Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma Yöntemi

Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma Yöntemi
Kredi Kartını İnternet Alışverişine Açtırma Yöntemi

İnternet üzerinden alışveriş gelişen teknoloji ile birlikte sağladığı fiyat, ürün çeşitliliği, zaman gibi avantajları ile her geçen gün artmaktadır. Artan bu e-ticaret nakit ödemeye alternatif ödeme yöntemlerini de beraberinde getirmiştir. Bunların başında da kredi kartı ile ödeme yöntemi en çok tercih edilen ödeme yöntemi olarak karşımıza çıkmaktadır. Kredi kartlarının internet alışverişlerinde kullanılması nakit ödeme yöntemine göre çok daha fazla avantajlıdır. Bu avantajlarının başında taksit imkanı ve kredi kartı puanları gelmektedir. Ancak bu avantajının yanı sıra güvenlik açıklarından kaynaklanan dezavantajları yer almaktadır.

Bankalar internetten alışverişlerde güvenliği artırmak için 3D Secure gibi ek güvenlik uygulamaları kullanmaktadır. Ancak ülkemizdeki çoğu kredi kartı kullanıcısı hiç internet alışverişi yapmamasına karşın kredi kartları internet alışverişine açık durumda olması nedeniyle BDDK tarafından 16 Şubat 2017 tarihinde alınan kararı ile, verilmiş olan veya verilecek olan kartlarda kredi kartının internet alışverişine açık olmasını müşteri talebine bağlı olma zorunluluğu getirmiştir. Bu kapsamda bankalara tanınan 6 aylık süre 17 Ağustos 2017 tarihinde dolacaktır. Bu süreye kadar bankaların mevcut kredi kartı sahiplerinden kredi kartının internet alışverişine açık olması için onay alması gerekmektedir. Bu süre sonunda gerekli onayı vermeyen müşterilerin kredi kartları internetten alışverişe kapatılması gerekmektedir.  Bu amaçla bankalar kredi kartını internet alışverişine açık olan mevcut müşterilerine SMS ve mail ile ilgilendirme mesajları göndermekte ve gerekli talimatı vermelerini talep etmektedir.

Bu noktada, kredi kartını internet alışverişine açtırmak için verilecek olan talimat bankalara göre değişiklik gösterse de birkaç farklı yolla yapılabilmektedir. Bazı bankalar bunun için müşterilerin şahsen şubelere gelerek başvuru yapmasını talep etmektedir. Bazı bankalar ise SMS altyapısını oluşturmuşlar ve SMS gönderimini ile onay talimatını almaktadırlar. Çoğu banka da ise, internet bankacılığı, ATM ve telefon bankacılığı kanallarından biri kullanılarak onay talimatı yeterli olmaktadır. Tercihe ve banka talebine bağlı olarak bu kanallardan herhangi biri kullanılarak kredi kartını internet alışverişine açtırılabilir.

İnternet alışverişi yapan müşteriler için daha güvenli olması amacı ile geliştirilmiş olan sanal kart bazı büyük bankalar tarafından bu dönemde müşterilere sunularak sıkıntı yaşamamaları sağlanacaktır.

Sanal kartın avantajları ve sanal kart nasıl oluşturulur hakkında detaylı bilgi için Sanal Kart Nedir yazımızı inceleyebilirsiniz.