Kullanılmayan Kredi Kartı İptal Olur mu?

kullanılmayan, şifresi alınmamış kredi kartı iptal olur mu?
kullanılmayan kredi kartı iptal olur mu

Bankalar kredi notu iyi olan potansiyel müşterilere ürünlerinden kullandırabilme için bin türlü yol izlerler. Bunların ısrarlı yaklaşımları karşısında dayanamayıp, olduğu halde tekrar yeni, farklı özellikte bir kredi kartını almayı kabul eden müşteriler için; şifresi alınmamış kredi kartı iptal olur mu? Ya da bir kenara attığınız veya kestiğiniz bugüne kadar hiç kullanılmayan kredi kartı iptal olur mu? sorularının yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

Kredi kartları alışverişlerde sunduğu taksit ve puan avantajları ve bunun yanında nakit taşıma gereksinimi olmaması nedeniyle insanlar tarafından kullanılan, cazip bir ödeme aracı durumundadır. Kredi kartları, internet alışverişlerinin artmasıyla birlikte çok daha fazla cazip hale gelmiştir. Doğru kullanıldığı zaman sağladığı avantajlar düşünüldüğünde iyi bir ödeme aracı durumundadır.

Siz bilinçli bir kredi kartı kullanıcısı olduğunuz zaman bankalar için iyi bir müşteri durumundasınızdır ve diğer bankalarda en küçük fırsatta kendi kredi kartlarını veya farklı ürünlerinden yararlandırabilmek için cazip tekliflerde bulunurlar ve kendi bankalarının imkanlardan bahsederek, tatlı dilleriyle size yeni bir kredi kartı verebilirler. Bu durumda kalıp aldığınız ve hiç kullanmadığınız kredi kartı varsa iptal durumu şu şekildedir.

Kullanılmayan Kredi Kartı İptal Olur mu?

Bankaların bu tekliflerine dayanamayıp aldığınız ve kenarda kullanmadığınız veya kullanmadan kırıp çöpe attığınız kredi kartınız varsa, bu sizin için ileride büyük bir risk teşkil etmektedir. Bankalar beklemediğiniz anda bu kartlar için size yıllık kart aidatı borcu çıkarabilir ya da beklemediğiniz anda icra bildirimi gelebilir.

Kart kuryeden alındıktan sonra kullanılsa da kullanılmasa da hesabınız aktifleşir. Bu nedenle mutlaka kullanılmayan kredi kartınız varsa kredi kartı iptal işlemi yapmalısınız. Bu noktada, bankaların otomatik kart iptal hakkı bulunmadığı için kredi kartını iptali yapamazlar. Şahsen sizin onayınızla iptal işleminin yapılması gerekmektedir.

Şifresi alınmamış kredi kartı iptal olur mu?

Kredi kartınız kuryeden alındıktan sonra artık hesap olarak aktif olduğundan dolayı siz kredi kartı şifresi almamış olsanız da kredi kartı aktif durumda demektir. Bu nedenle, yukarıda bahsettiğimiz kullanılmayan kredi kartında olduğu gibi iptal işlemi yapılması gerekir.

Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır?

Kullanılmayan kredi kartı iptali ileride bankalarla ilgili sıkıntı yaşamamanız için mutlaka takip etmeniz gereken bir prosedürdür. Kredi kartı iptaliyle ilgili detaylı bilgi almak için Kredi Kartı İptali Nasıl Yapılır? Yazımız sizlere yardımcı olacaktır.