Kredi ve Bankacılık İşlemleri

Kullanılmayan Kredi Kartı İptal Olur mu?

21.05.2017
Kullanılmayan Kredi Kartı İptal Olur mu?

Kredi kartı sunduğu avantajları ile tüketicileri cezbeden ödeme araçlarındandır. Özellikle de nakit ihtiyacı olmadan alışveriş yapmayı sağlayan kredi kartı bireyler için vazgeçilmez bir bankacılık ürünüdür. Günümüzde tüketicilerin yaşadıkları bilinçsiz kullanım problemleri ve bankaların yapılan birçok itiraza ve örnek yasal kararlara karşın bankaların aldıkları kredi kartı ücretleri nedeniyle kredi kartı kullanmak istemeyen veya kullanılmayan kredi kartı sahibi olan tüketiciler bankaların yoğun baskısı altındadır. Bankalar bu müşterilerin kredi kartı kullanmaları için birçok avantaj ve imkan sunmaktadır. Kredi kartı olup kullanmayan tüketicilerin bilmek istedikleri konunun başında Kullanılmayan Kredi Kartı İptal Olur mu? Sorusu gelmektedir.  Yazımızda bu konu hakkında yapılmış olan düzenlemeyi ve son durumu açıklayacağız.

Kullanılmayan kredi kartı ve hesaplar için bankaların hesap işletim ücret almıştır. Bu uygulama müşteriler ile bankalar arasında sıkıntılar çıkarmış ve müşterilerin yasal yollara başvurmasına neden olmuştur. Bu yaşanan sıkıntılar neticesinde TBB duruma müdahale ederek kullanılmayan kredi kartı ve hesaplar için düzenleme getirmiştir.

1 Eylül 2013 yılında uygulanan tebliğe göre 180 gün 6 ay içerisinde hareket görmemiş kredi kartı, vadesiz ve cari hesaplar hareketsiz hesap kabul edilecek bu hesaplardan hesap işletim ücreti alınmadan müşteriye 30 gün içerisinde haber verilecektir. Müşteri isterse bu bilgilendirme sonrası hiçbir aidat ücreti ödemeden kredi kartını veya hesabını kapatabilir.

TBB tarafından yapılan düzenlemede 180 gün hareket görmemiş ve kredi kartı aidatı veya hesap işletim ücreti yansıtılmış ve bu ücret 1 yıl içerisinde müşteriden tahsil edilememişse hesap iptal edilecek ve müşteriye yasal işlem yapılamayacaktır. Ancak, tüketici kullanılmayan kartını 180 gün içerisinde kullanmaz, bu süre sonrasında yapılan bildirim neticesinde kredi kartı iptali yapmaz ise bankalar müşteride kart aidatı yansıtabilir. Bu nedenle kullanılmayan kredi kartı olan tüketicilerin kredi kartı ekstrelerini yakından takip etmeleri ve buna göre bankalarla iletişime geçmeleri gerekir.

Sonuç olarak, alındıktan sonra hiç kullanılmayan kredi kartı 180 gün sonra hareketsiz kart statüsüne girer ancak kart iptal olmaz. Bu nedenle kullanılmayan kredi kartının kredi kartı iptal işleminin yapılması gerekmektedir.

Diğer makalemiz olan Kredi kartı iptali nasıl yapılır konusuyla ilgili yazımıza Buradan ulaşabilirsiniz.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.