Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nedir?
Kredi Notu Nedir?

Bankalara kredi ya da kredi kartı başvurusu yapıldığında bankaların ilk baktıkları başvuru yapan kişinin kredi notu veya diğer adı ile findeks kredi notu olmaktadır. Eğer müşterinin kredi notu düşükse yapılan başvuru olumsuz sonuçlanmakta ve bize verdiği cevap kredi notuyla alakalı olmaktadır. Bu sadece ilk başvurular için geçerli olan bir uygulama değildir. Diyelim ki kredi kartı limitiniz düşük ve artırmak istiyorsunuz bankaya başvurduğunuzda gene değerlendirme kredi notuna göre yapılacaktır. Bu nedenle bankacılık ürünlerinden yararlanmak isteyen herkesi ilgilendiren önemli bir değerlendirmedir. Bu nedenle kredi notu nedir ve kredi notu nasıl sorgulanır konularını bilmek işlemler öncesi avantaj sağlayacaktır.

Kredi Notu, başvuru yapan kişinin bankalarla olan çalışmaları neticesinde elde ettiği, kişinin finansal geçmişi hakkında bir değerlendirme veren puanlama sistemidir. Bu değerlendirme müşterinin bankacılık işlemlerinde özelliklede geri ödemelerde ne kadar istikrarlı ve olumlu olduğunuzu gösterir.  Bu bir anlamda kişinin finansal analizidir denilebilir. Bunun için Bankalar Birliği tarafından oluşturulmuş olan Kredi Kayıt Bürosu (KKB) müşterilerin kredi notu değerlendirme işlemi görevini yerine getirmekte ve bankalar ile paylaşmaktadır. Bu bilgiye Findeks kredi notu sorgulama işlemi ile müşterilerde ulaşabilmektedir.

Kredi notu değerlendirmesine dikkate alınan birçok kıstas vardır. Kredi kartı ve kredi işlemleri bunlar içerisinde etkisi yüksek olan kıstaslardır. Kredi kartı, kişi finansal durumundaki değişkenlikleri uzun vadede en doğru göstermesi ve en çok tercih edilen bankacılık ürünü olması nedeniyle ilk sırada yer almaktadır. Bu nedenle kredi kartı ödemelerinde ve kullanımında bilinçli ve istikrarlı olunması kredi notunu artırmaktadır. Tabi bu sadece tek başına yeterli olmamaktadır. Bunun yanında kredi kullanılmışsa bununda ödemelerinin yapılıyor olması ve borçlu olunmaması gerekir. Bunların haricinde düşük oranda etkileri olan kredi ve kredi kartı başvuru sıklığı, fatura ödeme performansı, vadeli ve vadesiz hesap işlemleri, çek senet işlemleri gibi faktörler gelmektedir.

Ülkemizde kişilerin kredi puanı değerlendirmesini takip eden Kredi Kayıt Bürosu sonuçları beş grupta toplamış ve kredi puan tablosunu oluşturmuştur böylelikle kişilerin risk grupları belirlenmiştir. Az riskli grup 1300-1499 kredi notuna sahip kişileri diğer bir anlamda orta seviye kişileri göstermektedir. Orta ve üzeri bir grupta yer alan müşterin banka değerlendirmeleri olumlu olmaktadır. Bu seviyenin altında bir grupta yer alan müşterinin başvuru yapmadan önce kredi notu yükseltme taktiklerini uygulayarak istenilen seviyeye ulaşmaları doğru olur

Kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmadan önce kredi notu sorgulama yapmak başvuru durumunun önceden tahmin edilmesi açısından faydalı olacaktır. Eğer kredi notu düşük ise hiç başvuru yapılmaması önerilir. Kredi notu sorgulama işlemi KKB resmi internet sayfasına üzerinden veya bankaların internet bankacılığı uygulamaları üzerinden yapılabilir. Bunun için talep ilk seferde ücret alınmaz ancak sonraki sorgulama işlemleri için belirli bir ücretin ödenmesi gerekir.

Diğer makalemiz olan Kredi Notu Nasıl Yükseltilir yazımızda hızlı kredi notu yükseltme teknikleri hakkında bilgi verilmiştir.