Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Nedir?

Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Nedir
Kredi Kartından Nakit Avans Çekme Nedir

İnsanların yoğun olarak kullandığı bankacılık ürünü olan kredi kartı, kullanıcılara birçok imkanı sunmaktadır. Bu imkanlardan biride kredi kartından nakit avans yani para çekme işlemidir. Bu işlem için bankaların faiz ve işlem ücreti alması nedeniyle tüketicilerin pek tercih etmediği bir kredi kartı işlemi olarak gözükmektedir.

Bu dezavantajına karşın acil durumlarda tüketicilere sağladığı nakit imkanı ile avantajlı olarak da değerlendirilebilir. Bu nedenle kredi kartından nakit avans yada para çekmek den önce nakit avans şartlarını bilerek işlemin yapılması tüketicinin yararına olacaktır. Yani, kredi kartından çekilen nakit avans bir bakıma kredili para demektir.Banka çekilen bu paraya tüketici kredi faizinin üzerinde bir puanda nakit avans faizi uygular. Bu faize ek olarak birde belli bir oranda kullanım ücreti ekler. Bu ücret para alındığı anda işletilen, ödeme zamanına bağlı olmayan bir ücrettir. Bu nedenle ihtiyaç durumunda kredimi çekilmeli yoksa kredi kartından nakit avans mı çekilmeli iyi değerlendirilmelidir. Bu noktada kredi kartından nakit avans nasıl çekilir ve şartları nelerdir bilmek faydalı olur.

Nakit avans, kredi kartı sahibinin limiti dâhilinde, acil ihtiyacı durumunda dilediği saatte kredi kartından çektiği paradır. Bu başka bir anlamda kredi kartı limitinden kredi çekmedir. Ancak burada çekilen tutara uygulanan faiz ve ücretler krediden farklı uygulanır. Nakit avans sadece ATM’ den kredi kartından para çekme şeklinde olmamaktadır. İhtiyaç ve tercihe göre internet şubesinden veya mobil şubeden de çekilebilir. Bunun yanı sıra tüketicilerin taksitli nakit avans olanağı vardır. Böylelikle kredi notu düşük olan bu nedenle kredi alamayacaklara alternatif bir nakit imkanı sağlanmıştır.

Bu noktada bankaların uyguladığı nakit avans çekme koşullarının neler olduğunu bilinmesi gerekir. Bu koşullar bankalara göre genelde aynıdır. Öncelikle nakit avans çekme işleminde kredi kartı limiti önemli bir durumdadır. Genelde nakit avans limiti kredi kartı limitinin %25’ i kadardır ve kredi kartı limitine bağlıdır. Yani çekilen tutar kullanılabilir kredi kartı limitinden düşer. Eğer taksitli para çekme yaptıysanız her ay ekstrenizde bu tutar gösterilir. Tutar ödendikçe kredi kartı nakit avans limiti artar.

Nakit avans çekme taksitli yapılacak ise bankalar genelde işlem ücreti veya nakit çekim ücreti almazlar, sadece çekilen tutara faiz uygularlar. Para çekme işlemi yapabilmek için ise bir takvim yılı içerisinde kredi kartı borcunun %50 sinden fazlasının ödenmiş olması gerekir. Eğer bu periyotta 3 defa %50 altında ödeme yapılmışsa kredi kartı nakit avans çekmeye kapatılır. Tekrar nakit para çekmeye açılabilmesi için tüm borcun ödenmesi gerekir.

Bankaların kredi kartından nakit para çekildiğinde bunu kredi gibi işletmesi dikkate alındığında avantajsız gözükse de bazı durumlarda nakit ihtiyacının karşılanmasında kredi kullanımından daha avantajlıdır. Eğer nakit ihtiyacımız kısa süreli veya tutar düşük ise kredi veya borç almak tercih edilmeyebilir. Bu durumda bankaya gitmeden, başvuru veya buna benzer prosedürlerle uğraşmadan anlık ihtiyacımızı karşılayacak para çekilebilir. Burada önemli olan paranın ne kadar sürede geri ödeneceğidir. Eğer süre uzun olacaksa taksitli nakit avans yerine faiz oranlarının daha düşük olması nedeniyle tüketici kredisi düşünülmelidir.

Bir önceki ATM’den Kredi Borcu Ödeme yazımızda, ATM’ den para yatırma ve ödeme işlemi hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz.