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kullanılan kredi kartı bir daha hiç kullanılmamak üzere kapatılmak istendiği durumlarda kredi kartı iptal işlemi yapılmalıdır.

Bu işlem için telefon bankacılığı kullanabilir. Bankanın çağrı merkezi aranır ve kredi kartı işlemlerinden müşteri temsilcisine ulaşılır ve iptal talebi iletilir.

Diğer kullanılacak yöntem Banka şubeleridir. Bazı bankalar sadece bu yöntemi kabul etmektedir. Bu yöntemde bankaya kredi kartı iptal dilekçesi ile başvuru yapılır.

Yeni gelen kredi kartı iptali veya şifresi alınmamış kredi kartı iptali içinde aynı yöntemler kullanılır.

Yapılan kredi kartı iptal başvurusundan sonra bankanın en geç 7 gün içerisinde kartı iptal etmesi gerekir. Yasa gereği her kredi kartı kullanıcısı tek taraflı olarak, 5464 sayılı Banka kartları ve kredi kartları kanunun 25. inci maddesinin 2.ci paragrafına göre kredi kartı sözleşmesini feshetme hakkına sahiptir.

Kredi Kartı İptal Dilekçesi

Banka şubesine kredi kartı iptali için verilecek olan dilekçe örneği aşağıdaki şekilde olmalıdır. Bu dilekçe banka şubesine verildikten sonra başvurunuz dikkate alınarak kapatma işlemi gerçekleştirilecektir.

….. BANKASI A.Ş. GENEL MÜDÜRLÜĞÜNE

 

Bankanıza ait… numaralı kredi kartı kullanıcısıyım. 5464 sayılı BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI KANUNU’ nun 25. maddesi gereğince ilgili kredi kartının iptali ve kartla ilgili sözleşmenin feshedilmesini, BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİK’ in 18. maddesinin 2. fıkrasına göre talebimin hangi tarihte alındığına dair şube yetkililerince imzalanmış bir belgenin veya doldurulan iptal talep formunun bir örneğinin tarafıma verilmesini, 4982 sayılı BİLGİ EDİNME HAKKI KANUNU’ nun 11. ve 12. maddesi gereğince, kredi kartının iptalini ve sözleşmenin feshini takip eden 7 iş günü içinde işlem sonucuyla ilgili tarafıma yazılı bilgi verilmesini talep ediyorum. Gereğini arz ederim

…/…/20..

İmza

Ekler: Nüfus cüzdanı fotokopisi

Adres:

İsim / Soyisim:

 

Ödenmemiş Borcum Varken Kartımı İptal Edebilir Miyim?

Kredi kartı borcu varken kredi kartı iptali yapılmaz diye bir kısıtlama yoktur. Ancak ileride bankalarla sıkıntı yaşamamak için tüm borcun kapatılması ve sonrasında kredi kartı iptali yapılması uygun olur.

Tüm borcu tek seferde kapatabilecek mali durumunuz yoksa, bu durumda iki farklı yöntemle borçlar ödenebilir. Ödenmesi gereken tutar için tüketici kredisi çekilebilir veya kullanılan başka bir kredi kartı varsa bankaların sunduğu borç transfer avantajından yararlanılabilir.