Kredi Kartı Kart Numarası Nerede Yazar?

KREDİ-KARTI-KART-NUMARASI-NEREDE-YAZAR
KREDİ-KARTI-KART-NUMARASI-NEREDE-YAZAR

Kredi kartı, alışverişlerde sağladığı taksit ve borçlanarak ödeme imkanı ile en çok kullanılan bankacılık ürünüdür.  Kredi kartı ile nakit ihtiyacı olmadan internet veya POS cihazları üzerinden rahatlıkla alışveriş yapılabilir veya ATM’ ler den nakit ihtiyacı karşılanmaktadır. İnternet alışverişlerinin artması da kredi kartı kullanımını artıran diğer bir etken olmuştur. İnternet üzerinden yapılan alışverişlerde kredi kartı kullanımlarında, işlem sırasında alışveriş yapan müşterinin bazı bilgileri doldurması istenmektedir. Kredi kartı numarası, kart güvenlik kodu olan CVV numarası ve kart son kullanma tarihi müşterilerin girdiği bilgilerdendir. Bunun yanında çağrı merkezleri üzerinden yapılan işlemlerde de müşteri temsilcisi tarafından kredi kartı numarasının bir kısmı güvenlik amaçlı sorulmaktadır. Bu nedenle yanımızdan eksik etmediğimiz kredi kartımızı kredi kartı kart numarasının nerede yazdığının bilinmesi gerekmektedir.

Kredi Kartı Numarası Nerde Yazar?

Kişilerin bankalara yaptıkları kredi kartı başvurusu sonrası kredi notu esas alınarak kredi kartı başvuru değerlendirmesi yapılır. Bankanın yaptığı değerlendirme olumlu sonuçlanırsa banka tarafından müşteriye kredi kartı hesabı açılır ve kullanılabilmesi için kredi kartı limiti tanımlanır. Aynı zamanda banka müşterisinin POS cihazlarında ve ATM’ ler de kullanabilmesi için kurye veya kargo aracılığı ile isme plastik kart gönderimi gerçekleştirir. Müşterinin kullanabilmesi için gönderilen bu kartın ön yüzünde yazan 16 haneli rakam kredi kartı numarasını oluşturmaktadır. Bu 16 haneli numara hesap numarası ile karıştırılmamalıdır.

Kredi Kartı Numarası Neyi İfade Eder?

Müşterinin yanında taşıdığı plastik kredi kartının üzerinde yazan, 4’ erli gruplanmış 16 rakamdan oluşan kredi kartı numarası ilk bakışta bir anlam ifade etmiyor gibi gözükse de her bir rakamın ve grubun bir anlamı olduğunu belirtmek gerekir.

 

Kredi kartı ilk rakamı kart özelliğini yani, Visa Kart veya Master Kart olduğunu göstermektedir. Kart numarası 4 ile başlıyorsa kredi kartı Visa karttır. 5 ile başlıyorsa Master Kart özelliğinde olduğunu göstermektedir.

 

 

Kredi kartı numarasını ilk 6 rakamı alınmış olan bankayı tanımlamaktadır. Bir başka deyişle,  Bank Identification Number (BIN) olarak tabir edilir.

 

 

 

 

Kredi Kartı numarasının ilk altı rakamından sonra gelen 9 rakam bankanın müşteriye verdiği kredi kartı hesap numarasıdır.

 

 

 

 

Kredi kartı numarasının son hanesinde bulunan rakam, kredi kartı güvenlik rakamıdır. Bu rakam sayesinde algoritmik yöntemlerle kredi kartının geçerli olup olmadığı tespit edilir.

 

 

 

Yazımızın sonunda kredi kartı güvenliği bilmeniz gereken bir ayrıntıya belirtmek isteriz. Kredi kartı numaranızı güvenlik açısında hiç kimse ile paylaşmayın, müşteri temsilcileri dahil hiçbir kime kart numaranızın tamamını istemezler.

CVV kodu ile ilgili daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.