Kredi Kartı Limiti Nasıl Düşürülür?

Kredi-Kartı-Limiti-Nasıl-Düşürülür
Kredi-Kartı-Limiti-Nasıl-Düşürülür

Kredi kartı üzerinizde nakit taşımadan alışveriş yapabilme imkanı ile vazgeçilmez tüketim araçlarındandır. Bankalar kredi kartı verirlerken müşterilerin kullanabilmeleri için belirli bir limit tanımlanır ve bu limiti müşteri ister nakit ihtiyaçlarında ister alışverişlerde tercihine göre kullanma imkanı vardır. Kredi kartı limiti ilk tanımlamada bankaya beyan edilen maaşa göre müşterinin ödeme yapabileceği seviyede belirlenir ancak kredi kartı kullanımının ve ödemelerin düzenli olması durumunda banka bu limiti otomatik olarak belirli periyotlarda artırabilir. Bu durumundan hoşnut olmayan ve yüksek limitli bir kredi kartına sahip olmak istemeyen müşteriler limit düşürmek isterler ve bu noktada  kredi kartı limiti nasıl düşürülür, neler yapılması gerekir.

Genellikle bankalar kredi kartı verirlerken otomatik limit artırma işlemini ilk başvuru esnasında tanımlamış olur. Bu nedenle bankalar müşteri itiraz etmedikçe ödeme performansı iyi olan müşterilerin kredi kartı limiti belirli periyotlarda otomatik olarak artırırlar. Oluşturulan bu yüksek limit bazı müşteriler cazip gözükse de sabit gelirli ve kısıtlı bir mali duruma sahip müşteriler için kendilerinin olmayan ve ödeyemeyecekleri bir paranın harcanması riskini yaratmaktadır. Bu durumdan rahatsız olan müşteriler ya da yüksek limitli kredi kartı kullanarak sıkıntı yaşamış ve mevcut limitlerini düşürmek isteyen müşteriler için kredi kartı düşürme işlemi imkanı bankalar tarafından kullanıcılara tanınmıştır. Bu işlem için herhangi bir kredi kartı hesabı kapatma işlemi yapılmadığı için limit düşürme çok basit ve hızlı bir şekilde yapılır.

Kredi kartı limiti düşürme işlemi için bankaların hizmet verdiği bankacılık kanallarından herhangi biri, şubeler, internet bankacılığı, mobil bankacılık ve telefon bankacılığı kullanılabilir. İnternet bankacılığı, şubesiz bankacılık işlemlerini tercih eden müşteriler için tercih edilebilecek uygun bir bankacılık kanalı olmaktadır. İnternet bankacılığı kullanılarak istenildiği zaman ve yerde kredi kartı limiti tercih edilen tutara düşürebilirler ve otomatik limit artırım tanımlamasını da kapatılabilir.

Ancak, bazı bankalar limit düşürme işlemi için internet bankacılığı platformundan hizmet vermemektedir. Bu durumda müşterinin bankanın hizmet verdiği diğer bankacılık kanallarından olan telefon bankacılığı veya şubeleri aracılığı ile işlem yapması gerekmektedir. Bu durumda olan müşteriler için Telefon bankacılığının kullanılması yer ve zaman sınırlaması olmaması nedeniyle şubelere, gidecek zamanı olmayan müşteriler için tercih edilebilecek bir yöntemdir.

Şube ve telefon bankacılığını kullanan müşteriler kredi kartı limit düşürme işlemini banka müşteri temsilcisi yardımı yapabilirler. İşlem sırasında banka yetkilisi istenilen limiti kredi kartı limitini olarak tanımlar. Ayrıca, işlem sırasında istenirse otomatik kredi kartı limit artırım tanımlaması da kapattırılarak bundan sonraki dönemde tercih dışı limit artışının önüne geçilir.

Diğer yazımızda Kredi Kartı İptali ve Kredi Kartı Borç Yapılandırma konularını inceleyebilirsiniz.