Kredi Notu Nasıl Öğrenilir ve Yükseltilir?

Kredi-Notu-Nasıl-Öğrenilir-ve-Yükseltilir
Kredi-Notu-Nasıl-Öğrenilir-ve-Yükseltilir

Tüketiciler nakit ihtiyaçlarını karşılayabilmek için günümüzde bankaların sunduğu kredi hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Bankalar tüketici ihtiyaçlarına göre birçok alanda kredi imkanı sunmaktalar. İhtiyaç durumuna göre bireysel ihtiyaç kredisi, konut kredisi, araç kredisi, tatil kredisi ve eğitim kredisi bankaların sundukları kredi örneklerinden bazılarıdır. Artan kredi kullanımı beraberinde risklerinde artmasına neden olmuş ve bu nedenle bankalar oluşturdukları Kredi Kayıt Bürosu aracılığı ile müşteri kredi notu bilgilerini tutmaya başlamışlardır. Findeks Kredi notu, bankalar için bankacılık ürünlerinden yararlanmak isteyen müşterileri için referans aldıkları önemli bir ölçüt olmaktadır.

 Kredi Notu Nedir?

Bankalar üzerinden para hareketi yapan müşterilerin işlem potansiyelleri, kredi ve kredi kartı kullanım ve ödeme performansları neticesinde müşteriye verilen tavan puan üzerinden elde ettiği puana kredi puanı veya kredi notu olarak adlandırılmaktadır. Tüketicilerin bankacılık işlemlerinde gösterdikleri performans neticesinde aldıkları kredi puanı kişilerin bankalara yaptıkları kredi kartı başvuruları veya kredi başvurularında onay için belirleyici bir unsur olarak kullanılmaktadır. Bu nedenle düzenli ödeme alışkanlığı oluşturularak borç ödeme performansı yüksek tutularak kredi notunun yüksek tutulması sağlanır buda ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyulan bankacılık ürünlerinden yararlanmayı kolaylaştırır.

Kredi Notu Nasıl Öğrenilir?

Bankalar tarafından kurulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından tüm müşterilerin kredi notu tutulmaktadır. Bankalar sistemleri üzerinden kişilerin ilgili puanlarını görebilmekte ve buna göre değerlendirme yapmaktadırlar. Kredi veya kredi kartı başvurusu yapacak müşterilerin başvuru öncesi kredi notunu öğrenmesi başvuru sonucunun nasıl neticeleneceğini bilmesini sağlayacaktır. Kredi notu öğrenmek için müşterilerin iki seçeneği bulunmaktadır. İlk seçenek, KKB platformuna bağlı Findeks finansal sistemi üzerinden üye olunarak ikinci seçenek, Bankalar üzerinden öğrenme imkanıdır.

Findek sayfasına giriş yapıldıktan sonra TC kimlik numarası ve güvenlik amacı ile telefon numarası istenecektir. Bu bilgiler girilerek Findeks üyeliği gerçekleştirilir.  Findeks notu sorgulama ekranında mevcut borç tutarını, borç miktarını ve Findeks kredi notunu görebilirsiniz. Bu ekrandan öğreneceğiniz kredi notunuz Merkez Bankası Kredi notu ile birebir olmayacak ancak bir birine yakın olacaktır.

Findeks üzerinden Kredi notu sorgulamada ilk kullanım için ücret alınmamaktadır. Ancak, sonraki yapılan her sorgulama için belirli bir tutarda ücret tahsil edilmektedir.

Bankalar üzerinden kredi notu sorgulama, bankaların şubeleri veya internet bankacılığı aracılığı ile yapılabilmektedir. Şubelerden yapılacak olan sorgulama için bankaya dilekçe ile başvuru yapılması gerekecektir. İnternet bankacılığı üzerinden yapılacak sorgulamada ekran üzerinde yer alan menüden gerekli işlem gerçekleştirilir. Her iki kredi notu sorgulama işlemi için belirli tutarlarda işlem ücreti alınmaktadır. Bu tutar ortalama 5 TL civarındadır.

Kredi Notu Yükseltme

Kredi notu yükseltme işlemi zamana yayılarak uzun süreli yapılması gereken bir işlemdir. Bunun için uygulanması gereken kredi notu yükseltme taktikleri şu şekilde olmalıdır. Öncelikle mevcut olan bütün banka ve fatura borçlarının kapatılması doğru olacaktır. Böylelikle kredi puanınıza etki edecek işlemlerden kurtulmuş olunacaktır. Bu borçları ödeyip beklemek kredi notunu artırmaz. Kredi notu bankacılık işlemlerine göre değişen bir puandır. Bunun için,  borçlardan kurtulduktan sonra bankacılık işlemi yapabilmek adına düşük limitli ödeme zorluğu yaratmayacak bir kredi kartı alınmalı. Alınan kartın düzenli olarak kullanılmasına ve ödemelerine dikkat edilmelidir.  Bunun yanında ek bankacılık işlemi olması adına düşük limitli kredi çekmek ve borcun ödenmesi kredi notunu yükseltecek adımlardan olacaktır. Bu borcun tamamının ilk taksitte ödenmesi de yükseltici etki sağlayacaktır.

 Kredi ya da Kredi kartı alınamıyorsa ne yapılmalı?

Bankalar kredi notu nedeniyle kredi veya kredi kartı vermiyorsa bu durumda yapılacak olan bankadan vadesiz hesap açılmalı ya da var olan bir hesabınız varsa onu kullanabilirsiniz. Parayı bu hesaba yatırma-çekme ve bu hesap üzerinden alışveriş yapma gibi bankacılık işlemleri yaparak kredi notu yükseltilebilir.

Findeks kredi notu ve Kredi Kayıt Bürosu (KKB) hakkında daha detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.