Kredi Kartı Yenileme Nasıl Yapılır?

Kredi-Kartı-Yenileme
Kredi-Kartı-Yenileme

Kredi kartlarının belirli bir kulanım süreleri mevcuttur. Bu sürenin bitimine yakın mevcut kartın yerine yeni kredi kartı banka tarafından gönderilerek süresi dolan kredi kartı yenilenir. Bu süre sonrasında yapılan kredi kartı değiştirme için kredi kartı yenileme ücreti alınmaz. Ancak, kredi kartı yenileme için verilen sürenin uzun olması nedeniyle, bu süre içerisinde meydana gelecek olan kredi kartı kırılması, kaybolması veya çalınması gibi sebepler nedeniyle müşterilerin kredi kartı yenileme ihtiyacı olacaktır. Tüketici olarak karşılaştığımız bu durum karşısında kredi kartı nasıl yenilenir ve kredi kartı yenileme sürecinde neler yapılır? Yenilenen kredi kartı ne kadar sürede elimize ulaşır ve kredi kartı yenileme ücreti nedir konularında bilgi sahibi olunması yenileme işlemini hızlandıracak ve izinsiz kredi kartı kullanımı gibi problemlerin önüne geçecektir.

Bankalar müşteri memnuniyeti açısından birbirlerinden farklı kredi kartı yenileme politikaları mevcuttur. Bazı bankalar kredi kartı yenileme hizmetini sadece şubeleri aracılığı ile verirken, bazı bankalar bu işlemin çağrı merkezleri üzerinden yapılmasına olanak sağlamaktadır. Yeni kredi kartının kaç günde geleceği ve gönderim şekilleri de bankalara göre değişiklik göstermektedir. Bazı bankalar kurye ile gönderim yaparken bazı bankalar kargo şirketleri ile gönderim yapmaktadır.

Kredi Kartım Kırıldı Ne Yapabilirim?

Kredi kartı nakit kullanmadan, sağladığı alışveriş imkanı ile günümüzde her kredi kartı alma şartlarını yerine getirmiş bireylerin cüzdanından eksik etmediği en önemli tüketici araçlarındandır. Zaman içerisinde yıpranarak veya farklı etkenlerle yenileme süresinden önce kırılabilir. Kredi kartının kırılması güvenlik açısından herhangi bir sıkıntı yaratmayacağı için yenilemesi sıkıntısız olacaktır. Ancak, kredi kartı kırıldı diye çöpe atılması veya farklı bir yerde ortalıkta bırakılması güvenlik açısından doğru olmaz. Kartınız kopyalanabilir ve ya online alışverişlerde kullanılabilir. Bu nedenle, kırık kredi kartını atamadan önce kartın ait olduğu banka şubeleri veya çağrı merkezi aracılığı ile müşteri temsilcisine durum bildirimi yapılmalı ve mevcut kart kullanım iptali yapılarak kredi kartı yenileme başvurusunda bulunulmalıdır.

Kredi Kartım Çalındı ve ya Kayboldu Ne Yapabilirim?

Kredi kartının kaybolması ve ya çalınması kredi kartı güvenliği açısından riskli bir durumdur. Bu nedenle, çalınan kredi kartı veya kaybolan kredi kartı durumlarından ilk önce yapılması gereken en yakın banka şubesi veya çağrı merkezi aracılığı ile banka müşteri temsilcisine durum bildirimi yapılmalı ve kart kullanıma kapatılması sağlanmalıdır. Böylelikle kartın maddi zarar vermesini önüne geçilir. Kredi kartı yenileme başvurunuzu müşteri temsilcileri aracılığı ile gerçekleştirebilirsiniz.

Kredi Kartı Yenileme Ücreti

Kredi kartı kırılması, çalınması veya kaybolması durumunda yapılan kredi kartı yenileme işlemi için yılık 2 defa sınırı ile ücret alımı yoktur. Bir yıl içerisinde 3. Değişimden itibaren bankalara göre değişiklik gösteren tutarlarda kredi kartı yenileme ücreti tahsil edilmektedir. Bankaların tahsil ettikleri ücret bilgilerine Buradan ulaşabilirsiniz.