Kredi Kartı Yenileme Ücreti

Kredi-Kartı-Yenileme-Ücreti
Kredi-Kartı-Yenileme-Ücreti

Bankacılık ürün ve hizmetlerinin hayatımızın bir parçası olduğu günümüz ortamında kredi kartı vazgeçilmez bir tüketici aracı olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi kartı alma şartlarını sağlamış her bireyin cebinde birden fazla kredi kartı olduğu düşünülürse bu bankacılık ürününün hayatımızda ne kadar büyük bir yer kapladığı daha net anlaşılmaktadır. Bankalar günümüzde müşterilerine verdiği hemen hemen tüm hizmetlerinden veya bankacılık ürünlerinden belirli tutarlarda hizmet bedeli tahsil etmektedir. Özellikle de kredi kartlarından alınan kredi kartı aidatı ve işlem ücreti müşterilerin tahsil edilmesine anlam veremediği ve itiraz ettiği ücretlerinin başında gelmektedir.  Emsal olan birçok yasal karar olmasına karşın kesin bir yaptırım olmaması nedeniyle bankalar bu ücretleri tahsil etmeye devam etmektedirler.

Bankaların müşterilerinden tahsil ettiği bir diğer ücrette, kullanımda olan kredi kartının kaybolması veya kullanılamaz durumda olması nedeniyle yenileme süresi gelmeden kredi kartı değiştirme talebinde bulunulması sonrası gönderilen karttan alınan yenileme ücretidir. Yanımızdan eksik etmediğimiz, nakit yerine kullandığımız kredi kartlarının verilen uzun yenileme süreleri içinde kırılması, çalınması veya kaybolması gibi durumlarla karşılaşılması olası problemlerdir. Bunun için, bankalar yenileme limiti koymuş ve yılda 2 defa olmak üzere yapılan kredi kartı yenileme işlemlerinden kredi kartı yenileme ücreti almamaktadır. 3. Yenilemeden itibaren banka kredi kartı şartlarına göre değişen tutarlarda yenileme ücreti tahsil etmektedir. Bu ücret bir sefere mahsus tahsil edilmekte ve ilk hesap özeti (ekstre) tutarına eklenmektedir. Kredi kartı yenileme ücreti kredi kartı aidatı ile karşılaştırıldığında çok yüksek olmayan bir ücrettir. Bu ücret bankalar tarafından farklı dönemlerde değiştirilebilir, herhangi bir değişiklik yapılması durumunda BDDK internet sitesi üzerinden tüketiciye bildirimde bulunulmaktadır.

Bankaların yıllık Kredi Kartı yenileme limitini geçen tüketicilerden aldıkları 2017 yılı kredi kartı yenileme ücretleri aşağıdaki şekildedir.

 

Akbank Kredi Kartı Yenileme ücreti olarak 8,0 TL alır.

Denizbank Kredi Kartı Yenileme ücreti olarak 4,0 TL alır.

QNB Finansbank Kredi Kartı Yenileme ücreti olarak kredi kartı özelliğine göre 5,0 TL ile 15,0 TL arası değişen tutarda alır.

Garanti Bankası Kredi Kartı Yenileme ücreti olarak 9,0 TL alır.

İş Bankası Kredi Kartı Yenileme ücreti olarak BDDK’ ya bildirimde bulunmamıştır.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Yenileme ücreti olarak 10,0 TL alır.

Yapı Kredi Bankası Kredi Kartı Yenileme ücreti olarak 8,75 TL alır.

Vakıfbank Kredi Kartı Yenileme ücreti olarak 10,0 TL alır.

Önceki makalemiz olan Kredi Kartı Yenileme Nasıl Yapılır? yazımızda, kredi kartı yenileme şartları ve yenileme yolları ile yenileme işlem ücreti hakkında bilgi verilmektedir.