Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?
Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim?

Kredi notu, kişilerin kredi ya da kredi kartı başvurularında bankaların değerlendirmede ilk baktıkları kriterdir. Bu nedenle bankacılık hizmetlerinden yararlanmak isteyen kişiler için önem arz eden bir husustur. Kredi notu nedir ve neye göre belirlendiği hakkında daha detaylı bilgi Kredi Notu Nedir makalemizden ulaşabilirsiniz. Bankalara kredi ya da kredi kartı başvurusu yapmadan önce kredi notunu sorgulamak, çıkacak sonucu önceden analiz ederek buna göre davranmanız açısından önemlidir. Sahip olunan Findeks kredi notunun az riskli ve üzeri bir grupta olması bankalar tarafından yapılan değerlendirmenin olumlu olmasını etkisi olur. Bu noktada kredi notumu nasıl öğrenebilirim diye merak edenler için alternatif yollarıyla birlikte kredi notu nasıl öğrenilir konusunda bilgi vereceğiz.

Kredi notu bankacılık işlemi yapacak kişilerin mutlaka duyduğu bir terimdir. Özelikle de kredi ya da kredi kartı başvurusu neticesinde alınan sonuç olumsuzsa bankaların dile getirdiği ilk neden bu olmaktadır. Bunun için başvuru yapacak kişinin kredi notunun orta ya da üzerinde bir puanda olması gerekir. Bunun için kişinin yapmış olduğu bankacılık işlemleri farklı ağırlıklara göre değerlendirilerek Kredi Kayıt Bürosu tarafından kredi notu tablosu oluşturulur. Kredi puanının iyi olmasını etkileyen birçok faktör yer almaktadır ancak bunlardan en fazla etkiye sahip olanı kredi kartı ve kredi ödeme performansıdır. Eğer kredi kartı kullanım ve ödeme alışkanlığınız iyi,  ödemelerinizi geciktirmeden yapıyorsanız kredi notunuz yüksek olur. Bu noktada aşağıdaki yollardan tercih ettiğinizi kullanarak kredi notu öğrenilebilir.

Öncelikli olarak ele alacığımız kredi notu öğrenme yöntemi, kredi notunu tutan kurum olan Kredi Kayıt Bürosu üzerinden öğrenme olacak. KKB ilk dönemlerde sadece bankalara hizmet verirken sistemin oturması ve artan gereksinim neticesinde bu bilgiyi kişilerle de paylaşmaya başladı. Bunun için Findeks kredi notu sorgulama markasını oluşturdu ve bu markanın resmi internet sitesi olan www.findeks.com adresinden kredi notu sorgulama imkanını sundu. Bu sistem üzerinden istediğiniz zaman belirlenen sorgulama ücretini ödeyerek sorgulama yapılabilir.

Kredi notu öğrenme için kullanılabilecek diğer yöntem bu puanı müşterilerini değerlendirmekte kullanan bankalardır. Burada ücretsiz kredi notu sorgulama da yapılabilir. Bunun için çalıştığınız bankanın şubesine giderek müşteri temsilcisine kredi notumu nasıl öğrenebilirim diyerek yardımcı olmanızı istediğinizde size kredi notunuzu söyleyeceklerdir.  Şube haricinde bankanızın internet bankacılığını kullanarak da kredi notu öğrenme imkanınız bulunmaktadır. Bankanın internet bankacılığı işlem menüsünde sorgulama işlemlerinden KKB ile kredi notu sorgulama işlemi seçilerek belirli bir ücret karşılığında kredi notu sorgulanabilir.

Kredi notumu nasıl öğrenebilirim diye düşünenler için ülkemizin GSM şirketleri devreye aldıkları uygulama ile  bu imkanını müşterilerine sunmuştur. Bunun için tüm operatörler için yapılması gereken, TC kimlik numarası boşluk Doğum yılı yazıp 1122 SMS göndermek yeterlidir. Bu hizmet karşılığı istenen sorgulama ücreti hattınıza servis kullanım ücreti olarak yansıtılır. Buna dikkat edilmelidir.

Bu yöntemlerden herhangi birini tercih edebilişiniz ancak bunun haricinde kredi notu ile ilgili bilmek istediğiniz farklı bilgilere aşağıdaki konulardan ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Nedir?

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir

Kredi Notu Anlamları ve Puan Tablosu

Bir önceki makalemiz olan Devlet Destekli Evlilik Kredisi yazımızda faizsiz evlilik kredisi hakkında bilgi verilmiştir.