Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir
Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir

Günümüzde birçok insan gelirlerini bankalar üzerinde değerlendirmekte ve işlem yapmaktadır. Bu değişim bankaları müşterilerine yeni ürünler sunmaya itmiş ve Kredi Kartı bankaların müşterilerine sunduğu alışverişlerde para yerine kullanabildikleri, günümüzün en yaygın kullanılan bankacılık ürünüdür. Kredi kartları ile alışverişlerde indirim, taksit, puan gibi hizmetler bankalar tarafından kart kullanıcılarına sunulan hizmetleridir.

Birçok insanın vazgeçemediği bu cazip ürün için bankalar vermek için birbirleriyle yarışıyor gibi görünseler de kendi içlerinde farklılık gösteren müşteri değerlendirme kriterleri mevcuttur. Bu değerlendirmenin sonucu olumlu olması durumunda banka tarafından müşterisine kart tahsisi yapılmaktadır.

Bankaların paraya alternatif olarak sundukları bu ürün için her müşterisine farklı kredi kartı limiti sunmaktadır. Müşteriler kendilerine sunulan bu limit oranında nakit kullanım veya alışveriş kullanımı gerçekleştirebilirler.

Bankaların bu limiti nasıl belirledikleri, hangi kriterleri dikkate almaları gerektiği Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından belirlenmiş ve bankalar bu kapsamda Kredi Kartı limitini belirlerler.

Bankalar Kredi kartı limitini nasıl belirler?

Kredi kartı başvurusu yapan müşterinin ilk kart limitleri başvuru esnasında beyan ettikleri gelirleri, mali geçmişi, kredi puanı sonuçları ile yasaklılık durumlarına göre belirlenir. İlk kart alımından sonra limit değişikliği müşterinin ödeme performansı doğrultusunda müşteri onayıyla periyodik dönemlerde artırılmaktadır. Kredi kartı ilk alımda belgelenen gelirin 2 katını geçemeyecek. Sonraki yıllarda ise gelirin 4 katı sınır olarak belirlenmiştir. Kredi notunun düşük olması limit artırımındaki en önemli kriterdir.