Kredi Kartı Limit Arttırma

Kredi Kartı Limit Arttırma
Kredi Kartı Limit Arttırma, kredi kartı limiti nasıl yükseltilir.

Kredi kartı cazip avantajları sayesinde her geçen gün nakit para yerine daha fazla tercih edilmektedir. Durum böyle olunca belirli bir süre sonra kredi kartı limiti müşteriye yemez hale gelir ve müşteri kredi kartı limit arttırma için yollar araştırmaya başlar. Bu noktada sizlere kredi kartı limiti yükseltme için hangi işlemlerin yapılması gerektiği hakkında bilgi vermeye çalışacağız.

Kredi kartı limiti, müşterinin sahip olduğu kredi kartına tanımlı olan ve bir aylık dönem içerisinde herhangi bir para yatırmadan kullanabileceği borçlanma limitidir. Bu limit ilk belirlenirken başvuru yapıldığı dönemdeki kişinin düzenli gelir durumuna ve findeks kredi notuna göre belirlenir. İlerleyen dönemlerde kredi kartı limiti arttırmak istendiğinde ise; öncelikli olarak kredi kartı kullanımı ve geri ödeme performansı ile kullanılmış olan herhangi bir kredi varsa bunun geri ödeme performansını gösteren, kişilerin bankacılık işlem puanı olan kredi notuna bakarak kredi kartı limit yükseltme talebini değerlendirir.

Kredi kartı limit arttırma ile ilgili olarak son dönemlerde artan bilinçsiz kredi kartı kullanımından ötürü artan kredi kartı mağduriyetlerini en aza indirmek amacıyla bankaların kredi kartı limit artırma oranlarına yasal sınırlama getirilmiştir. Buna göre kart sahibinin tüm bankalardaki kredi kartı limitinin toplamı ilk iki yıllık için aylık net gelirinin 2 katı, sonraki yıllar için ise aylık net gelirinin 4 katı ile sınırlandırılmıştır.

Kredi kartı limit artırma talebinde bulunmadan önce, talebinizin olumlu neticelenmesini istiyorsanız kredi kartı borcu geri ödemelerinin tamamının aksatılmadan yapılıyor olmasına dikkat edin. Bu ölçüt kredi kartı limit yükseltilme için önemli bir etkendir. Eğer ödemeleriniz düzensizse veya sadece asgari ödemeleri yaparak dönem atlatabiliyorsanız kredi kartı limit yükseltme talebiniz onaylanmayacaktır.  Bunun yanı sıra farklı bankalarda kartlarınız varsa ve bu kartlarınızın toplam limiti yasal limit sınırına yakınsa limit arttırma talebiniz olumlu yanıtlanmayacaktır.

Kredi kartı limit arttırma konusunda bankalar otomatik kredi kartı limit arttırma seçeneğini müşterilerine sunmuştur. Eğer bu seçenek seçiliyse limitiniz belirli dönemlerde ödeme performansına bakılarak siz herhangi bir talepte bulanmadan uygun oranlarda arttırılacaktır. Bu uygulamanın seçili olup olmadığı internet bankacılığı işlemlerinden kontrol edebilir, aktif veya pasif yapabilirsiniz.

Kredi kartı otomatik limit arttırma seçeneği aktif değilse limit arttırma için internet bankacılığı, telefon bankacılığı, ATM’ler  ve SMS ile başvuru yaparak kredi kartı limit arttırma talebinde bulunulabilir. İstenilen limit uygun bulunması durumunda kredi kartı limitiniz yeni limit olarak güncellenir.