Kredi Notunu Yükseltme Teknikleri

Kredi-Notunu-Yükseltme-Teknikleri
Kredi-Notunu-Yükseltme-Teknikleri

Bankaların tüketicilere sunduğu kredi ve kredi kartı gibi ürünlerin faydalanabilmek için iyi bir kredi notuna sahip olunması gerekir. Yüksek kredi notu, finansal anlamda bankalar için daha az risk anlamı taşımaktadır. Bu nedenle bankaların birleşerek kurdukları KKB tarafından tüketicilerin geriye dönük bankacılık hareketleri analiz edilerek elde ettikleri kredi notu kayıtlar altında tutulmaktadır. KKB kurduğu Findeks finansal kayıt bildirim sistemi ile kredi notu bilgilerini tüketiciler ile de paylaşır duruma gelmiştir. Bu gelişme Findeks kredi notunun ne kadar önemli olduğunu bir kez daha göstermektedir.

Düşük bir kredi notu olan veya hiç bankacılık işlemi ve ürünü kullanmamış tüketicilerin kredi ve kredi kartı alma ihtimalleri çok düşüktür. Bankaya kredi veya kredi kartı başvurusu yapıldığında bankanın değerlendirmesinde bakacağı ilk veri kredi notu olacaktır. Eğer, kredi notu ülke ortalamasını altında bir puanda ise riskli tüketici grubunda yer alınır ve bu nedenle düzenli bir geliriniz dahi olsa banka kredi verirken çekimser davranacaktır. Bu grupta kredi alınsa dahi banka yüksek faiz uygulayacak ve kefil talep edeceklerdir ya da kredi başvurusuna olumsuz dönüş yapacaklardır. Bu notada kredi notunun yüksek tutulması tüketicilerin gelecek finansal ihtiyaçlarının bankalar aracılığı ile karşılanmasında oldukça önemli bir ölçüt oluşturmaktadır. Bu durumda, Kredi notu yükseltme taktikleri nelerdir?

1-Borçlar Kapatılmalı

Öncelikli olarak yapılması gereken işlem, mevcut durumda sahip olunan kredi kartı borçlarının azaltılması veya yapılabiliyorsa tamamen kapatılmasıdır. Eğer bu yapılamıyor, aylık ödemeleriniz bütçenizi aşıyorsa borçlar, bütçenize göre yapılandırılarak ödenebilir hale getirilmelidir. Ayrıca, kredi kartı ödemelerinde sadece asgari tutarların ödeniyor olması ilerleyen dönemlerde sorun yaşanmasına neden alacaktır bu duruma dikkat edilmelidir. Borç durumunuz ne kadar yüksek ise bankanın gözünde o kadar riskli durumda olunur.

2-İstikrarlı Olunmalı

Kredi veya kredi kartı ödemelerinin her zaman zamanında yapılmasına özen gösterilmelidir, düzenli ödeme alışkanlığının oluşturulması gerekir. Ödemelerin bir gün dahi geciktirilmemesi tüketiciler için avantajlı bir davranış olacaktır. Bankalar borçlarını zamanında ve düzenli ödeyen tüketicilere her zaman olumlu bakarlar ve yeni kredi başvurularında daha az çekimser yaklaşırlar.

3-Fatura Ödemeleri Düzenli Olmalı

Bankaların kredi başvurularında artık tüketicinin fatura ödeme performansları da dikkate almaktadır. Bu nedenle, üzerinize kayıtlı faturaların ödemelerinin zamanında ve düzenli yapılmasına dikkate edilmelidir.

4-Sık Başvuru Yapılmamalı

Kredi notunu düşük olması nedeniyle kredi veya kredi kartı başvurunun olumsuz sonuçlanabilir. Bu şekilde bir sonuç alındıktan sonra kredi notu yükselene kadar tekrar başvuru yapılmamalı. Bu süre uzun bir süre olabilir ancak, olumsuz yanıt alınan başvuru sonrası yapılacak olan başvurular farklı bankada olsa kredi notuna olumsuz etki yapacaktır. Yapılan tüm başvuruların KKB’ de kayıt altına alındığı ve kredi notuna etki ettiğinin unutulmaması gerekir.

5-Kredi Notu Sorgulanmalı

Kredi notunun sorgulanması, durumun önceden görülmesine ve eksik olan tarafların herhangi başvuru yapmadan ele alınarak düzeltilmesi imkanını sağlar. Eğer, kredi notu düşükse olumsuz gerçekleşecek bir başvurunun önüne geçilerek negatif puan alınmasını engellenmiş olur. Bu nedenle, başvuru öncesi Findeks üzerinden cüzi bir ücret ödenerek kredi notunun öğrenilmesi önerilmektedir.

6-Taksitl Avans Çekmekten Kaçının

Kredi kartı kullanıcılarının çok sık nakit avans çekmesi o kullanıcı için istikrarsızlık anlamına gelmektedir. Bu gösterilen davranış finansal bir arayış içinde olduğunu göstermektedir. Bu davranış kredi notunuzda olumsuz etki gösterir.

7-Bankalarla Çalışılmalı

Kredi notu bankalar üzeri yapılan işlemlerden elde edilen bir puandır. Bu nedenle, tüketicilerin bankalar üzerinden işlem yapıyor olması gerekir. Bu duruda olan bir tüketicinin öncelikle bankacılık geçmişi oluşturabilmek adına vadesiz bir hesap açarak ödeme ve alışveriş işlemlerini bu hesap üzerinden yaparak kredi notu oluşturması akıllıca olacaktır. Bu duruma dikkat edilmeden yapılacak kredi veya kredi kartı başvurusuna bankalar çekimser yaklaşacak, olumsuz sonuçlandırma ihtimalleri yüksektir.

Diğer makalemiz olan Kredi Çekmek İçin Kredi Notu Kaç Olmalıdır? yazımızda, kredi kullanmak isteyen tüketiciler için bankaların uyguladığı kredi notu anlamı ve olması istenen asgari kredi notu puanı hakkında bilgi verilmiştir.