Kredi Kartı Limit Aşımı

Kredi-Kartı-Limit-Aşımı
Kredi-Kartı-Limit-Aşımı

Kredi kartları tüketicilerin nakit ihtiyacı olmadan alışverişlerinde kullandığı vazgeçilemeyen bankacılık ürünlerindendir. Bankaların kredi kartı kullanımı teşvik eden taksitlendirme ve kredi kartı puanları gibi avantajları nedeniyle her geçen gün kullanıcı sayısı artmaktadır. Kredi kartı kullanımında yaşanan bu artışa paralel olarak yaşanan kredi kartı bilinçsiz kullanım oranı da artmaktadır. Kredi kartı kullanan tüketicilerin yaşadığı problemlerden biride kredi kartı limitinin aşımıdır. Günümüzde çoğu kullanıcı bu problemle karşılaşmıştır. Peki, yaşanan bu limit aşımı nedir, tüketiciye yansıması nasıl olmaktadır.

Kredi Kartı Limiti Nedir?

Tüketicilerin kredi kartı başvurusu sonrası findeks notu ve gelir durumuna göre müşteriye verilen karta belirli bir borçlanma tutarı yani kredi kartı limiti tanımlanmaktadır. Kredi kartı kullanıcıları herhangi bir ön ödeme yapmadan alışverişlerinde veya nakit ihtiyaçlarında bu tutarı kullanırlar. Bu tutarın nakit olarak kullanılması durumunda bankalar kullanılan tutara göre belirli oranlarda nakit kulanım ücreti ve faiz tahsil etmektedirler. Kredi kartı limitinin alışverişlerde kullanılması durumunda herhangi bir ücret ödenmez. Kullanılan tutarın yani bankaya borçlanılan tutarın geri ödemesi ise, bankaların kredi kartına verdiğinde belirlediği kredi kartı hesap kesim tarihi ile kredi kartı son ödeme tarihi arasında yapılması gerekmektedir. Bu tarih aralığında kredi kartı ekstresinde belirtilen asgari ödeme rakamının veya üzeri bir rakamın ödenmesi gerekmektedir. Kullanılmış olan tutarın tamamının ödenmemesi durumunda kalan borç kadar kredi kartı faizi işletilir ve bir sonraki kredi kartı ekstresine borç olarak eklenir.

Kredi Kartı Limit Aşımı Nedir?

Tüketicilerin yaşadıkları limit aşımı problemi genelde dikkat edilmeyen ve bilinçsiz kredi kartı kullanımlarına karşılaştıkları bir problemdir. Kredi kartı limit aşımı, bankanın kredi kartı verirken karta tanımladığı azami kullanım tutarı olan kredi kartı limitinin üzerinde kullanılması durumuna verilen tanımdır. Yasal olarak kredi kartı limit aşımı yılda iki sefer olarak sınırlandırılmıştır. 3. Seferden itibaren kedi kartı limiti üzerinde kullanıma izin verilmeyecek, kullanım esnasında yetersiz bakiye bildiriminde bulunacaktır.

Kredi Kartı Limit Aşımı Sonuçları Nelerdir?

Bankanın belirlediği kredi kartı limitinin üzerinde kullanım yapılması durumunda bankalar, müşterilerinden aşan tutar üzerinden limit aşım ücreti ve faizi tahsil etmektedirler. Ayrıca, yasal olarak belirlenmiş yıllık limit aşım sayısından fazla aşım yapıldığında ise, alışverişiniz sırasında yetersiz bakiye bilgisi ile karşılaşılabilir. Birçok banka müşterisine limit aşım bildirimi yapmaktadır. Ancak, yoğunluk veya iletişim bilgilerindeki eksiklik nedeniyle bu bilgilendirme müşteriye ulaşmayabilir. Bu nedenle, belirttiğimiz tatsız durumlarla karşılaşılmaması adına düzenli ödeme alışkanlığını sağlanması ve harcamalarda kontrolün elden bırakılmaması akıllıca olacaktır.