Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı?

Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı
Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda Ne Yapılmalı

Kredi kartı günümüzde en önemli tüketim araçlarından biri durumundadır. Bazen dalgınlıkla bazen de dikkatsizlik nedeniyle kredi kartı kaybedilebilir ya da çalınabilir. Bu durumların her ikisi de kredi kartının başkasının eline geçtiği anlamına gelir. Burada yaşanabilecek en kötü durum ise kötü amaçlı kişilerin eline geçmesidir. Bu noktada bankalar kötü amaçlı kullanımlar için birçok önlem alsa da tedbiri elden bırakmamak ve bizi zor durumda bırakacak harcamalarla karşılaşmamak için kredi kartı kayıp çalıntı durumunda ne yapılmalı? Öncelikli yapılması gerekenler nelerdir bilinmesinde fayda vardır.

Kredi kartı kullanımı alışverişlerde hayatımızı ne kadar kolaylaştırsa da kayıp çalıntı durumunda hayatımızın en kötü günlerini bize yaşatabilir. Bu nedenle kullanmadığımız kredi kartlarının da güvenli bir yerde tutulması ve istenmeyen insanların eline geçmesini önlemek gereklidir. Çünkü kullanılmayan kredi kartı bir paracard gibi kullanılmıyor diye iptal edilmez ve müşteri kapatma işlemi gerçekleştirene kadar aktif olarak kalır. Bu nedenle bu kartlarınızı da ara ara kontrol etmekte ya da hiç kullanmayı düşünmüyorsanız iptal etmekte fayda vardır.

Kredi Kartı Kayıp Çalıntı Durumunda İlk Yapılması Gerekenler

Kredi kartınız kayboldu ya da çalındıysa ilk yapılması gereken, banka Müşteri Hizmetlerini aramak olmalıdır. Kartınızı bulan kişi getirir ya da kaybettiğim yerden çıkar diye düşünmemek gerekir, bu şekilde düşünerek Müşteri Hizmetlerini arayarak durumu bildirmemek yapacağınız en büyük hata olacaktır. Yapacağınız bildirimle banka müşteri temsilcisi kartınızı kullanıma kapatacaktır. Bu durumun öncelikli bir durum olması nedeniyle telefon bankacılığı arandığında kredi kartı kayıp/çalıntı işlemi için öncelik tanınmıştır.

Kredi kartınızın kayıp veya çalındığını fark edene kadar kredi kartından istenmeyen bir alışveriş yapılmışsa bankalar son 24 saat içerisinde yapılan harcamaları sigortanızdan tahsil etmektedir. Bu işlemde bankanızın uygulamasına göre belirli bir tutara kadar sizin ödemeniz istenebilir. Eğer kredi kartı kayıp/çalıntı durumunda bir kasıt olduğu anlaşılırsa yapılan tüm harcama tutarı sigorta tarafından karşılanmaz ve sizden tahsil edilir.

Kredi kartı iptal işleminde bankalar zaman kaybetmemek ve sorumluluk almamak adına işlem en hızlı şekilde gerçekleştirirler. İptal işlemi için kısa birkaç bilgi teyidi alarak işlemi gerçekleştirirler. Bu işlemde asla kart şifresi, cep telefonunda gelen şifre gibi bilgiler istenmez eğer bu bilgiler isteniyorsa kesinlikle paylaşmayın, olmadı aramayı tekrarlayın. Bu işlem sırasında kredi kartınızı iptal ettirdikten sonra müşteri temsilcisinden varsa yapılan kullanımları öğrenebilir ve bunların iptalini talep edebilirsiniz.

Bunun haricinde müşteri temsilcisi ile yapılan görüşmede bir tereddüt duyuyorsanız en yakın karakola giderek tutanak tutturabilirsiniz. Bu işlemde olayın tam olarak nerede olduğu ve kayıp ve ya çalınan eşyaların tam olarak neler olduğunun açıkça tutanakta belirtilmesi gerekir. Böylelikle ileride bankanızla olabilecek anlaşmazlıklarda size fayda sağlayacaktır.

Kaybolan Çalınan Kredi Kartından Harcama Yapılmışsa Ne Yapılmalı?

Kredi kartınızı kaybettiniz ve ya çaldırdınız ve siz iptal ettirene kadar harcama yapıldıysa harcamalara itiraz edebilirsiniz. Bunun için itiraz ettiğiniz harcamalar için müşteri temsilcisi tarafından itiraz formu gönderilecek ve bu formu karakolda tutanağı ile birlikte banka şubesine teslim etmeniz istenecektir. Yapılan harcama sizin tarafınızdan yapılmadığı kanıtlanırsa harcama sigortadan karşılanmak üzere silinir.