Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir
Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Değişen yaşam koşulları neticesinde oluşan ihtiyaçların karşılanması için bankalardan kredi almak günümüzün en cazip nakit bulma yöntemlerindendir. Durum böyle olunca bankalar ihtiyaçlara uygun birçok kredi çeşidini müşterilerine sunmaktadır. Bunun için yapılması gereken sadece başvuru yapmaktır. Bankalara yaptığınız kredi başvurusu sonrası belirli ölçütlerin değerlendirilmesi sonrası kredi başvurusu onaylanır ya da onaylanmaz. İşte bu değerlendirmedeki en önemli kıstas müşteri kredi notu veya diğer adı ile findeks notudur. Kredi notu iyi bir seviyede yani ortalama veya üzeri bir puanda olması istenir. Aksi durumda yapılacak olan başvuru olumsuz sonuçlanır ya da iyi bir kefil gösterilerek kredi alınabilir. Eğer bu ikisi de sağlanmıyorsa tek yol kalıyor o da kredi notu nasıl yükseltilir veya kredi notunu hızlı yükseltme taktikleri hakkında vereceğimiz adımların uygulanmasıdır

Kredi notu, bankacılık işlemi yapan her müşterinin sahip olduğu bir puandır. Bu değerlendirmede vadesiz bankacılık işlemlerinden kredi kartı işlemlerine kadar birçok bankacılık işlemi ile son olarak eklenen fatura ödeme performansları neticesinde oluşur. Bunun için KKB belirli dönemler içerisinde yapılan işlemlerin neticesinde kredi/findeks notunu günceller. Buda kredi notu düşük olan müşterilere doğru adımları atarak kredi notunu yükseltme imkanını sağlar.  Bu adımlara başlamadan önce kredi notunu bilmeniz hedeflerinizi daha doğru belirlemenizi sağlayacaktır. Bunu öğrenmek için yapılan Findeks kredi notu sorgulama işlemini bankaların internet şubeleri veya SMS hizmetleri ile Findeks ana sayfasından yada farklı birçok kanal üzerinden yapabilirsiniz. Bunun için kullanılan kanala göre değişen tutarlarda Findeks kredi notu sorgulama ücreti tahsil edilebilmektedir.

Kredi notunuzu öğrendiniz peki kredi puanı kaç olmalı ki kredi alınsın. Bunun için aşağıda verdiğimiz kredi notu puan tablosu yol gösterecek. Öğrendiğiniz puan 0 ile 1900 arasında bir değerde olacaktır. Bu findeks puanı ile az riskli ve üzeri bir grupta yer alınıyorsa kredi başvurusu istenilen tutara bağlı olarak olumlu sonuçlanma olasılığı yüksektir. Boş yere başvuru yapmamak ve kredi notu değerlendirme kayıtlarınıza girmemesi için grubun bilinmesi önemlidir.

 • 0 – 699 En Riskli Grup
 • 700 – 1099 Orta Riskli Grup
 • 1300 – 1499 Az Riskli Grup
 • 1500 – 1699 İyi Grup
 • 1700 – 1900 Çok İyi Grup

Kredi notu sorgulama yaptınız ve kredi puanı az riskli grubun altında kalınıyorsa hedefinizin belirteceğimiz kredi notu hızlı yükseltme taktiklerini uygulayarak kredi alabilir duruma gelmek olmalıdır.  Bunun için yapılması gerekenler;

 • Mevcut bankalara olan ödenmemiş borçların ödenmesi ya da yeniden ödeme planı ayarlanarak istikrarlı ödeme alışkanlığı oluşturulmalıdır.
 • Ödemelerde istikrarlı olunmalıdır. Bir ay yapılıp bir ay yapılmayan ödeme alışkanlığından kaçınılmalıdır. Özellikle de kredi kartı ödemelerinin kredi notuna etkisinin yüksek olması nedeniyle dikkat edilmelidir.
 • Son alınan kararla müşterilerin fatura ödeme performansları da dikkate alınmaya başlanmıştır. Bu nedenle bu ödemelerde de istikrarlı olunması gerekir.
 • Bankacılık işlemlerinin her biri ayrı ayrı etkilerde kredi notunu oluşturmaktadır. Olumlu sonuçlanmayacağı bilindiği halde yapılan kredi ya da kredi kartı başvurularından kaçınılmalıdır. Bu davranışlarda olumsuz etki yapabilmektedir.
 • Kredi kartının avantajlarından biride taksitli nakit avans çekmedir. Bu işlemin çok sık yapılıyor olması kişinin nakit istikrarsızlığı olarak görülür ve kredi notuna olumsuz yansır. Bu işlemin sık tekrarlanmasından kaçınılmalıdır
 • Son olarak bir kişinin kredi notu ya da findeks kredi notu olması için bankalarda işlem yapmış ya da yapıyor olması gerekir. Eğer hiç bankacılık hareketiniz yoksa buna başlanmalıdır. Bunun için en uygun yöntem vadesiz mevduat hesabı açılarak işlemlerin yapılması uygun olur. Böylelikle kredi notu elde edilir.

Bu belirttiğimiz adımlara dikkat edilmesi durumunda kredi notu altı ay gibi bir süre içerisinde kabul edilebilir seviyelere gelebilir. Bunun için işin başında sabır ve istikrarlı olmak gelmektedir.

Bir önceki makalemiz olan Ziraat Bankası Swift Kodu yazımızda, uluslararası para transferi için gerekli olan Ziraat swift kodu ne olduğu ve swift ücreti hakkında bilgi verilmiştir.