Kredi Kartına Fazla Para Yatırdım Ne Olur?

Kredi Kartına Fazla Para Yatırdım Ne Olur
Kredi Kartına Fazla Para Yatırdım Ne Olur

Kredi kartı günlük hayatta sunduğu nakit taşımadan alışveriş yapabilme ve acil nakit ihtiyaçlarında nakit çekebilme imkanı ile hemen hemen herkesin kullandığı bir tüketim aracı olmuştur. Dikkatsiz kullanımı neticesinde kredi kartı sahipleri için istenmeyen sonuçlar ortaya çıkarsa da kullanım oranı her geçen gün artmaktadır. Özellikle de alışverişlerde sunduğu nakit olmadan ve taksitli alışveriş imkanı kredi kartının tercih edilme sebeplerinin başında gelmektedir.

Kredi kartı avantajlarından faydalanmak ve nakit taşımadan alışveriş yapmak isteyen kredi kartı sahipleri kartlarına tanımlanmış olan kredi kartı limitini otuz gün içerisinde ihtiyaç duydukları tutarda kullanabilirler. Kullanılan bu tutar hesap kesim tarihinden sonra kredi kartı ekstresi ile kredi kartı sahibine bildirilir, bildirilen bu borcun son ödeme tarihine kadar kredi kartı hesabına yatırılması gerekir. Bazen bu dönem borcu ödenirken kredi kartına fazla para yatırılabilir. Bu durumda, kredi kartına fazla para yatırılınca ne olur, kredi kartına yatırılan fazla para çekilebilir mi?

Kredi kartına yatırılan fazla para, kredi kartı sahibi açısından hiçbir soruna sebep olmaz. Öncelikli olarak fazla yatırılan paradan kredi kartı ekstresinde bildirilen kredi kartı borcu düşülür. Böylece kredi kartı ekstre borcu ödenmiş olarak işleme alınır. Daha sonra fazla olan kısım kredi kartı hesabına artı limit olarak işlenir ve bir sonraki dönem harcamalarından düşülür. Bir anlamda fazla para yatırma ile kredi kartına ön ödeme yapılmış varsayılır ve bir sonraki dönem kullanım tutarına göre daha az ekstre borcu yansıtılır.

Bu noktada, çoğu kredi kartı sahibinin aklına kredi kartına fazla yatırılan tutar nakit çekilir mi? Sorusu gelmektedir. Evet kredi kartına yatırılan fazla para çekilebilir ancak uygulama hesabın kredi kartı hesabı olması nedeniyle değişmektedir. Burada uygulama fazla para yatırdım bu tutarı çekiyorum şeklinde olmaz. Yatırılan tutarın kredi kartı limitine ilave edilmiş olması nedeniyle çekilen para kredi kartından nakit avans çekme işlemi olarak dikkate alınır ve nakit çekim ücreti ve faizi yansıtılır. Bu nedenle kredi kartına fazla para yatırarak vadesiz bir banka hesabı gibi sonra çekmeyi düşünmek ekstradan faiz ödenmesine neden olacağından dikkat edilmesi gereken bir durumdur.

Bir önceki makalemiz olan Kredi Kartı Asgarisi Ödenirse Ne Olur? yazımızda, kredi kartı asgari ödeme tutarları ve asgari ödenirse ne gibi durumla karşılaşılacağı hakkında bilgi verilmektedir.