Kredi Kartı Nedir ve Ne İşe Yarar?

Kredi-Kartı-Nedir
Kredi-Kartı-Nedir

Kredi kartı bankaların müşterilerine sunduğu en çok kullanılan tüketici finansman aracıdır. İlk kredi kartı Amerika’ da kullanılmaya başlanmış ve müşterilerine ücretsiz kart dağıtan Western Union olmuştur. Bankalar kredi kartını nakit kullanım aracı olarak sunmaktadır.  Bu nedenle de kredi kartı verilirken karta belirli bir limit tanımlanır ve bu limit müşteri tarafından alışverişlerde veya nakit olarak kullanılabilir. Kredi kartı limit belirlemeyle ilgili daha fazla bilgiye Buradan ulaşabilirsiniz. Kredi kartı hakkında bilinmesi gereken e önemli ayrıntı onun bir ödeme ve borçlanma aracı olduğu ve bankanın belirlediği kredi kartı ödeme tarihi geldiğinde bu borcun bankaya ödeneceğidir. Diğer bir husus ise, kredi kartı dönem borcunun ödeme tarihi sonunda ödenmesi durumunda bankaların kredi kartı faizi uygulamaktadırlar. Bankaların işlettikleri bu kredi kartı gecikme faizine tüketici koruma yasası kapsamında bir tavan sınır getirilmiş ve bu sınır dikkate alınarak uygulanmaktadır. Bu kredi kartı faiz oranı bankalar arası farklılık gösterse de birbirlerine çok yakın oranlardadır.

Günümüzün en çok kullanılan tüketim aracı olan kredi kartı avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz; kullanıcıların para taşıma zorunluluğu olmadan pos veya internet üzerinden rahat ve güvenilir bir şekilde alışveriş yapma imkanı tanımaktadır, kullanıcıların bütçe planlarına göre alışverişlerini taksitlendirme imkanı sunmaktadır, kayıt dışı ekonomiyi ortadan kaldırmakta, yapılan alışverişler sonrası satıcı firmaların vergi kayıtları takip edilebilmektedir. Son avantajı ise nakit alışverişlerde ki indirime karşılık olarak düşünülebilecek veya bankaların kullanıcılarını cezp etmek amaçlı verdikleri alışveriş puanlarıdır.

Güzel gözüken ve insanları cezp eden bu avantajlarının yanında kredi kartının olumsuz yönlerini belirtmek gerekirse şu şekilde sıralayabiliriz. Ödeme ve Borçlanma prensibi ile çalışan bir sistem olması sebebiyle kullanıcılara nakit ihtiyacı olmadan kullanım sağlamaktadır. Günümüzde tüketim ürünlerindeki değişim ve artış alışverişlerde kullanıcıların bilinçsizce kredi kartı kullanımlarına sebep olmaktadır. Bilinçsizce kullanımın önüne geçildiği sürece avantajlı bir tüketim aracı olacaktır.

Ülkemizde bankalar,  kredi kartı başvurularında sonradan tüketici ve banka arası ödeme problemlerini önceden ön görebilmek amaçlı müşteri finans hareketlerini kayıt altında tutmakta ve kredi kartı başvurularında geçmiş finans bilgilerinden başvuru değerlendirmesini yapmaktadır.  Başvuru değerlendirmesi,  KKB bilgi bankasında tutulan müşteri kredi puanı diğer adıyla Findeks notuna göre kart başvurularına sonuç bildirmektedirler.

Bankalar sundukları bu hizmet karşılığında yıllık olarak belirli bir oranda kredi kartı aidatı veya kart işletim ücreti tahsil etmektedirler. Kredi Kartı aidatları ile ilgili detayı tabloya Buradan ulaşabilirsiniz.